Wszystko na temat obstawiania tenisa

Tenis to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportu w świecie zakładów bukmacherskich. Jedną z najważniejszych zalet tego sportu jest to, że zakłady na tenis można obstawiać praktycznie codziennie, ponieważ na świecie niemal zawsze rozgrywa się kilka turniejów, które są dostępne w ofercie bukmachera. Nas najbardziej interesują profesjonalne rozgrywki WTA (tenis kobiecy) oraz ATP (tenis męski). W tym artykule dowiesz się, jak tworzyć typy tenis, na co zwracać uwagę w trakcie analiz, a także, jakie zakłady cieszą się największym zainteresowaniem ze strony graczy.

Czynniki charakterystyczne w tenisie

Obstawianie tenisa bez wątpienia wymaga nieco wprawy oraz znajomości dyscypliny. Na wynik meczu bardzo często wpływa dyspozycja dnia, nawierzchnia kortu, pogoda, a nawet stosowane piłki. Każdy tenisista lub tenisistka ma bowiem swoje mocne strony, a powyższe czynniki mogą je odbierać. Tenis wbrew pozorom na sporo wspólnego z szachami, ponieważ kluczem do sukcesu jest stosowanie taktyki, która pozwoli zneutralizować najmocniejsze atuty rywala i stopniowo przejmować inicjatywę w spotkaniu. Tyle tylko, że o ile w szachach ciężko jest odwrócić losy partii przy przewadze rywala, w tenisie zdarzają się niesamowite comebacki, nawet ze stanu 6-0, 5-0. Wszystko za sprawą punktacji. Każdy gem to nowa rozgrywka, która może zmienić przebieg meczu na korcie.

W tenisie męskim kluczowym aspektem gry jest serwis. Zawodnik, który ma kontrolę nad swoim serwisem i potrafi nim regularnie zdobywać punkty, może wygrać spotkanie nawet bez przełamywania rywala. Przełamanie to wygranie gema przy serwisie rywala. W tenisie damskim serwis nie odgrywa już tak istotnej roli. Wystarczy chociażby popatrzeć na grę Igi Świątek, która często oddaje przynajmniej kilka gemów serwisowych, a i tak wygrywa spotkanie. To jednak pokazuje, jaki ogrom czynników decyduje o finalnym wyniku tenisowego meczu.

Typy tenis – Jakie aspekty należy uwzględnić w analizie meczowej?

Zastanawiasz się, jak samodzielnie wybierać dobre typy tenis, które zagwarantują wygraną? Kluczem do sukcesu jest dobra analiza meczowa. W tenisie musimy uwzględnić sporą liczbę czynników, aby uzyskać pełny obraz sytuacji. Oto najważniejsze z nich:

 • Statystyki i wyniki – na początek sprawdzamy wyniki zawodnika w ostatnich meczach, dzięki czemu jesteśmy w stanie ocenić jego formę. Patrzmy na to, z jakimi zawodnikami wygrywał, a z jakimi przegrywał (na podstawie rankingu).
 • H2H – ścisła czołówka tenisa to tak naprawdę pierwsza setka rankingu. Zawodnicy i zawodniczki często rywalizują z tymi samymi rywalami, dzięki czemu, bilans H2H w tenisie jest jednym z kluczowych czynników analizy przedmeczowej.
 • Ranking – nie chodzi wyłącznie o miejsce w rankingu, ale o to, jak rok temu w danym turnieju spisywał się zawodnik. W tenisie broni się bowiem punktów zdobytych w tej imprezie rok wcześniej. A zatem, triumfator z poprzedniego roku ma większą motywację, ponieważ musi bronić punkty, aby nie spaść w rankingu.
 • Ranga turnieju – kluczowe są turnieje wielkoszlemowe: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, US Open. Następnie mamy turnieje ATP i WTA 1000, 750, 500 i 250. Warto pamiętać o tym, że najlepsi zawodnicy często odpuszczają sobie mniej prestiżowe imprezy, zwłaszcza, jeśli poprzedzają one ważniejszy turniej. W takich imprezach niespodzianki są czymś naturalnym.
 • Nawierzchnia – w tenisie dzielimy korty na twarde, ziemne i trawiaste. W praktyce, korty twarde mogą dzielić się na kilka typów. Niektórzy tenisiści lepiej spisują się na danej nawierzchni, podczas gdy na innej idzie im znacznie słabiej.
 • Doniesienia medialne – warto śledzić świat tenisa i reagować na ewentualne doniesienia zakulisowe, np. o kontuzjach i ewentualnych urazach. Wiele ciekawych informacji dostarczają także wywiady i konferencje z zawodnikami.

