Czym jest zakład AKO?

Istnieją trzy najpopularniejsze rodzaje zakładów bukmacherskich: zakłady pojedyncze zwierające tylko jeden typ, zakłady AKO łączące wiele typów na jednym kuponie i zakłady systemowe, w których można dowolnie mieszać różne typy na jednym kuponie. W tym artykule skupimy się na tym, jak działa zakład AKO, który rozpala wyobraźnię, zwłaszcza wielu nowych graczy. Co warto wiedzieć na temat tego zakładu? Czy warto go obstawiać regularnie?

Zakład AKO – co to jest?

Zakład AKO występuje pod wieloma nazwami: zakład akumulowany, zakład kombinacyjny, zakład kombi, a bardziej potocznie: taśma lub tasiemiec. Jest to zakład, w którym łączy się ze sobą przynajmniej dwa typy na jednym kuponie. Kurs całkowity takiego kuponu to iloczyn kursów poszczególnych selekcji. A zatem, obstawiając na zakładzie AKO trzy typy po kursach: 1,90; 2,20 oraz 3,10 uzyskasz kurs 12,95 (1,90 x 2,20 x 3,10). Stawiając zaledwie 10 zł na taki kupon możesz zagrać o wygraną rzędu 129,50 zł. Zakład AKO będzie rozliczony jako wygrany tylko wtedy, gdy wszystkie zawarte na nim typy okażą się poprawne. I to główna trudność w obstawianiu zakładów AKO.

Podstawowe warunki zakładów akumulowanych

Każdy gracz powinien znać podstawowe parametry zakładów AKO, ponieważ bardzo często to właśnie na nich trzeba realizować warunek obrotu przypisany do bonusu lub promocji bukmacherskiej. Wówczas najistotniejsze czynniki to:

  • Liczba selekcji – jest to liczba typów, jakie będzie zawierał jeden zakład AKO. Jeśli zatem obstawisz trzy wyniki na jednym kuponie, będzie to zakład z trzema selekcjami.
  • Kurs selekcji – jest to kurs pojedynczego zdarzenia dołączonego do zakładu AKO. W kontekście warunku obrotu warto zwrócić uwagę na minimalny kurs selekcji.
  • Kurs całkowity – jest to iloczyn wszystkich kursów selekcji umieszczonych na zakładzie AKO. Stawka zakładu pomnożona przez kurs całkowity określa potencjalną wygraną.
Czytaj również:  Co to znaczy draw?

I to w zasadzie wszystko. Zakład AKO zawierać będzie także inne, kluczowe informacje, takie jak: stawka zakładu, potencjalna wygrana, informacje na temat podatku od stawki. Należy pamiętać, że wszystkie selekcje muszą być wygrane, aby wygrany był również zakład AKO.

Jakie zalety posiadają zakłady AKO?

Znając działanie zakładów AKO dość łatwo możemy określić główną zaletę, a mianowicie potencjał zysku. Mnożące się między sobą kursy selekcji oznaczają wyższy kurs całkowity. Wystarczy dodać do kuponu cztery selekcje po kursie 2,00, aby w sumie uzyskać kurs 16,00 i grać o 160 zł przy stawce zaledwie 10 zł. To główny powód, dla którego tak wielu graczy wybiera zakład AKO. Dużym plusem jest również możliwość lepszego zagospodarowania „pewniaków” czyli zakładów o bardzo niskim kursie. Jeśli wygrana Twojego zespołu jest oceniana po kursie 1,20, obstawianie takiego typu na zakładzie pojedynczym jest mało opłacalne. Możesz jednak dołączyć taki typ do zakładu AKO, aby podnieść jego wartość. Połączmy ze sobą typy po kursach 2,20 i 1,20, a w sumie uzyskamy 2,64.

Jakie wady posiada zakład AKO?

Zakład AKO przyniesie graczom wygraną tylko wtedy, jeśli wszystkie selekcje zawarte na kuponie zostaną rozliczone jako wygrane. To oznacza, że im więcej zdarzeń umieścimy na kuponie, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo trafienia. Łatwo to pokazać na selekcjach o wartości 1,20. Taki kurs teoretycznie oznacza 75 – 80% szansy. To z kolei przekłada się na informacje, że jeden na cztery lub pięć takich zakładów okaże się przegrany. A zatem, obstawiając zakład AKO z pięcioma „pewniakami” po kursie 1,20 mamy już bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że przynamniej jeden taki zakład okaże się przegrany i tym samym przegra cały kupon. W związku z tym, z zakładów akumulowanych warto korzystać z rozsądkiem.

Czytaj również:  Jak wygląda progresja na remisy?

Czy warto obstawiać zakłady akumulowane?

Zdecydowanie tak. Zakład AKO daje naprawdę spore możliwości, choć należy zdawać sobie sprawę z jego minusów i obstawiać uważnie. Warto jednak zauważyć, że wielu typerów odznaczających się wysokim yieldem obstawia właśnie zakłady AKO z wyższym kursem. Nawet jeśli trafimy 1 na 10 takich kuponów, to przy odpowiednich proporcjach stawek i kursów można wyjść na duży plus. Najlepsze wyniki można uzyskać poprzez obstawianie zakładów wyselekcjonowanych w drodze analizy przedmeczowej. Zakład AKO to także ciekawa propozycja dla graczy rekreacyjnych, którzy nie nastawiają się na zysk, ale chcą powalczyć o wysoką wygraną przy mniejszych stawkach.

dania anglia mecz

Promocje bukmacherskie związane z zakładami AKO

Ważnym atutem zakładów akumulowanych jest to, że wielu bukmacherów oferuje swoim klientom ciekawe promocje związane z tego rodzaju zakładami. Najczęściej jest to premia do zakładów AKO zawierających określoną liczbę zdarzeń. Taką promocję posiada w swojej ofercie chociażby bukmacher Superbet. Obstawiając tu zakład AKO z przynajmniej pięcioma selekcjami możesz liczyć na premię 7% od potencjalnej wygranej. Każda kolejna selekcja podbija premię, aż do maksymalnego poziomu 100% przy zakładach zawierających przynajmniej 24 selekcje. To dodatkowy bodziec motywacyjny do próbowania swoich sił w popularnych „taśmach”.