Żużel – wszystko na temat jego obstawiania

Żużel to jedna z nielicznych dyscyplin sportu, w których Polska może poszczycić się zaszczytnym mianem niekwestionowanej potęgi. Polska Ekstraliga żużlowa jest najmocniejszą ligą na świecie, a nasi zawodnicy regularnie zdobywają medale w międzynarodowych rozgrywkach. W związku z tym nie może dziwić, że zakłady bukmacherskie żużel cieszą się olbrzymim zainteresowaniem w naszym kraju. Spora część bukmacherów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, udostępniają obszerną ofertę zakładów sportowych na wyścigi żużlowe.

Najważniejsze zasady wyścigów żużlowych

Przebieg meczy żużlowych zależy od tego, czy jest to starcie drużynowe czy też indywidualne. W tym pierwszym przypadku, mecz składa się z 15 biegów. W każdym biegu startuje po dwóch zawodników obu drużyn, a maksymalna liczba startów tego samego zawodnika jest ograniczona (w polskiej lidze jest to 5 biegów z opcją dodatkowych startów z tytułu rezerwy taktycznej lub zastępstwa zawodnika). Zwycięstwo w biegu daje 3 punkty, drugie miejsce 2 punkty, trzecie 1 punkt i czwarte 0 punktów. Drużyna, która na przestrzeni całego spotkania zdobędzie więcej punktów, wygrywa.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku zawodów indywidualnych, w których biegi zestawia się w taki sposób, aby każdy zawodnik miał okazję rywalizować ze wszystkimi rywalami. W zawodach Grand Prix o tytuł indywidualnego mistrza świata rywalizuje 16 zawodników. Objeżdża się 20 biegów, a czołowa ósemka wchodzi do półfinałów, które wyłonią finałową czwórkę. W sumie, 23 biegi. Obstawiając zakłady bukmacherskie żużel warto zatem w pierwszej kolejności dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób rozgrywane są poszczególne zawody żużlowe.

Zakłady bukmacherskie na żużel w Polsce

Żużel, określany w Polsce mianem czarnego sportu, to bez wątpienia jeden z naszych sportów narodowych. Jest niewiele takich dyscyplin, w których Polacy uchodzą za niekwestionowaną potęgę i zawsze rywalizują o czołowe miejsca w rozgrywkach międzynarodowych. Żużel jest niezwykle popularny także w Szwecji, Finlandii, Słowenii, Danii, Rosji czy Czechach, natomiast swoich zawodników mają także: Włosi, Amerykanie, Niemcy, Brytyjczycy, Ukraińcy, Holendrzy, Rumunii, Bułgarzy, Francuzi, Słowacy, Łotysze czy Australijczycy. Nie jest to zatem niszowy sport uprawiany przez „cztery kraje na krzyż”, jak często mawiają osoby niesympatyzujące z żużlem. Sukcesy Polski w zawodach żużlowych sprawiają, że zakłady bukmacherskie żużel w naszym kraju stanowią bardzo istotny element oferty legalnych bukmacherów.

Popularne rodzaje zakładów na żużel

Specyfika tej dyscypliny sprawia, że zakłady bukmacherskie żużel prezentują się nieco inaczej, niż w innych sportach motorowych. Wciąż znajdziemy tu jednak najważniejsze rodzaje zakładów, które pozwalają na bardzo swobodne typowanie wyników. Oto najczęściej wybierane formy zakładów bukmacherskich na wyścigi żużlowe:

  • Zwycięzca meczu – podstawową formą zakładów na żużel są oczywiście zakłady na zwycięzcę. Może to być drużyna lub zawodnik w zawodach indywidualnych.
  • Liczba punktów – zakłady poniżej/powyżej pozwalają graczom obstawiać zakłady bukmacherskie żużel na liczbę punktów zdobytych przez zespół lub konkretnego zawodnika.
  • Najlepszy zawodnik ­– w ramach tego zakładu gracze mogą wskazać zawodnika, który w całych rozgrywkach zdobędzie najwięcej punktów.
  • H2H – w tej formie zakładów bukmacher dobiera pary zawodników, a zadaniem typera jest wskazanie, który zawodnik zdobędzie w tej parze więcej punktów.
  • Wyniki biegów – gracze mogą również obstawiać zakłady na wynik poszczególnych biegów.
  • Handicap – typując zwycięzcę meczu w zawodach drużynowych gracze mają także możliwość wytypowania zwycięzcy przy odjętych lub dodanych punktach.
Czytaj również:  Czy można obstawiać żużel na lodzie?