O wyniku meczu tenisowego zadecydować może także pogoda, gorsza dyspozycja dnia, nietypowe piłki, a nawet błędy sędziego (choć te w nowoczesnym tenisie zdarzają się coraz rzadziej). Dlatego też, typy tenis nie zawsze będą prawidłowe i jest to całkowicie normalne. Jednak na podstawie powyższych czynników masz większą szansę na prawidłowe wytypowanie wyniku.

typy tenis

Najpopularniejsze zakłady bukmacherskie na tenis

Zakłady na zwycięzcę meczu w tenisie są dwudrogowe, co oznacza, że nie ma możliwości, aby mecz zakończył się remisem. Zwrot stawki może mieć miejsce w przypadku, gdy zawodnik skreczuje lub podda mecz walkowerem. Co ciekawe, w tenisie zwycięzcę meczu można obstawić z handicapem. Zwykle polega to na doliczaniu wirtualnych gemów lub setów do wyniku końcowego. Bardzo popularne są również typy tenis na dokładny wynik w setach. Ponadto, gracze mogą wytypować zwycięzcę pierwszego seta, zakład pierwszy set/cały mecz. Dostępne są również zakłady poniżej/powyżej na liczbę rozegranych/wygranych gemów, liczbę asów czy niewymuszonych błędów. A zatem, fani tenisa mają naprawdę szerokie pole manewru przy obstawianiu wyników. Reasumując, najpopularniejsze typy tenis prezentują się następująco:

 • Zwycięzca meczu (12),
 • Zwycięzca pierwszego seta, a także pierwszy set/cały mecz,
 • Dokładny wynik spotkania,
 • Handicapy z doliczaniem gemów i setów,
 • Zakłady poniżej/powyżej na liczbę gemów/punktów zdobytych w konkretny sposób.
typy tenis

Obstawianie tenisa na żywo

Zakłady bukmacherskie na tenis można obstawiać także w zakładach na żywo. Co więcej, wielu zawodników się na to decyduje, ponieważ można w nich obstawiać to, kto wygra kolejnego gema. Tymczasem, nastawienie i dyspozycja zawodników w długich meczach często ulega zmianie i przypomina sinusoidę. Widać to chociażby w pięciosetowych meczach panów, gdzie zawodnicy często przejmują inicjatywę i mają swoje lepsze i gorsze momenty na korcie. W tenisie można wyjść z każdej opresji, ponieważ każdy gem może istotnie zmienić sytuację na korcie i nastawienie. Oglądając mecze tenisowe możesz wyciągnąć ciekawe wnioski i na ich podstawie stworzyć dobre typy tenis, które przyniosą oczekiwaną wygraną. U niektórych bukmacherów, w zakładach na żywo można nawet oglądać transmisje z meczów. Przykładem jest bukmacher Superbet.

typy tenis

Typy tenis – gdzie szukać sprawdzonych analiz?

Gracze zawsze powinni wzorować się na swoich obserwacjach i przeczuciach. Analizy innych graczy powinny być jedynie uzupełnieniem i służyć do zweryfikowania swoich przewidywań. Często można także natrafić na informacje zakulisowe, które czasami pojawiają się chociażby w social mediach. Nie należy ich brać za pewnik, niemniej jednak, jeśli pojawiają się pogłoski, że dany zawodnik zmaga się z urazem, być może lepszym rozwiązaniem będzie nieobstawienie takiego meczu.

Czytaj również:  Czym jest strefa typów i jak z niej skorzystać?

