Czy możemy obstawiać szachy na żywo?

Pierwsze wzmianki na temat szachów pojawiały się już ponad 2000 lat temu i zdaniem historyków cieszyły się największą popularnością wśród mieszkańców Indii i Persji. Obecnie można powiedzieć, że szachy przeżywają swoją drugą młodość, do czego w dużej mierze przyczynił się serial Gambit Królowej. Co ciekawe, ten sport umysłowy ma również swoich zwolenników wśród wielbicieli zakładów bukmacherskich. Należy mieć na uwadze, że w świecie zakładów bukmacherskich jest to mimo wszystko dyscyplina niszowa, dlatego znalezienie odpowiedniego bukmachera może się okazać kłopotliwe. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy poniższy poradnik.

Rodzaje gier w szachy

Ogólne zasady gry są zawsze takie same, a rodzaje gier różnią się między sobą wyłącznie ilością czasu, jaki każdy z zawodników ma na podjęcie odpowiedniej decyzji. Czas na ruch odmierzany jest osobno dla każdego z zawodników i zatrzymuje się go wówczas, gdy gracz zakończy swój ruch. Wśród najpopularniejszych rodzajów gier wyróżnić możemy:

  • Bullet chess – najszybszy rodzaj szachów, w którym czas na partię wynosi od minuty do trzech minut,
  • Blitz – szachy błyskawiczne, w których rozgrywka trwa 10 minut,
  • Szachy szybkie – partia w tym rodzaju trwa od 10 minut do nawet 2 godzin,
  • Szachy klasyczne – rozgrywane są podczas największych turniejów, zwykle na partię przewiduje się co najmniej godzinę.

Typowanie szachów – co warto wiedzieć?

Nie da się ukryć, że z uwagi na niską popularność w Polsce, szachy nie są idealną dyscypliną do typowania zakładów bukmacherskich. Niskie stawki i niewielka liczba rynków sprawiają, że niewielu graczy, również będących pasjonatami szachów, decyduje się na typowanie. Jednak warto pamiętać, że poświęcając odpowiednią wiedzę, a także po przeprowadzeniu szczegółowej analizy, można dobrze się bawić, a przy tym zyskać dodatkowe środki. Poniżej poznasz najważniejsze wskazówki, które pozwolą Ci zwiększyć swoje szanse na skuteczne typy:

  • Podczas pojedynków arcymistrzów biorących udział w najwyższych rangą rozgrywkach bardzo często występują remisy. Jest to ściśle związane z ogromnym doświadczeniem i wiedzą najlepszych graczy, którzy rzadko pozwalają sobie na popełnianie błędów. Podczas typowania zakładów wzajemnych warto mieć to na uwadze. Jeśli nie jesteś pewien, czy dany zawodnik wygra, możesz się zdecydować na wytypowanie zakładu z podpórką, który pozwala na wytypowanie zwycięstwa lub remisu. Choć kurs będzie niższy, to zyskasz dodatkowe zabezpieczenie na wypadek błędnego typu.
  • Dowiedz się, kto rozpocznie partię – zgodnie z szachowymi zasadami, grę rozpoczyna zawodnik, grający białymi szachami. Zgodnie ze statystykami to właśnie osoba rozpoczynająca rozgrywkę częściej kończy z sukcesem.
  • Regularnie oglądaj turnieje, by jeszcze lepiej rozumieć grę – na YouTube i Twitch TV można śledzić najważniejsze turnieje szachowe. Jeśli jednak planujesz typować zakłady na żywo, powinieneś się skupić na wyszukaniu operatora, który pozwoli Ci na śledzenie rozgrywek, również tych mniej popularnych, w formie wygodnego streamingu.
  • Pamiętaj, że najlepsi gracze zwykle długo utrzymują się na szczycie – szachy to dyscyplina sportu, bazująca na sile umysłu. Właśnie dlatego wiek nie stanowi przeszkody, do utrzymywania się na wysokiej pozycji. Musisz jednak przy tym wiedzieć, że choć zakład z typem na pewniaka z dużą dozą prawdopodobieństwa okaże się wygrany, to musisz wiedzieć, że kursy na pewniaka będą niskie i tym samym mało opłacalne. Aby nie przetapiać bezsensownie środków, powinieneś zrezygnować z typowania zakładów, w których występują wyraźni faworyci.
  • Poznaj nie tylko statystyki – szachy to specyficzna dyscyplina, w której trzeba wziąć pod uwagę nie tylko doświadczenie zawodnika i dotychczasowy przebieg jego kariery, ale również powinieneś poznać jego stan psychiczny oraz nawyki. Podczas turniejów na żywo zwracaj szczególną uwagę na język ciała każdego z zawodników, by móc ocenić, czy szachiści są w dobrej formie, co bezpośrednio wpłynie na ich motywację do gry. Widząc nerwowe ruchy i niepokój możesz przypuszczać, że zawodnik jest w gorszej kondycji, co może bezpośrednio wpłynąć na wynik rozgrywki.
Czytaj również:  Free spiny za rejestrację w Superbet

Typy na szachy na żywo

Choć niewielu bukmacherów wprowadza do swojej oferty zakłady na szachy na żywo, to przy odpowiedniej dozie wytrwałości z pewnością uda Ci się znaleźć operatora, który w swojej ofercie live będzie miał zakłady na żywo również na najważniejsze wydarzenia szachowe.

Warto pamiętać, że podczas typowania na żywo możliwe są do zgarnięcia wyższe kursy, a co ważne, po zmianie kursów pojawia się możliwość powtórzenia zakładów, aby zaangażować jeszcze większe pieniądze. Nie da się ukryć, że do czasu, aż w Polsce szachy nie zyskają na popularności, stawki na szachy nie będą zbyt imponujące.

Obecnie również bukmacherzy nie czują się w pełni na siłach do tego, by odpowiednio określić szablony kursów, na podstawie czasu jaki upłynął. Można odnieść wrażenie, że określają kursy „na wyczucie”, bazując poniekąd na tym, jak obstawiają gracze. Choć jest to dość niebezpieczne, to paradoksalnie może pozwolić na osiągnięcie naprawdę wysokich wygranych.