Oferta zakładów bukmacherskich na żużel jest zatem całkiem obszerna, dzięki czemu, gracze nie powinni mieć trudności z obstawieniem wyników. Liczba zakładów zależy w głównej mierze od rangi wydarzenia. Im ważniejsze zawody, tym większy będzie wybór zakładów.

Jakie zawody żużlowe mogą obstawiać gracze?

Największym zainteresowaniem fanów cieszą się turnieje Grand Prix. Jest to cykl, w którym najlepsi zawodnicy na świecie rywalizują o tytuł indywidualnego mistrza świata. Mistrzem zostaje zawodnik, który na przestrzeni wszystkich rund Grand Prix zdobędzie najwięcej punktów. Jeśli chodzi o zawody drużynowe, największą popularnością cieszą się mecze rozgrywane w ramach Ekstraligi Żużlowej. To polska liga, w której startuje osiem najlepszych zespołów. Do tego dochodzi także I oraz II liga. Mecze zwyczajowo odbywają się w piątki i niedziele. W innych dniach rywalizują ligi zagraniczne (jeden zawodnik może należeć do kilku klubów w różnych krajach startując w kilku rozgrywkach). Do najważniejszych zaliczymy: ligę szwedzką, niemiecką, brytyjską, duńską, a także rosyjską.

Gdzie szukać dobrych typów na żużel?

Biorąc pod uwagę, jak dużym zainteresowaniem cieszy się żużel w naszym kraju, gracze nie powinni mieć większych problemów ze znalezieniem analiz i typów na mecze żużlowe. Zacznijmy od najpopularniejszego źródła, czyli grup tematycznych dostępnych na portalach społecznościowych. Wielu użytkowników dyskutuje tu o nachodzących meczach, wymienia się swoimi spostrzeżeniami, a także udostępnia pomysły na kupony. To całkiem dobry sposób na pozyskanie typów, które następnie można samodzielnie poddać weryfikacji na podstawie ostatnich wyników i statystyk.

Dużą popularnością wciąż cieszą się fora bukmacherskie, na których żużel odgrywa bardzo istotną rolę. Warto zaznaczyć, że w erze bukmacherów naziemnych, gdy obstawianie online nie było jeszcze możliwe w naszym kraju, żużel należał do ścisłej czołówki najchętniej obstawianych dyscyplin. Na forach wciąż można spotkać wielu fanów czarnego sportu, którzy pamiętają tamte czasy. Typy na zakłady bukmacherskie żużel można znaleźć także na ligach typerów, a czasami również bezpośrednio w serwisach bukmacherskich udostępniających swoim klientom czat na żywo.

Czytaj również:  Gdzie można pozyskać freebet bez depozytu w Polsce?

Jakie czynniki mają wpływ na przebieg zawodów?

Żużel bywa sportem zaskakującym, a wahania formy zawodników są na porządku dziennym. Biorąc pod uwagę dużą liczbę rozgrywek, niektórzy zawodnicy w ciągu jednego tygodnia biorą udział nawet w 4-5 meczach. I co znamienne, w 3 mogą wypaść doskonale, a w 2 bardzo słabo. Wszystko za sprawą wielu czynników mających wpływ na wynik spotkania. Czynnikiem charakterystycznym jest tor, którzy przygotowuje się w taki sposób, aby sprzyjał gospodarzom. Motocykl należy dopasować do toru, przez do pierwsze biegi zawodników przyjezdnych mogą być dużo słabsze.