No dobrze, a gdzie można znaleźć typy tenis? Zacznijmy od grup tematycznych na portalach społecznościowych. Powoli wypierają one tradycyjne fora bukmacherskie, choć te wciąż funkcjonują i mają się dobrze. Warto także obserwować ligi typerów, gdzie można podglądać typy tenis innych graczy. Tutaj warto zerkać zwłaszcza na typerów, którzy mogą pochwalić się dodatnim Yieldem, ponieważ wysoka skuteczność typowania w tenisie nie zawsze idzie w parze z zyskiem.

typy tenis

Typy Tenis – Zakłady AKO na tenis

Minusem zakładów dwudrogowych jest to, że kursy bukmacherskie są dużo niższe. Kursy na zdecydowanych faworytów meczu często oscylują w granicy 1,10 – 1,40. Kursy powyżej 1,50 – 1,60 zwiastują już bardziej wyrównane spotkanie. W związku z tym, obstawianie singli nie jest szczególnie opłacalne, chyba, że stawiamy na underdoga, ponieważ z naszej analizy wynika, że ma on większe szanse. Wbrew pozorom w tenisie niemal codziennie da się znaleźć kilka mocno zawyżonych kursów w stosunku do prawdopodobieństwa. Typy tenis na zwycięstwa faworytów można natomiast wykorzystać do obstawiania zakładów AKO z wyższym kursem.

Jak poprawić skuteczność w typowaniu tenisa?

Przede wszystkim – interesować się tym sportem. Ciężko o rzetelne typy tenis ze strony kogoś, kto nie zna nazwisk zawodników w typowanym meczu. A biorąc pod uwagę, jak rozbudowany jest świat tenisa, obstawianie warto na początku ograniczyć do kilku zawodników i zawodniczek. Owszem, ogranicza to liczbę zakładów, ale z drugiej strony, dobra znajomość zawodnika w tenisie jest nieoceniona. Znamy jego mocne strony, wiemy, na jakich kortach lubi grać, a także, z jakimi zawodnikami radzi sobie lepiej. Osoby, które żywotnie interesują się tenisem często są w stanie wychwycić ciekawe kursy na underdogów, którzy w praktyce wcale nie stoją na straconej pozycji.

Kolejna kwestia to rozsądne typowanie. Jeśli stawiasz na zakłady AKO, postaraj się ograniczyć do kuponów zbudowanych z dwóch, góra trzech typów. Przy czterech selekcjach szansa prawidłowego wytypowania wyniku drastycznie spada, ponieważ patrząc statystycznie na wyniki turniejów, każdego dnia ok. 20% meczów kończy się wygraną zawodnika po wyższym kursie. Wsparciem mogą być także ciekawe promocje bukmacherskie, które pozwolą obstawić typy tenis na lepszych warunkach, oferując np. wyższy kurs lub brak podatku od stawki.

typy tenis

Typy Tenis – Czy warto obstawiać zakłady na tenis?

Tenis bez wątpienia zalicza się do piątki najpopularniejszych dyscyplin w świecie zakładów bukmacherskich. Ważnym plusem jest to, że niemal codziennie możemy liczyć na całkiem pokaźną listę dostępnych zakładów, a turnieje organizowane przez ATP i WTA są dostępne niemal w każdym tygodniu. Co za tym idzie, typy tenis można obstawiać każdego dnia. W tej dyscyplinie nuda nam nie grozi. Kolejnym plusem jest to, że zakłady na tenis są dwudrogowe, co oznacza, że nie musimy obawiać się remisu, który zrujnuje nasz kupon.

Kluczową kwestią jest zrozumienie najważniejszych prawideł tenisowego świata – nawet najlepsi zawodnicy i zawodniczki mają słabsze dni, w których mogą przegrać z rywalem notowanym kilkadziesiąt pozycji niżej. Ponadto, faworyci często odpuszczają mniej ważne turnieje poprzedzające turniej bardziej prestiżowy – traktują je jako rozgrzewka i zwykle odpadają po dwóch, trzech rundach. W tenisie istotnym bardzo istotna jest znajomość stylów gry oraz tego, jak nawierzchnia wpływa na szanse obu zawodników. A zatem, choć tenis jest jedną z najbardziej lubianych dyscyplin, aby tworzyć dobre typy tenis trzeba posiadać naprawdę sporą wiedzę.


