Wszystko na temat obstawiania tenisa

Tenis to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportu w świecie zakładów bukmacherskich. Jedną z najważniejszych zalet tego sportu jest to, że zakłady na tenis można obstawiać praktycznie codziennie, ponieważ na świecie niemal zawsze rozgrywa się kilka turniejów, które są dostępne w ofercie bukmachera. Nas najbardziej interesują profesjonalne rozgrywki WTA (tenis kobiecy) oraz ATP (tenis męski). W tym artykule dowiesz się, jak tworzyć typy tenis, na co zwracać uwagę w trakcie analiz, a także, jakie zakłady cieszą się największym zainteresowaniem ze strony graczy.

Czynniki charakterystyczne w tenisie

Obstawianie tenisa bez wątpienia wymaga nieco wprawy oraz znajomości dyscypliny. Na wynik meczu bardzo często wpływa dyspozycja dnia, nawierzchnia kortu, pogoda, a nawet stosowane piłki. Każdy tenisista lub tenisistka ma bowiem swoje mocne strony, a powyższe czynniki mogą je odbierać. Tenis wbrew pozorom na sporo wspólnego z szachami, ponieważ kluczem do sukcesu jest stosowanie taktyki, która pozwoli zneutralizować najmocniejsze atuty rywala i stopniowo przejmować inicjatywę w spotkaniu. Tyle tylko, że o ile w szachach ciężko jest odwrócić losy partii przy przewadze rywala, w tenisie zdarzają się niesamowite comebacki, nawet ze stanu 6-0, 5-0. Wszystko za sprawą punktacji. Każdy gem to nowa rozgrywka, która może zmienić przebieg meczu na korcie.

W tenisie męskim kluczowym aspektem gry jest serwis. Zawodnik, który ma kontrolę nad swoim serwisem i potrafi nim regularnie zdobywać punkty, może wygrać spotkanie nawet bez przełamywania rywala. Przełamanie to wygranie gema przy serwisie rywala. W tenisie damskim serwis nie odgrywa już tak istotnej roli. Wystarczy chociażby popatrzeć na grę Igi Świątek, która często oddaje przynajmniej kilka gemów serwisowych, a i tak wygrywa spotkanie. To jednak pokazuje, jaki ogrom czynników decyduje o finalnym wyniku tenisowego meczu.

Typy tenis – Jakie aspekty należy uwzględnić w analizie meczowej?

Zastanawiasz się, jak samodzielnie wybierać dobre typy tenis, które zagwarantują wygraną? Kluczem do sukcesu jest dobra analiza meczowa. W tenisie musimy uwzględnić sporą liczbę czynników, aby uzyskać pełny obraz sytuacji. Oto najważniejsze z nich:

 • Statystyki i wyniki – na początek sprawdzamy wyniki zawodnika w ostatnich meczach, dzięki czemu jesteśmy w stanie ocenić jego formę. Patrzmy na to, z jakimi zawodnikami wygrywał, a z jakimi przegrywał (na podstawie rankingu).
 • H2H – ścisła czołówka tenisa to tak naprawdę pierwsza setka rankingu. Zawodnicy i zawodniczki często rywalizują z tymi samymi rywalami, dzięki czemu, bilans H2H w tenisie jest jednym z kluczowych czynników analizy przedmeczowej.
 • Ranking – nie chodzi wyłącznie o miejsce w rankingu, ale o to, jak rok temu w danym turnieju spisywał się zawodnik. W tenisie broni się bowiem punktów zdobytych w tej imprezie rok wcześniej. A zatem, triumfator z poprzedniego roku ma większą motywację, ponieważ musi bronić punkty, aby nie spaść w rankingu.
 • Ranga turnieju – kluczowe są turnieje wielkoszlemowe: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, US Open. Następnie mamy turnieje ATP i WTA 1000, 750, 500 i 250. Warto pamiętać o tym, że najlepsi zawodnicy często odpuszczają sobie mniej prestiżowe imprezy, zwłaszcza, jeśli poprzedzają one ważniejszy turniej. W takich imprezach niespodzianki są czymś naturalnym.
 • Nawierzchnia – w tenisie dzielimy korty na twarde, ziemne i trawiaste. W praktyce, korty twarde mogą dzielić się na kilka typów. Niektórzy tenisiści lepiej spisują się na danej nawierzchni, podczas gdy na innej idzie im znacznie słabiej.
 • Doniesienia medialne – warto śledzić świat tenisa i reagować na ewentualne doniesienia zakulisowe, np. o kontuzjach i ewentualnych urazach. Wiele ciekawych informacji dostarczają także wywiady i konferencje z zawodnikami.
Czytaj również:  Polska przed MŚ 2022 (grupowi rywale, typy)

