Najbardziej popularne zakłady esportowe

Esport to prężnie rozwijająca się branża rozrywkowa, która już teraz przyciąga zainteresowanie ze strony wielu milionów fanów na całym świecie. Najważniejsze sporty elektroniczne odgrywają coraz istotniejszą rolę w świecie zakładów bukmacherskich. Do TOP 3 dyscyplin zaliczają się: League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, a także DOTA 2. Jednak w ofercie niektórych bukmacherów esport zakłady można obstawiać na kilkanaście różnych dyscyplin, a lista ta stale rośnie. W tym miejscu powiemy więcej o korzyściach płynących z obstawiania esportu.

Sporty elektroniczne w świecie zakładów bukmacherskich

Pierwsze rozgrywki esportowe pojawiały się już na początku XXI wieku. Duży udział miały w tym gry strategiczne, jak Starcraft, MMORPG jak World of Warcraft, czy też gry sportowe jak FIFA. Jednak na profesjonalne sporty elektroniczne trzeba było chwilę poczekać. Jako pierwszą „oficjalną” dyscyplinę moglibyśmy wskazać League of Legends wydana w 2009 roku. To właśnie ta gra w dużej mierze przyczyniła się do intensywnego rozwoju esportu i nadanie mu kierunku, w którym zmierza do dzisiaj. Bardzo istotną datą jest także 21 sierpnia 2012 roku, czyli wydanie ulepszonej i unowocześnionej wersji Counter Strike’a, czyli Global Offensive. Rok później do tej listy dołączyła DOTA 2.

Te trzy dyscypliny wciąż królują w świecie esportu, o czym świadczą chociażby zarobki najlepszych esportowców. Na szczycie listy płac dominują zawodnicy DOTA 2, a za nimi plasują się czołowi zawodnicy CS: GO oraz League of Legends. Najlepsi za sam udział w turniejach zgromadzili na swoim koncie ponad milion dolarów. Do tego dochodzą gaże z kontraktów reklamowych. Intensywny rozwój sportów elektronicznych zapoczątkował także esport zakłady. Bukmacherzy dostrzegli, jak wiele osób interesuje się taką formą rywalizację i postanowiło wyjść naprzeciw młodemu pokoleniu typerów, tworząc rozbudowaną ofertę zakładów bukmacherskich na esport.

Które dyscypliny esportowe są najważniejsze?

Listę najważniejszych sportów elektronicznych otwierają wspomniane już: Counter Strike: Global Offensive, League of Legends, a także DOTA 2. Wymienione dyscypliny królują także jeśli chodzi o esport zakłady. To właśnie na tych sportach elektronicznych bukmacherzy przyjmują najwięcej zakładów. I do tych trzech dyscyplin wciąż ogranicza się oferta niektórych bukmacherów. Jednak coraz więcej legalnych bukmacherów stara się dopieścić potrzeby fanów esportu, oddając do ich dyspozycji ofertę także na inne sporty elektroniczne.

Czytaj również:  Jak rozpocząć typowanie League of Legends?

A jest ich naprawdę wiele. Jeśli chodzi o gry sportowe, królują: FIFA, NBA, NHL, a zatem symulatory piłki nożnej, koszykówki oraz hokeja na lodzie. Podciągnąć pod to możemy Rocket League, grę z cukierkową oprawą, w której we wspomniane wyżej dyscypliny gra się małymi samochodzikami. Pełnoprawne symulatory wyścigów również cieszą się sporą popularnością. W dobie pandemii, kierowcy Formuły 1 brali udział w oficjalnej rywalizacji esportowej. Do listy czołowych dyscyplin esportowych należy dołączyć: Starcraft II (strategia), Hearthstone (karcianka), Fortnite (Battle Royale), Call of Duty i Rainbow Six (FPS), Overwatch i Valorant (MOBA), a także King of Glory (MOBA w wydaniu mobilnym). Każdego roku pojawią się nowe tytuły, które chcą zamieszać na esportowej scenie.