Tenis ziemny jest na pewno jedną z ciekawszych i popularniejszych dyscyplin sportowych. Tyczy się to oczywiście nie tylko kibicowania danemu zawodnikowi, ale również tak samo jest w przypadku zakładów bukmacherskich. Oferta na ten sport jest niezwykle rozbudowana, niemal codziennie toczą się pojedynki tenisowe, czy to w turniejach męskich (ATP), czy też kobiecych (WTA), a aktualnie mamy początek sezonu i już za kilka dni odbędzie się pierwszy w tym roku turniej Wielkiego Szlema, stąd też emocji będzie jeszcze więcej. W tym artykule przedstawiamy Wam, jak typować tenis i co wybrać na najbliższe dni.

Czytaj również:  Skąd pozyskiwać typy od najlepszych typerów?

Co warto wiedzieć o tenisie?

Zazwyczaj w tym sporcie jest to rywalizacja dwóch zawodników, zawodniczek bądź też dwóch par złożonych z dwójki osób o tej samej płci. Dochodzi również do rywalizacji mikstów. W ten sposób odbywają się turnieje o określonej randze, oczywiście w zależności od tego, jakie umiejętności posiada dany zawodnik, zawodniczka i na udział w jakim turnieju może sobie pozwolić, do jakich został on dopuszczony. Tutaj można rozróżnić kilka wersji.

Najbardziej popularnymi na pewno są turnieje Wielkiego Szlema. Walka o prestiż i udowodnienie rywalom, że to akurat ten gracz jest najlepszy na danej nawierzchni. Rozróżnić można bowiem korty twarde, ceglane, a także trawiaste. Każde mają swoją specyfikę, co sprawia, że danemu zawodnikowi gra się lepiej bądź gorzej.

Jeśli takowych ważnych turniejów nie ma, wówczas gracze toczą rywalizację o punkty do rankingu. Tutaj też ważne są dwie kwestie, ponieważ zawodnicy zbierają je do rankingu ogólnego, by mieć możliwość rozstawienia w turniejach, a także do rankingu całorocznego, który wyłania 8 najlepszych graczy i z ich udziałem toczy się turniej finałowy, który w ostatnich latach rozgrywany jest w Rzymie.

Poza turniejami wysokiej rangi są także te nazywane jako challenger, czy też ITF, gdzie biorą zazwyczaj gracze, którzy chcą powrócić po kontuzji, odbudować swój ranking, ale mamy tutaj także zawodników młodych, którzy chcą się przebić. To na pewno jest dobra okazja do zdobywania punktów, jeśli danemu graczowi idzie w tego typu turniejach, co na pewno łatwe nie jest, gdyż można tu znaleźć dużą grupę zawodników, która ma taki sam cel.

Dlaczego tenis jest sportem trudnym do obstawiania?

Jak każdy sport, tak i tenis jest dosyć trudny do przewidzenia. Powodów może być tutaj wiele. Oczywiście są faworyci, jednak i oni mogą od czasu do czasu przegrać, zagrać słabsze spotkanie i niespodziewanie dosyć wcześnie odpaść z turnieju. Nikt przecież nie jest maszyną i nie może wygrywać wszystkiego na zawołanie, ponieważ jest to po prostu niemożliwe.

Wpływ na lepsze lub też słabsze wyniki w przypadku tenisa może mieć nawierzchnia. Dany zawodnik lepiej poradzi sobie na kortach twardych, jedni wolą grać na popularnej mączce, a jeszcze inni lubują się w królewskiej odmianie, a więc na trawie. W grę bardzo często wchodzi gra taktyczna, a więc neutralizowanie tego, co najlepiej robi rywal. Jest to jedna z taktyk, aby wygrać mecz. Nie zawsze zatem atuty danego gracza mogą mieć wpływ na wygraną, ale i utrudnienie pokazania atutów przez rywala. Dobry return, atakowanie drugiego podania i próby rozrzucania rywala z lewej do prawej mogą dać naprawdę dobry skutek.