O wyniku meczu tenisowego zadecydować może także pogoda, gorsza dyspozycja dnia, nietypowe piłki, a nawet błędy sędziego (choć te w nowoczesnym tenisie zdarzają się coraz rzadziej). Dlatego też, typy tenis nie zawsze będą prawidłowe i jest to całkowicie normalne. Jednak na podstawie powyższych czynników masz większą szansę na prawidłowe wytypowanie wyniku.

typy tenis

Najpopularniejsze zakłady bukmacherskie na tenis

Zakłady na zwycięzcę meczu w tenisie są dwudrogowe, co oznacza, że nie ma możliwości, aby mecz zakończył się remisem. Zwrot stawki może mieć miejsce w przypadku, gdy zawodnik skreczuje lub podda mecz walkowerem. Co ciekawe, w tenisie zwycięzcę meczu można obstawić z handicapem. Zwykle polega to na doliczaniu wirtualnych gemów lub setów do wyniku końcowego. Bardzo popularne są również typy tenis na dokładny wynik w setach. Ponadto, gracze mogą wytypować zwycięzcę pierwszego seta, zakład pierwszy set/cały mecz. Dostępne są również zakłady poniżej/powyżej na liczbę rozegranych/wygranych gemów, liczbę asów czy niewymuszonych błędów. A zatem, fani tenisa mają naprawdę szerokie pole manewru przy obstawianiu wyników. Reasumując, najpopularniejsze typy tenis prezentują się następująco:

 • Zwycięzca meczu (12),
 • Zwycięzca pierwszego seta, a także pierwszy set/cały mecz,
 • Dokładny wynik spotkania,
 • Handicapy z doliczaniem gemów i setów,
 • Zakłady poniżej/powyżej na liczbę gemów/punktów zdobytych w konkretny sposób.
typy tenis

Obstawianie tenisa na żywo

Zakłady bukmacherskie na tenis można obstawiać także w zakładach na żywo. Co więcej, wielu zawodników się na to decyduje, ponieważ można w nich obstawiać to, kto wygra kolejnego gema. Tymczasem, nastawienie i dyspozycja zawodników w długich meczach często ulega zmianie i przypomina sinusoidę. Widać to chociażby w pięciosetowych meczach panów, gdzie zawodnicy często przejmują inicjatywę i mają swoje lepsze i gorsze momenty na korcie. W tenisie można wyjść z każdej opresji, ponieważ każdy gem może istotnie zmienić sytuację na korcie i nastawienie. Oglądając mecze tenisowe możesz wyciągnąć ciekawe wnioski i na ich podstawie stworzyć dobre typy tenis, które przyniosą oczekiwaną wygraną. U niektórych bukmacherów, w zakładach na żywo można nawet oglądać transmisje z meczów. Przykładem jest bukmacher Superbet.

typy tenis

Typy tenis – gdzie szukać sprawdzonych analiz?

Gracze zawsze powinni wzorować się na swoich obserwacjach i przeczuciach. Analizy innych graczy powinny być jedynie uzupełnieniem i służyć do zweryfikowania swoich przewidywań. Często można także natrafić na informacje zakulisowe, które czasami pojawiają się chociażby w social mediach. Nie należy ich brać za pewnik, niemniej jednak, jeśli pojawiają się pogłoski, że dany zawodnik zmaga się z urazem, być może lepszym rozwiązaniem będzie nieobstawienie takiego meczu.

Czytaj również:  Pewne typy tenisa – co warto typować w tenisie?

