Jak obstawiać wyścigi konne? Sprawdzamy!

Wyścigi konne to jedna z tych dyscyplin, która zapoczątkowała pierwotne formy zakładów bukmacherskich już w czasach starożytnych. Także współczesna forma obstawiania zakładów w dużej mierze wywodzi się właśnie od prestiżowych gonitw konnych. To niezwykła i bardzo inspirująca dyscyplina sportu, która szybko wciąga graczy, którzy zdecydują się w nią zagłębić. W tym artykule dowiesz się, jakie są zasady gonitw konny, jak można obstawiać wyścigi konne zakłady, a także którzy bukmacherzy mają w swojej ofercie tę dyscyplinę.

Kilka słów o historii wyścigów konnych

Wyścigi konne to jedna z pierwszych dyscyplin sportowych uprawiana przez człowieka. Taka forma rywalizacji mogła istnieć nawet wiele lat przed naszą erą. Jeśli chodzi o oficjalne zawody, odbyły się one w starożytnym Rzymie na przełomie II i III wieku. Ówczesny cesarz, Lucjusz Septymiusz Sewer, słynął z zamiłowania do koni i postanowił wybudować tor wyścigowy. I tak właśnie powstał pierwszy hipodrom, a wyścigi konne szybko stały się bardzo popularną rozrywką. Widzowie na trybunach mogli nie tylko oglądać wyścigi, ale także obstawiać zakłady na zwycięzcę.

Zakłady bukmacherskie w formie, które znamy do dzisiaj, narodziły się ok. 1780 roku w Wielkiej Brytanii, a pierwszą obstawianą dyscypliną były właśnie wyścigi konne. Zakład zawarło między sobą dwóch dżentelmenów: Lord Derby i sir Bunbury. Wygrał ten drugi, ale to od nazwiska Lorda po dziś dzień nazywa się najbardziej prestiżowe gonitwy konne. A zatem, obstawiając tę dyscyplinę wracamy poniekąd do kolebki bukmacherki. Co więcej, możemy poczuć wyjątkowy klimat pierwotnych zakładów. Pomimo upływu lat, wyścigi konne zakłady bukmacherskie wciąż odgrywają bardzo istotną rolę w świecie zakładów bukmacherskich.

Podstawowe zasady wyścigów konnych

Zasady gonitw konnych są dość proste. Konie startują z boksów i ruszają w pogoń po owalnym torze zwanym hipodromem. Są prowadzone przez dżokejów, którzy muszą utrzymać się na grzebiecie konia, aby został on sklasyfikowany na mecie. Wygrywa koń, którego łeb jako pierwszy przetnie linię mety. W wyścigach biorą udział konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi Araby, a także kłusaki francuskie. Czasami, aby urozmaicić wyścig, na torze ustawia się liczne przeszkody w formie płotków oraz krzaczków, a warunkiem sklasyfikowania na mecie jest prawidłowe pokonanie wszystkich przeszkód.

W klasycznych wyścigach konie robią pełne okrążenie po hipodromie, ale wyróżniamy także Boxed Racing, czyli sprinty na prostym odcinku. Wyścigi konne zakłady umożliwiają typowanie dokładnej kolejności na mecie, jak również prostych zakładów na zwycięskie konie. Jako ciekawostkę możemy dodać, że w gonitwach konnych czasami stosuje się handicap, a mianowicie, teoretycznie silniejsze i szybsze konie są obciążane przez specjalny odważnik pod siodłem, aby wyrównać szanse. Oczywiście typerzy są informowani o takiej specyfice wyścigu.

Czytaj również:  Wszystko na temat obstawiania tenisa

Rodzaje zakładów bukmacherskich na wyścigi konne

Zakłady bukmacherskie na gonitwy konne możemy podzielić na jednogonitwowe oraz wielogonitwowe. Zacznijmy od tych pierwszych. Można tu obstawić zakład prosty za zwycięskiego konia, zakład na dwa zwycięskie konie w prawidłowym porządku, jak również dwójki, trójki oraz czwórki bez konieczności podawania konkretnego porządku na mecie. Oczywiście wyścigi konne zakłady z prawidłową kolejnością oferują nam wyższe kursy, aniżeli tylko wskazanie koni, które znajdą się w czubie wyścigu.