Tenis jest dyscypliną specyficzną, ponieważ mogą zdarzyć się tu comebacki i wielkie powroty z beznadziejnych sytuacji. Tak było już nieraz, że przegrany pierwszy set i fatalna sytuacja w drugiej jeszcze nie powodowały, że rywal się załamywał, wszak nie był to ostatni punkt w meczu, więc podjęcie walki należy do obowiązków każdego gracza nawet, jeśli nie do końca mu idzie. Każdy wywalczony punkt może dać nową nadzieję, tym bardziej przełamanie rywala, wygrany każdy kolejny gem.

W przypadku gry kobiet wpływ na grę mogą mieć przede wszystkim niewymuszone błędy, podwójne błędy serwisowe, czy też dobry return, agresywna gra. To widać w przypadku gry Igi Świątek, która jest od pewnego czasu prawdziwą dominatorką w WTA. Inaczej nieco wygląda to w przypadku mężczyzn, gdzie dominuje gra siłowa, a więc dobry serwis jest czynnikiem bardzo ważnym. Zawodnicy, którzy potrafią w meczu serwować dużą liczbę asów mają nieco ułatwione zadanie, ponieważ w ten sposób mogą błyskawicznie wygrać gem przy swoim podaniu.

Co wziąć pod uwagę typując tenis?

Tenis jest takim sportem, którego nie da się typować w ciemno, należy tutaj wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą mieć wpływ na powodzenie. Oczywiście forma zawodnika to jest jedno. Jeśli ktoś jest w rytmie, gra jak w transie i wygrywa zazwyczaj bez straty seta to oczywiste, że będzie faworytem danego spotkania, czy nawet turnieju. Jednak w takich przypadkach zazwyczaj kursy na takiego gracza będą mocno zaniżone, więc jedynym opłacalnym typem w takim przypadku może być wynik końcowy bądź liczba gemów w całym meczu, bądź danego gracza. To już jest element ryzykowny. Wybierając typy tenis warto wziąć pod uwagę, czy gracz, który wygrywa robi to z czołówką światową, czy też jego ostatnie mecze były z rywalami niżej notowanymi w rankingu.

Bardzo często jest tak, że zawodnik, który dopiero zakończył dany turniej z powodzeniem i leci na następny, bardzo często jest dosyć mocno zmęczony graniem, podróżą i pomimo tego, że dobrze wylosował, jest faworytem to niekoniecznie musi mu dobrze pójść także w tym przypadku. Gracz może celowo odpuścić taki turniej kosztem regeneracji, zaś sam turniej nie należy do zbyt ważnych, stąd też jest sporo przypadków niespodzianek, gdy taki zawodnik odpada w 1 czy 2 rundzie.

Czytaj również:  Wyścigi konne typy

Bilans spotkań bezpośrednich z danym rywalem również ma istotny wpływ na potencjalne zwycięstwo. Jeśli gracz nigdy nie przegrał z danym rywalem, wówczas prawdopodobieństwo zwycięstwa będzie na pewno wyższe, co również analitycy wezmą pod uwagę przy budowie kursów.

Co najczęściej typuje się w tenisie?

Tenis jest oczywiście takim sportem, w którym nie ma remisów, stąd też jeden bądź drugi zawodnik musi rozstrzygnąć spotkanie na swoją stronę, stąd też wśród typy tenis można znaleźć zakłady dwudrogowe na zwycięstwo. Tutaj też w grę wchodzi krecz, a więc poddanie meczu w trakcie grania, bądź oddanie meczu walkowerem. Postawiony typ na taki mecz oznacza zazwyczaj zwrot stawki u bukmachera.

Jeśli dochodzi do sytuacji, gdzie kurs na zwycięstwo danego gracza jest zbyt niskie, wówczas klienci bardzo często wykorzystują grę na dokładny wynik końcowy. Zazwyczaj gra się do 2 wygranych setów. Wyjątkiem jest tylko turniej Wielkiego Szlema w grze męskiej. Tam zwycięzca musi wygrać 3 sety. Zawsze jest to jakaś opcja, która podnosi kurs. Idąc w tym kierunku możliwe jest również zagranie na zwycięzcę konkretnego seta. Tutaj jest element ryzyka, ponieważ ktoś może lepiej lub gorzej wejść w mecz i ewentualnie odrabiać straty, więc tutaj jest duża niewiadoma.