No dobrze, a gdzie można znaleźć typy tenis? Zacznijmy od grup tematycznych na portalach społecznościowych. Powoli wypierają one tradycyjne fora bukmacherskie, choć te wciąż funkcjonują i mają się dobrze. Warto także obserwować ligi typerów, gdzie można podglądać typy tenis innych graczy. Tutaj warto zerkać zwłaszcza na typerów, którzy mogą pochwalić się dodatnim Yieldem, ponieważ wysoka skuteczność typowania w tenisie nie zawsze idzie w parze z zyskiem.

typy tenis

Typy Tenis – Zakłady AKO na tenis

Minusem zakładów dwudrogowych jest to, że kursy bukmacherskie są dużo niższe. Kursy na zdecydowanych faworytów meczu często oscylują w granicy 1,10 – 1,40. Kursy powyżej 1,50 – 1,60 zwiastują już bardziej wyrównane spotkanie. W związku z tym, obstawianie singli nie jest szczególnie opłacalne, chyba, że stawiamy na underdoga, ponieważ z naszej analizy wynika, że ma on większe szanse. Wbrew pozorom w tenisie niemal codziennie da się znaleźć kilka mocno zawyżonych kursów w stosunku do prawdopodobieństwa. Typy tenis na zwycięstwa faworytów można natomiast wykorzystać do obstawiania zakładów AKO z wyższym kursem.

Jak poprawić skuteczność w typowaniu tenisa?

Przede wszystkim – interesować się tym sportem. Ciężko o rzetelne typy tenis ze strony kogoś, kto nie zna nazwisk zawodników w typowanym meczu. A biorąc pod uwagę, jak rozbudowany jest świat tenisa, obstawianie warto na początku ograniczyć do kilku zawodników i zawodniczek. Owszem, ogranicza to liczbę zakładów, ale z drugiej strony, dobra znajomość zawodnika w tenisie jest nieoceniona. Znamy jego mocne strony, wiemy, na jakich kortach lubi grać, a także, z jakimi zawodnikami radzi sobie lepiej. Osoby, które żywotnie interesują się tenisem często są w stanie wychwycić ciekawe kursy na underdogów, którzy w praktyce wcale nie stoją na straconej pozycji.

Kolejna kwestia to rozsądne typowanie. Jeśli stawiasz na zakłady AKO, postaraj się ograniczyć do kuponów zbudowanych z dwóch, góra trzech typów. Przy czterech selekcjach szansa prawidłowego wytypowania wyniku drastycznie spada, ponieważ patrząc statystycznie na wyniki turniejów, każdego dnia ok. 20% meczów kończy się wygraną zawodnika po wyższym kursie. Wsparciem mogą być także ciekawe promocje bukmacherskie, które pozwolą obstawić typy tenis na lepszych warunkach, oferując np. wyższy kurs lub brak podatku od stawki.

Czytaj również:  Czy można obstawiać żużel na lodzie?
typy tenis

Typy Tenis – Czy warto obstawiać zakłady na tenis?

Tenis bez wątpienia zalicza się do piątki najpopularniejszych dyscyplin w świecie zakładów bukmacherskich. Ważnym plusem jest to, że niemal codziennie możemy liczyć na całkiem pokaźną listę dostępnych zakładów, a turnieje organizowane przez ATP i WTA są dostępne niemal w każdym tygodniu. Co za tym idzie, typy tenis można obstawiać każdego dnia. W tej dyscyplinie nuda nam nie grozi. Kolejnym plusem jest to, że zakłady na tenis są dwudrogowe, co oznacza, że nie musimy obawiać się remisu, który zrujnuje nasz kupon.

Kluczową kwestią jest zrozumienie najważniejszych prawideł tenisowego świata – nawet najlepsi zawodnicy i zawodniczki mają słabsze dni, w których mogą przegrać z rywalem notowanym kilkadziesiąt pozycji niżej. Ponadto, faworyci często odpuszczają mniej ważne turnieje poprzedzające turniej bardziej prestiżowy – traktują je jako rozgrzewka i zwykle odpadają po dwóch, trzech rundach. W tenisie istotnym bardzo istotna jest znajomość stylów gry oraz tego, jak nawierzchnia wpływa na szanse obu zawodników. A zatem, choć tenis jest jedną z najbardziej lubianych dyscyplin, aby tworzyć dobre typy tenis trzeba posiadać naprawdę sporą wiedzę.