Eliminacje mś – Wszystko na temat eliminacji do MŚ

Znamy już grupy, w których reprezentacje będą rywalizowały na Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze. Mimo to, eliminacje MŚ wciąż nie dobiegły końca, a trzy miejsca są nieobsadzone. Wiemy już, do których grup trafią zwycięzcy baraży w poszczególnych strefach. W czerwcu poznamy ostatnie rozstrzygnięcia. 1 czerwca rozegrany zostanie zaległy mecz Szkocja – Ukraina, który wyłoni rywala Walii, natomiast 16 czerwca rozegrane zostaną baraże interkontynentalne.

Eliminacje MŚ strefy UEFA (Europa)

W zmaganiach wzięło udział 55 zespołów podzielonych na 10 grup. Z każdej grupy awansowała jedna najlepsza drużyna. Bezpośredni awans uzyskały: Serbia, Hiszpania, Szwajcaria, Francja, Belgia, Dania, Holandia, Chorwacja, Anglia i Niemcy. Zespoły z drugich miejsc walczyły natomiast w barażach. W ten sposób grono europejskich zespołów uzupełniły: Polska i Portugalia. Eliminacje MŚ w strefie UEFA wciąż trwają. Przez wojnę w Ukrainie nie udało się jeszcze rozstrzygnąć barażowej ścieżki A. 1 czerwca Szkocja zagra mecz z Ukrainą, a zwycięzca tego spotkania powalczy z Walią o awans na Mundial. Awansu sensacyjnie nie wywalczyli mistrzowie Europy, reprezentacja Włoch.

Eliminacje strefy CONMEBOL (Ameryka Południowa)

W strefie Ameryki Południowej o awans rywalizowało 10 zespołów. Zmagania trwały w ramach ligi, w której każdy zespół rozegrał 18 meczów (mecz u siebie i mecz wyjazdowy z każdym rywalem). Eliminacje MŚ w Ameryce Południowej okazały się szczęśliwe dla reprezentacji: Brazylii, Argentyny, Urugwaju oraz Ekwadoru. Dodatkowo, szanse na awans ma jeszcze Peru, które zagra w barażu interkontynentalnym przeciwko Australii lub Zjednoczonym Emiratom Arabskim. Faworytem tej ścieżki barażowej będzie jednak Australia. Jeśli chodzi o eliminacje MŚ w strefie CONMEBOL, zaskoczeniem są wysokie lokaty Ekwadoru i Peru przed Kolumbią i Chile, które nie pojadą na Mundial.

Eliminacje strefy CONCACAF (Ameryka Północna)

W strefie Ameryki Północnej o awans rywalizowało aż 35 zespołów. Drużyny rozstawione (Meksyk, Stany Zjednoczone, Kostaryka, Honduras i Jamajka) rozpoczynały zmagania od rundy finałowej. Niższej rozstawione zespoły musiały przebrnąć przez fazę grupową i pucharową. Eliminacje MŚ w strefie CONCACAF posiadają jeden z bardziej złożonych formatów. Ostatecznie, bezpośredni awans wywalczyły: Kanada, Meksyk i Stany Zjednoczone. Z kolei Kostaryka powalczy w barażach z Nową Zelandią. Awansu nie wywalczyła natomiast Panama, która grała na MŚ 2018.

Czytaj również:  Chelsea – Liverpool analiza i typy

Eliminacje MŚ strefy CAF (Afryka)

W Afryce eliminacje MŚ są podzielone na trzy rundy. Pierwsza dla zespołów niżej rozstawionych, druga z fazą grupową dla 40 zespołów. 10 zwycięzców grup rywalizowało w rundzie trzeciej o awans. Przepustkę na Mundial wywalczyły: Senegal, Kamerun, Ghana, Maroko oraz Tunezja. Żaden zespół z Afryki nie bierze już udziału w barażach interkontynentalnych. Z mocnych afrykańskich zespołów, awansu na Mundial nie wywalczyło RPA, Wybrzeże Kości Słoniowej, Nigeria orz Egipt.

Eliminacje MŚ strefy AFC (Azja)

W Azji o awans rywalizowało 46 zespołów. Także w tej strefie mamy drużyny rozstawione, które zaczynają rywalizację dopiero w późniejszych fazach. 12 najsłabszych zespołów zaczynało od pierwszej rundy. Finalnie, bezpośredni awans na Mundial zdobyły: Iran, Korea Południowa, Arabia Saudyjska oraz Japonia. W barażu o ostatnie wolne miejsce powalczy Australia (federacja tego kraju zdecydowała się przenieść do strefy AFC) ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Awansu na Mundial nie wywalczyły Chiny, które od lat starają się zbudować mocną reprezentację.

Eliminacje MŚ strefy OFC (Oceania)

Najbardziej skromne są eliminacje MŚ rozgrywane w ramach strefy OFC, czyli Oceanii. Dawniej murowanym faworytem tej strefy była Australia, która zdecydowała się jednak zmienić przynależność strefową i dołączyć do strefy azjatyckiej, czyli AFC. Żaden zespół z Oceanii nie może uzyskać bezpośredniego awansu w tej strefie. Rozgrywane są dwie rundy, a zwycięzca meczu finałowego kwalifikuje się do baraży interkontynentalnych. Pewniakiem była Nowa Zelandia, która rzeczywiście powalczy o awans przeciwko Kostaryce. Faworytem tego barażu będzie Kostaryka.

Kiedy poznamy ostatnich uczestników MŚ 2022 w Katarze?

Na 13 czerwca zaplanowane zostały baraże interkontynentalne, które wyłonią dwie brakujące drużyny. W jednym z nich zmierzy się Kostaryka oraz Nowa Zelandia. Z kolei Peru powalczy z jedną z drużyn strefy ACF. Będzie to Australia lub Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wojna w Ukrainie opóźniła ostatni baraż w strefie UEFA. Reprezentacja Ukrainy nie miała możliwości rozegrania swojego meczu. Wiemy już, że mecz Szkocja – Ukraina zostanie rozegrany 1 czerwca. Na zwycięzcę tego spotkania czeka już Walia w finale baraży. A zatem, 16 czerwca poznamy wszystkich 32 uczestników Mistrzostw Świata w Katarze. Mundial zostanie rozegrany w dniach: 21 listopada – 18 grudnia.

Czytaj również:  Czym są sporty wirtualne w Superbet?