Ogromną rolę odgrywa także sam motocykl. Najlepsi żużlowcy korzystają zwykle z dwóch motocykli, w których konfiguruje się nieco inne ustawienia. Przewaga finansowa utytułowanych zawodników może wpływać także na przewagę sprzętową. Na wyniki meczu w zawodach żużlowych wpływają także warunki pogodowe (wyścigów nie realizuje się przy intensywnych opadach deszczu), a także zmęczenie i ewentualne urazy zawodników, które na żużlu są na porządku dziennym. To sprawia, że zakłady bukmacherskie żużel bywają nieprzewidywalne, ale jednocześnie gwarantują mnóstwo emocji.

Zakłady na żużel w ofercie na żywo

Żużel można obstawiać także w ofercie na żywo. Duża popularność tej dyscypliny sprawia, że wielu legalnych bukmacherów pragnie zaoferować swoim klientom tego typu udogodnienie. Co ważne, zakłady żywo oferują nowe rodzaje typów do obstawienia. Można tu wytypować zwycięzcę każdego kolejnego biegu, podczas gdy w ofercie przedmeczowej dostępne są tylko pierwsze cztery biegi. Jest to zatem świetna opcja dla osób, które emocjonują się oglądaniem wyścigów żużlowych na żywo. Za sprawą oferty live tacy typerzy mogą szybko obstawić zbliżający się bieg i już po kilkudziesięciu sekundach poznać wynik swojego kuponu.

Jak poprawić skuteczność w typowaniu zakładów na żużel?

Obstawianie tej dyscypliny sportu nie należy do najłatwiejszych z punktu widzenia typerów nastawionych na analityczne zakłady. Wpływ na przebieg rywalizacji ma szereg czynników niezależnych, które mogą się zmieniać także w trakcie meczu. Weźmy chociażby zakłady na zawodnika, który uzyska najwięcej punktów. Nasz faworyt może w pierwszym wyścigu zaliczyć kraksę, która będzie oddziaływać na jego sprawność w pozostałych odsłonach meczu. Zmienia się także tor, a trenerzy mają możliwość realizowania zmian zwykłych i zmian taktycznych (w przypadku odpowiednio dużej straty).

Czytaj również:  Co oznacza określenie bez depozytu?

Niemniej jednak, zakłady bukmacherskie żużel mogą przynieść lepsze wyniki graczom, którzy poświęcą czas na zapoznanie się z ostatnimi wynikami oraz statystykami. Na tej podstawie można ocenić formę poszczególnych zawodników, a także drużyn. W takich analizach warto grubą kreską oddzielić mecze u siebie oraz mecze wyjazdowe, ponieważ w przypadku tej dyscypliny jest to jeden z kluczowych czynników. Gracze powinni również zapoznać się z pełną ofertą zakładów, aby nie przeoczyć ciekawych okazji do obstawienia bardzo prawdopodobnego wyniku przy wysokim kursie.

Gdzie można obstawiać zakłady bukmacherskie żużel?

Pomimo dużej popularności, jaką cieszy się czarny sport w naszym kraju, zakłady bukmacherskie żużel nie są niestety dostępne w ofercie wszystkich legalnych bukmacherów. Tylko niektórzy z nich umożliwiają swoim graczom bogaty wybór rozgrywek. O ile zakłady na zawody Grand Prix są dosyć powszechne, o tyle już zakłady na polską Ekstraligę nie do końca. Pierwszym czynnikiem przy wyborze bukmachera powinna być zatem oferta zakładów. Koniecznie sprawdź, jakie rozgrywki posiada w ofercie bukmacher i czy wśród nich są te zawody, na których najbardziej Ci zależy.

Dla bardziej efektywnego obstawiania wyścigów żużlowych gracze mogą posiadać konto w kilku serwisach bukmacherskich. W ten sposób można obstawiać mecze po wyższych kursach, a także korzystać z ciekawych promocji, które sprawią, że zakłady bukmacherskie żużel staną się jeszcze przyjemniejsze, a także bardziej emocjonujące. Ważnym udogodnieniem, na które warto zwrócić uwagę są zakłady na żużel dostępne w ofercie na żywo. To najbardziej emocjonująca forma typowania wyników żużla, na którą decyduje się wielu typerów.