Z kolei wielogonitwowe zakłady to coś na wzór zakładów akumulowanych. Gracz może wytypować kolejność dwóch wyścigów (dubla), trzech wyścigów (tripla), pięciu wyścigów (kwinta), a także siedmiu wyścigach (septyma). Do tego dochodzą zakłady systemowe. Obstawianie warto rozpocząć od prostych zakładów na zwycięskiego konia, a dopiero potem przechodzić do nieco bardziej złożonych zakładów. A zatem, choć zakłady na wyścigi konne nieco różnią się od tych, znanych nam chociażby z piłki nożnej, to bazują one dokładnie na tych samych zasadach.

Czym charakteryzują się gonitwy konne?

Obstawiać zakłady na wyścigi konne można oczekiwać naprawdę dużych emocji. Gonitwy są bardzo dynamiczne i emocjonujące, a ich niesamowity klimat najłatwiej jest poczuć bezpośrednio na hipodromie. W Polsce takie tory znajdują się w kilku miastach, z czego najsłynniejszy jest oczywiście Tor Służewiec w Warszawie, na którym niemal w każdy weekend w sezonie wiosenno-letnim odbywają się zakłady. Fani zakładów powinni chociaż raz wypróbować wyścigi konne zakłady, ponieważ można w nich poczuć niesamowity klimat, którego nie uświadczymy w innych dyscyplinach, no może za wyjątkiem wyścigów chartów, czyli pokrewnej dyscypliny.

Jak obstawiać wyścigi konne zakłady?

Gonitwy konne są organizowane na torach we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce czy też w krajach arabskich. Każdy dzień wyścigów jest realizowany zgodnie z uprzednio przygotowanym programem. W pierwszej kolejności należy zatem zapoznać się z programem wyścigów i dowiedzieć się czegoś więcej o koniach biorących udział. Uczciwe trzeba przyznać, że wgłębienie się w świat wyścigów konnych jest dużo trudniejsze, niż chociażby piłki nożnej. Warto znać rasy koni, ich charakterystyczne cechy, a także specyfikę samych wyścigów.

Czytaj również:  Liga włoska – co typować przy pomocy tej ligi?

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby obstawiać zgodnie z intuicją, jak nam w duszy gra. W końcu wyścigi konne zakłady powinny przede wszystkim generować emocje, a tych z pewnością nie zabraknie. Po zapoznaniu się z programem, wybierz wyścigi, które chcesz obstawiać. Teraz wybierz formę zakładu: jednogonitwowy lub wielogonitwowy. Dodaj do kuponu typy na wyniki, które typujesz, wybierz stawkę i zatwierdź swój kupon. I to w zasadzie wszystko. Pozostaje czekać na rozstrzygnięcia!

Wyścigi konne w sportach wirtualnych

Drobnym minusem wyścigów konnych jest dostępność. Ograniczona jest sama liczba wyścigów, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowo, nie wszyscy bukmacherzy posiadają w swojej ofercie wyścigi konne zakłady. Jednak standardem w wielu serwisach bukmacherskich są sporty wirtualne. Ich zamysł jest bardzo prosty. Specjalny algorytm komputerowy symuluje wyścigi i ustala wyniki na podstawie kursów bukmacherskich oraz statystyk z ostatnich wyścigów. Symulacja ta jest zobrazowana realistycznymi animacjami, na których ścigają się ze sobą wirtualne konie. Tego typu zakłady można obstawiać bez ograniczeń. Co ważne, z racji, że sporty wirtualne cieszą się coraz większą popularnością, bukmacherzy często oferują klientom ciekawe promocje i bonusy.