Popularne zakłady bukmacherskie na esport

Legalni bukmacherzy dokładają wszelkich starań, aby zaoferować swoim klientom możliwie jak najszerszą ofertę zakładów bukmacherskich na esport. Najszerszy wachlarz możliwości dają graczom esport zakłady na CS: GO, LoL oraz DOTA 2, aczkolwiek w ofercie legalnych bukmacherów dostępnych jest również kilka innych sportów elektronicznych, w których można obstawić coś więcej, aniżeli tylko zwycięzcę meczu. Dokładna lista zakładów zależy w dużej mierze od specyfiki dyscypliny. Oto niektóre z zakładów cieszących się największym zainteresowaniem wśród typerów:

  • Zakłady na zwycięzcę meczu – najprostsza forma zakładów bukmacherskich na esport pozwala graczom wytypować zwycięzcę spotkania.
  • Dokładny wynik – jeśli dobrze orientujesz się w wybranym sporcie elektronicznym, możesz pokusić się o obstawienie dokładnego wyniku meczu.
  • Poniżej/powyżej – bardzo popularne są również esport zakłady poniżej/powyżej, w ramach których można obstawić dokładne aspekty gry, np. liczbę rozegranych map.
  • Handicap – są to zakłady na zwycięzcę meczu, w których do końcowego wyniku dodajemy lub odejmujemy wirtualne punkty, aby uzyskać wyższy kurs.
  • Zakłady na rezultaty turnieju – jeśli masz swój typ na to, który zespół okaże się zwycięski w nadchodzącym turnieju, możesz pokusić się o zgarnięcie wysokiej wygranej.
  • Indywidualne wyniki – w drużynach esportowych grają doświadczeni i utalentowani esportowcy. Esport zakłady pozwalają wytypować także ich indywidualne osiągnięcia.

W przypadku najpopularniejszych turniejów esportowych, jeden mecz może oddawać do dyspozycji typerów nawet ponad 40-50 różnych zakładów, dzięki czemu, gracze mogą liczyć na dużo większą swobodę w typowaniu wyniku spotkania. Obstawiać można zarówno zakłady pojedyncze, jak również zakłady akumulowane i systemowa z kilkoma zdarzeniami na kuponie.

Czytaj również:  Pewne typy tenisa – co warto typować w tenisie?

Jak skuteczniej obstawiać esport zakłady?

Podobnie jak w przypadku innych dyscyplin sportu, także w sportach elektronicznych można przeprowadzić przedmeczową analizę meczu, na podstawie której obstawi się końcowy wynik spotkania. Jest to rozwiązanie dedykowane tym osobom, które mają pojęcie o wybranej dyscyplinie i interesują się nią na tyle mocno, aby wiedzieć, co wpływa na przebieg rywalizacji. Oczywiście równie dobrze można obstawiać zgodnie z indywidualnymi przeczuciami, sympatią czy intuicją, licząc wyłącznie na duże emocje i opcjonalnie dodatkowe pieniądze.

Jeśli chodzi o analityczne esport zakłady, w trakcie analizy przedmeczowej należy przestudiować dokładne wyniki i statystyki z ostatnich meczów. Można tu wychwycić pewne zależności, które pomogą w stworzeniu kuponu bukmacherskiego. Na pewno warto zerkać na statystyki pod kątem interesujących zakładów, np. dokładnego wyniku lub liczby rozegranych map. W esporcie spory wpływ ma również zmęczenie, ponieważ turnieje odbywają się niemal w każdym tygodniu, a co za tym idzie, zwycięzca poprzedniego turnieju może mieć mniej energii w nadchodzącej rywalziacji. Czasami takie zależności mają swoje przełożenie w wynikach. W trakcie analizy warto także uwzględnić bilans bezpośredni H2H pomiędzy dwoma drużynami lub zawodnikami.

