MS w pilce noznej – jak mają się drużyny przed Mistrzostwami Świata?

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w tym roku po raz pierwszy w historii odbędą się jesienią. Rozegranie Mundialu latem było niemożliwe, ze względu na bardzo wysokie temperatury, jakie panują w Katarze o tej porze roku. MS w pilce noznej rozpoczną się 20 listopada, a zakończą 18 grudnia. Wystąpią w nich 32 zespoły z całego świata, a wśród nich także reprezentacja Polski. Jak prezentuje się forma zespołów przed nadchodzącym Mundialem?

Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze

Mistrzostwa Świata zostaną rozegrane dobrze znanym formatem, w którym faza grupowa przechodzi w fazę pucharową. W pierwszej fazie turnieju drużyny będą rywalizowały w ośmiu grupach po cztery zespoły. Z każdej grupy awansują po 2 najlepsze zespoły, które następnie będą rywalizować w fazie pucharowej. Grupy na MS w pilce noznej prezentują się następująco:

  • Grupa A: Katar, Ekwador, Senegal, Holandia
  • Grupa B: Anglia, Iran, Stany Zjednoczone, Walia
  • Grupa C: Argentyna, Arabia Saudyjska, Meksyk, Polska
  • Grupa D: Francja, Australia, Dania, Tunezja
  • Grupa E: Hiszpania, Kostaryka, Niemcy, Japonia
  • Grupa F: Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja
  • Grupa G: Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun
  • Grupa H: Portugalia, Ghana Urugwaj, Korea Południowa

W fazie pucharowej decyduje pojedynczy mecz. Jeśli po 90 minutach będzie remis, zespoły rozegrają dogrywkę 2 x 15 minut, a jeśli i ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, decydować będą rzuty karne. W MS w pilce noznej rozgrywany jest także mecz o trzecie miejsce, który wyłania brązowych medalistów.

Mecze kontrolne przed Mistrzostwami Świata

Przed MS w pilce noznej w Katarze reprezentacje narodowe będą miały okazję do sprawdzenia swojej formy w meczach kontrolnych. Już we wrześniu w Europie rozegrane zostaną ostatnie dwie kolejki fazy grupowej Ligi Narodów. Wiele zespołów z tej okazji może zdecydować się także na mecze towarzyskie z zespołami z innych kontynentów. Wiemy, że reprezentacja Polski chce rozegrać mecz z jednym z zespołów Ameryki Południowej, a wiele mówi się o Chile. Ostatnie mecze kontrolne zostaną rozegrane zapewne w pierwszej połowie listopada, na zgrupowaniu przygotowawczym. Wcześniej poznamy ostateczny kształt kadr narodowych, które pojadą do Kataru.

Czytaj również:  Granada - Villarreal analiza i typy

Jak prezentuje się forma reprezentacji Polski?

Reprezentacja Polski wciąż szuka optymalnej dyspozycji. Czesław Michniewicz prowadził nasz zespół w sześciu spotkaniach, odnosząc dwa zwycięstw (ze Szwecją i Walią), dwa remisy (ze Szkocją i Holandią) oraz dwie porażki (z Belgią). Nasz selekcjoner nie miał wiele okazji, aby na spokojnie budować własną kadrę na MS w pilce noznej. Teoretycznie służy do tego Liga Narodów, która nie należy do bardzo prestiżowych rozgrywek. Zwłaszcza w tym roku wiele zespołów traktuje te rozgrywki jako poligon doświadczalny. Przed Mistrzostwami Świata Polska rozegra przynajmniej cztery mecze, ale bardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się nawet 5-6 spotkań.

Które zespoły są faworytami do medali na Mundialu?

Wytypowanie zwycięzcy Mundialu na pewno nie należy do zadań prostych. Biorąc pod uwagę kadrę i potencjał, głównym faworytem są Francuzi, którzy wystąpią w Katarze jako obrońcy tytułu sprzed czterech lat. Bardzo wysoko oceniane są także szanse Brazylii, która niemal na każdych mistrzostwach mieści się w ścisłym gronie faworytów. Do tego warto wspomnieć bardzo solidną i zmobilizowaną Anglię, aktualnego wicemistrza Europy. Wśród faworytów do medali umieścimy także reprezentacje: Argentyny, Holandii, Belgii, Niemiec oraz Portugalii.

Teoretycznie najsłabsze zespoły na MŚ w Katarze

Wielu graczy zwraca uwagę nie tylko na teoretycznie najlepsze zespoły, ale również zespoły najsłabsze. MS w pilce noznej to często dobra okazja, aby pooglądać reprezentacje, z którymi na co dzień nie mamy wiele do czynienia. W nadchodzących Mistrzostwach zagra tylko jeden debiutant, a są nimi gospodarze turnieju, czyli Katar. Duże zainteresowanie budzi także występ Kanady, która na Mundialu zagra po raz drugi. Do teoretycznie najsłabszych zespołów tego Mundialu zaliczymy na pewno: Katar, Arabię Saudyjską, Iran, Tunezję, Kostarykę i Maroko. W praktyce jednak, wśród tych zespołów być może kryją się czarne konie, które zaskoczą kibiców nadspodziewanie dobrym występem.

Czytaj również:  Finał Ligi Europy 2022 – zapowiedź finału

MS w pilce noznej – które zespoły mogą sprawić niespodziankę?

Chociaż MS w pilce noznej w Katarze zostaną rozegrane jesienią, także o tej porze roku w tym kraju jest dość gorąco, a temperatury w ciągu dnia zazwyczaj przekraczają 30 st. Celsjusza. Co za tym idzie, w takich warunkach bardzo dobrze mogą radzić sobie zespoły z Afryki oraz Ameryki Południowej, jako iż ich piłkarze są bardziej przyzwyczajeni do trudnych warunków pogodowych. A zatem, warto uważnie śledzić występy Ghany, Kamerunu, Senegalu czy też Iranu. Także gospodarze zrobią wszystko, aby powalczyć o wyjście z grupy. My mamy oczywiście nadzieję, że na MS w pilce noznej z grupy wyjdzie reprezentacja Polski. Jako zaskakująco dobry występ naszej kadry spokojnie moglibyśmy uznać występ w ćwierćfinale Mundialu w Katarze.