Typy bukmacherskie na wyścigi konne

Tylko nieliczni typerzy mogą pochwalić się rzetelną wiedzą na temat wyścigów konnych. Jest to mimo wszystko sport niszowy, a dostęp do informacji na temat poszczególnych koni jest mocno ograniczony. Mimo to, w sieci można natrafić na typy bukmacherskie oraz analizy, które pozwalają obstawiać wyścigi konne zakłady na najbardziej prestiżowe gonitwy organizowane na całym świecie. Można ich poszukać na grupach tematycznych dostępnych na portalach społecznościowych, a także na forach bukmacherskich. Dostępne są także branżowe portale, na których można znaleźć sporo informacji na temat tej dyscypliny. Najwięcej informacji zawierają jednak zagraniczne portale, jako iż w naszym kraju wyścigi konne nie są już tak popularne jak jeszcze 20-25 lat temu.

Czy można przewidzieć kolejność wyścigów?

Teoretycznie tak, jeśli znamy charakterystykę konia, stadninę z której się wywodzi, a także dżokeja, który na nim startuje, można określić prawdopodobieństwo wygranej. Rzecz w tym, że są to dość hermetyczne informacje, które zazwyczaj można zasłyszeć jedynie na torach wyścigowych, ale i tu łatwo trafić na tzw. „naganiaczy”, którzy udostępniają fałszywe informacje, aby zmylić większą liczbę graczy. Dlatego wyścigi konne zakłady należy obstawiać dla większych emocji i poczucia klimatu. Plusem są wysokie kursy, dzięki czemu, nawet przy niskich stawkach można powalczyć o wysokie wygrane. Jeśli masz taką możliwość, możesz wybrać się na okoliczny tor, aby na własne oczy przekonać się, jak wyglądają takie wyścigi, a także jak obstawia się zakłady w punkcie naziemnym.

Czytaj również:  Najbardziej popularne zakłady esportowe

Gdzie można typować wyniki wyścigów konnych?

Zakłady na wyścigi konne znajdziemy w ofercie przynajmniej kilku legalnych bukmacherów. Nie jest to jednak globalna dyscyplina, którą można byłoby typować w każdym serwisie. Co więcej, niektóre prestiżowe serie wyścigów sprzedają prawa na udostępnienie zakładów bukmacherskich, a co za tym idzie, nie każdy bukmacher może sobie pozwolić na dołączenie ich do swojej oferty. Przez wiele lat, wyścigi konne zakłady były kojarzone z Totolotkiem, ale odkąd bukmacher ten został przejęty przez spółkę Merkur, marka straciła ten znak rozpoznawczy.

Najbardziej rozbudowaną ofertą zakładów na wyścigi konne w Polsce może się pochwalić firm Traf Zakłady Wzajemne. Co więcej, ten bukmacher oferuje wyłącznie wyścigi konne zakłady! Początkowo był to oficjalny bukmacher przyjmujący zakłady w punktach dostępnych na torze na Służewcu. Obecnie jest to bukmacher internetowy oraz naziemny posiadający kilkadziesiąt punktów w całej Polsce. I to właśnie Traf Zakłady Wzajemne to bukmacher, który może zaoferować klientom bardzo bogatą ofertę zakładów na prestiżowe gonitwy organizowane na całym świecie.

Dlaczego warto obstawić zakład na wyścigi konne?

Powodem są duże emocje, które zawsze powinny być priorytetem dla osób obstawiających zakłady bukmacherskie. Obstawiając wyścigi konne zakłady możesz poczuć klimat pierwotnej bukmacherki, którą uprawiano już w czasach starożytnych. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wizyta na torze, aby móc obstawiać wyścigi, które następnie obejrzymy z poziomu trybun. Niestety, w całej Polsce znajdziemy tylko kilka hipodromów, z czego najbardziej popularne znajdują się w Warszawie, Sopocie oraz Wrocławiu. Wyścigi konne zakłady można obstawiać także przez Internet w ofercie niektórych legalnych bukmacherów. W ofercie na gonitwy konne specjalizuje się firma Traf Zakłady Wzajemne, ale poza nią jeszcze kilku bukmacherów może zaoferować nam zakłady na tę dyscyplinę.