Zakłady na żywo na esport

Szczególny zainteresowaniem ze strony fanów cieszą się esport zakłady na żywo. Obstawiając zakłady po rozpoczęciu spotkania można wykorzystać wiedzę na temat przebiegu meczu. I to nie tylko na podstawie suchych statystyk. Jak wiadomo, jedną z zalet sportów elektronicznych jest duża dostępność wydarzeń, które można oglądać za pośrednictwem darmowych streamów. Takie streamy mogą być udostępniane także bezpośrednio w serwisie internetowym bukmachera. Na podstawie transmisji live można zatem obstawiać esport zakłady w czasie rzeczywistym.

Kolejne udogodnienia, to nowe formy zakładów, np. kto wygra bieżącą rundę, a kto okaże się lepszy w następnej. Zwłaszcza w przypadku Counter Strike: GO, takie szybkie esport zakłady mogą zaoferować graczom mnóstwo emocji. Zawarte kupony można czasami zamknąć przed czasem, korzystając z funkcji Cashout, w ramach której można odebrać mniejszą, ale pewną wygraną za zamknięcie zakładu przed czasem. Z zakładami na żywo na esport często wiążą się ciekawe bonusy i promocje bukmacherskie.

Gdzie można poszerzać wiedzę o sportach elektronicznych?

Duża popularność sportów elektronicznych sprawiła, że powstało wiele portali branżowych, a nawet osobne kanały telewizyjne poświęcone tej formie rywalizacji. Zwłaszcza młode osoby z dużą pasją i zaciekawieniem obserwują rozgrywki, zupełnie jak zapalony kibic piłki nożnej czy siatkówki. Do tego dochodzą oczywiście grupy tematyczne na portalach społecznościowych, gdzie gracze mogą dzielić się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami, a także udostępniać swoje typy esport.

Czytaj również:  Jak rozpoznać legalnego bukmachera? Rejestracja u bukmachera.

Zdobywanie dodatkowej wiedzy na temat sportów elektronicznych może mieć duży wpływ na historię kuponów. Wiedza pozwala łatwiej przeprowadzić przedmeczową analizę, a także dostrzec pewne zależności, które mogą okazać się kluczowe w prawidłowym wytypowaniu wyniku. Aby lepiej obstawiać esport zakłady warto także oglądać programy związane z tematyką esportu. Szeroki wybór takich programów można znaleźć chociażby na Youtube. To prawdziwa kopalna informacji bardzo cennych z perspektywy każdego typera.

Jakie korzyści niesie ze sobą obstawianie esportu?

Dużym plusem esportu jest dostępność zakładów. Turnieje i rozgrywki esportowe na całym świecie są rozgrywane przez okrągły rok, a co za tym idzie, w zasadzie nie ma dnia, w których gracz nie mógłby liczyć na przynajmniej kilka spotkań do obstawienia. Jak już mówiliśmy, plusem są także darmowe streamy, z którymi spotkamy się także w serwisach bukmacherskich. Stanowią one duże udogodnienie dla tych osób, który chcą obstawiać esport zakłady na żywo. W kontekście zakładów bukmacherskich na esport nie sposób przejść obojętnie obok bogatej oferty promocyjnej, która sprawia, że obstawianie zakładów staje się dużo przyjemniejsze, a także bardziej emocjonujące.

Gdzie można obstawiać esport zakłady bukmacherskie?

Gracze w Polsce mogą korzystać z usług ponad 20 legalnych firm bukmacherskich. Niemal każdy bukmacher posiada ofertę zakładów na esport, aczkolwiek poziom tej oferty może być bardzo różny. Począwszy od bukmacherów, którzy wciąż traktują esport wybiórczo, aż po serwisy, które tworzą odrębną sekcję, w której dostępne są tylko esport zakłady. Jednym z podstawowych udogodnień na pewno są transmisje na żywo, które pozwalają oglądać przebieg spotkania, co ułatwia obstawianie. Ofertę bukmachera warto przeanalizować także pod kątem promocji i bonusów na esport. Pamiętaj, że esport zakłady możesz obstawiać w ofercie kilku bukmacherów, wybierając najbardziej opłacalną ofertę na interesujące Cię wydarzenia esportowe.