Czym jest regulamin odpowiedzialnej gry?

Legalni bukmacherzy w Polsce działający na mocy licencji wydanej przez Ministerstwo Finansów muszą posiadać na swojej stronie internetowej regulamin odpowiedzialnej gry. Taki regulamin ma na celu zwiększenie ochrony użytkowników przed uzależnieniem od hazardu. Zgodnie z tym regulaminem wprowadza się pewne mechanizmu samokontroli. W tym artykule omówimy najważniejsze zapisy, jakie posiada regulamin odpowiedzialnej gry u bukmachera.

Regulamin odpowiedzialnej gry jako obowiązek bukmachera

Świadczenie usług bukmacherskich przez Internet lub w punktach naziemnych klientom z Polski wymaga od firm posiadania stosownej licencji Ministerstwa Finansów. Aby uzyskać taką licencję, firma bukmacherska musi spełnić szereg wymogów, w tym: posiadać działalność lub przedstawicielstwo zarejestrowane w Polsce, zadbać o odpowiednią formę prawną oraz kapitał, a także wdrożyć regulamin odpowiedzialnej gry. Taki regulamin nie może zostać udostępniony później, niż w dniu rozpoczęcia działalności. W przypadku bukmacherów internetowych, warunkiem niezbędnym do prowadzenia działalności w Polsce jest zarejestrowanie strony na polskiej domenie z rozszerzeniem „.pl”.

Każdy legalny bukmacher w Polsce musi zatem sporządzić regulamin odpowiedzialnej gry, aby móc działać w zgodzie z obowiązującą ustawą hazardową. Taki regulamin jest dostępny na stronie internetowej bukmachera, ale pozostaje do wglądu także w każdym punkcie naziemnym. Odpowiedzialna gra wprowadza pewne mechanizmy kontroli, które mają zmniejszyć ryzyko wystąpienia uzależnienia od hazardu u użytkowników zakładów bukmacherskich.

Jaki jest cel regulaminu odpowiedzialnej gry?

Pierwotnym założeniem ustawy hazardowej było zmniejszenie problemu wysokiego współczynnika osób z uzależnieniem od hazardu. Dodatkowo, ustawodawcy postanowili zadbać o należne wpływy do skarbu państwa, wprowadzając podatki bukmacherskie: 12-procentowy podatek od stawki każdego zakładu oraz 10-procentowy podatek od jednorazowej wygranej powyżej 2280 zł.

Regulamin odpowiedzialnej gry ma informować gracza o tym, jakie informacje są dostępne na stronie, jak wygląda proces rejestracji konta, czym są limity osobiste, a także, w jaki sposób należy podchodzić do zakładów bukmacherskich, aby uniknąć uzależnienia od hazardu. Odpowiedzialna gra obejmuje także test, który pozwala samodzielnie ocenić ryzyko uzależnienia, a także adres poradni, w których osoby uzależnione od hazardu mogą otrzymać fachową pomoc.

Czytaj również:  Weryfikacja konta u bukmachera, a skan dowodu osobistego - wymagania do obstawiania przez internet.

Jakie mechanizmy kontroli wprowadza regulamin?

Aby zwiększyć ochronę klientów przed uzależnieniem od hazardu, bukmacherzy wprowadzają w regulaminie odpowiedzialnej gry pewne mechanizmy samokontroli, które zawsze pozostają do dyspozycji klientów. Oto najważniejsze kwestie wynikające z regulaminu:

  • Rejestracja konta jest możliwa tylko w przypadku osób pełnoletnich. Bukmacher wymaga w procesje rejestracji numeru PESEL, natomiast weryfikacja konta wymaga załączenia skanu lub zdjęcia dokumentu tożsamości potwierdzającego dane osobowe.
  • Każdy gracz ma prawo wprowadzić osobiste limity dzienne, tygodniowe i miesięczne na obstawianie zakładów. Po przekroczeniu tych limitów bukmacher blokuje możliwość dalszego obstawiania. Po pierwszym zalogowaniu gracz jest proszony o ustawienie limitów.
  • Gracz w trakcie rejestracji ma obowiązek potwierdzić, że pieniądze przeznaczane na obstawianie zakładów bukmacherskich pochodzą z legalnych źródeł dochodu.
  • Bukmacher ostrzega przed ryzykiem uzależnienia od hazardu, udostępnia test, który pozwala samodzielnie ocenić ryzyko, a także adres poradni dla osób uzależnionych.
  • W ramach odpowiedzialnej gry, bukmacher powinien także przekazywać graczom, że obstawianie zakładów powinno mieć na celu rozrywkę, a nie zarabianie pieniędzy.

Regulamin odpowiedzialnej gry musi zostać zaakceptowany i zatwierdzony przez Ministerstwo Finansów. Bukmacherzy czasami udostępniają decyzję MF wraz pieczątką, co stanowi dowód na to, że regulamin został zatwierdzony. Po opublikowaniu takiego regulaminu na swojej stronie internetowej, bukmacher ma prawo rozpocząć działalność.

Gdzie można znaleźć regulamin odpowiedzialnej gry na stronie bukmachera?

Regulamin odpowiedzialnej gry powinien być widoczny na stronie internetowej, tak, aby gracze nie mieli trudności z jego odnalezieniem. Najczęściej, link do regulaminu znajduje się w stopce, czyli w dolnym panelu strony internetowej. Zazwyczaj występuje pod nazwą „Odpowiedzialna Gra”. Można tu znaleźć nie tylko regulamin, ale również test diagnostyczny i adresy poradni. Jeśli nie możemy znaleźć takiej sekcji na stronie bukmachera, zawsze mamy prawo skontaktować się z pracownikiem serwisu i poprosić o to, aby udostępnił link prowadzący do regulaminu. Regulamin odpowiedzialnej gry powinien także udostępnić na prośbę klienta pracownik przyjmujący zakłady w punkcie naziemnym.

Czytaj również:  Dlaczego przy rejestracji konta u bukmachera muszę podać numer PESEL?