Aktualnie w tenisie męskim czy kobiecym można znaleźć zawodników, którzy dominują w swoich meczach, nie dają się przełamać, a sami wygrywają gemy przy serwisie rywala. Wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem wydaje się liczba gemów w spotkaniu lub też połączenie zwycięstwa danego gracza i liczby gemów. Są sytuacje, że kursy wówczas są naprawdę okazałe i można wyłowić prawdziwą perełkę o dużym stopniu prawdopodobieństwa.

Istnieją również typy dodatkowe, które nie zawsze, aczkolwiek często pojawiają się w ofercie w przypadku ważniejszych turniejów. Jest to liczba asów serwisowych, liczba podwójnych błędów, czy też rywalizacja, który z zawodników wygra w tej statystyce. Tutaj również analitycy biorą to pod uwagę i chociaż zazwyczaj kursy są dosyć wyrównane, to bywa tak, że i tutaj da się znaleźć jednoznacznego faworyta.

W przypadku tenisa nie może również zabraknąć handicapu. Ten zakład może dotyczyć zarówno samych setów, jak i większej/mniejszej liczby gemów granej przez danego zawodnika względem rywala. To na pewno jest element ryzyka, ale bardzo popularny wśród graczy.

Typowanie tenisa na żywo

Typowanie tenisa daje o wiele więcej możliwości, jeśli obstawia się go na żywo. Interesujące gracza spotkanie może zostać zagrane w pewnym momencie meczu, gdy widzi, na co danego dnia stać konkretnego zawodnika. Poza tym do gry dochodzą kolejne ciekawe typy tenis, zwłaszcza ten na zwycięstwo zawodnika w danym gemie, typowanie na żywo liczby gemów w danym secie, możliwość obstawienia, czy w meczu będzie tie break, a jeśli tak, to kto wygra i ile 13 gemie seta będzie punktów. To kilka z wielu możliwości, których nie ma w zakładach przedmeczowych.

Na żywo widać, który z zawodników jest danego dnia lepiej dysponowany, stąd też same kursy mogą zmienić się w trakcie meczu i tak faworyt może ulec. Przegrana przez niego w premierowym secie daje możliwość zagrania dużo wyższego kursu na jego zwycięstwo, jeśli ten rzeczywiście od następnej partii poprawi swoją grę i odwróci losy spotkania.

Tenis dobrą opcją do kuponu?

Spotkań rozgrywanych danego dnia w tenisie jest całe mnóstwo, stąd też jest z czego wybierać tym bardziej teraz, gdy wielkimi krokami zbliża się Australian Open i trwają kwalifikacje do turnieju, czy też mniejsze turnieje w pobliskich miejscowościach. Powoduje to, że z tak dużej grupy spotkań jak najbardziej można wybrać wartościowe typy tenis nie tylko do gry singlowej, ale także do dodania do swojego kuponu. Wówczas zazwyczaj wybiera się faworytów, gdzie kursy są niższe, ale daje to możliwość podwyższenia kursu. Jak najbardziej jest to dobra opcja.

dania anglia mecz

Czy warto typować tenis?

Niewątpliwie tenis to jedna z bardziej popularnych dyscyplin sportowych od wielu lat i ta tendencja się nie zmienia zwłaszcza teraz, gdy legendy odchodzą na dalszy tor, a do gry wkracza bardzo utalentowana młodzież, która będzie walczyć o prym w turniejach ATP i WTA. Sprawia to duże emocje, ponieważ nie ma dominacji jednego zawodnika, a poziom przynajmniej u mężczyzn jest mocno wyrównany. Stąd też wydaje się, że typowanie tego sportu jest jak najbardziej opłacalne. Możliwość wyboru z ponad kilkudziesięciu spotkań co dzień, wiele opcji, granie na żywo i wiele więcej argumentów. To na pewno zachęca dużą liczbę graczy do analizowania i gry na tenis.