Zakłady bukmacherskie: jakie są rodzaje graczy?

Na zakładach bukmacherskich można spotkać szeroki przekrój graczy o różnych aspiracjach i oczekiwaniach. Najważniejszy podział zakłada jednak, że istnieją dwie grupy: gracze rekreacyjni oraz gracze profesjonalni. Natomiast w obrębie tych dwóch grup możemy wskazać pewne podtypy, czyli graczy cechującym się zbliżonymi zasadami i podejściem. W tym artykule postaramy się przybliżyć popularne sylwetki klientów zakładów bukmacherskich.

Czym charakteryzują się gracze rekreacyjni?

Zdecydowana większość graczy to gracze rekreacyjni, którzy obstawiają zakłady bukmacherskie od czasu do czasu, przy okazji interesujących ich wydarzeń sportowych. Tacy gracze często puszczą kupon w sytuacji, gdy umówią się z kolegami na wspólne oglądanie meczu. Ich podejście do zakładów bukmacherskich jest bardzo zdrowe – stawiają tylko tyle, ile są gotowi przegrać, a ewentualną wygraną zazwyczaj wypłacają jako dodatkowy zastrzyk gotówki.

Priorytetem gracza rekreacyjnego są emocje w trakcie oglądania meczu. Nie zależy mu na imponującej historii kuponu, a co za tym idzie, raczej nie stosuje żadnych systemów bukmacherskich. Istnieją jednak gracze rekreacyjni, którzy wychodzą z założenia, że skoro już coś robią, to powinni to robić dobrze. Tacy gracze często przeprowadzają analizę przedmeczową, aby wyselekcjonować najbardziej opłacalne zakłady na dane wydarzenie sportowe. Mamy także graczy-kibiców, którzy najczęściej obstawiają zakłady na mecze swoich ulubionych drużyn lub zawodników.

Jak obstawiają zakłady gracze profesjonalni?

Przeciwieństwem gracza rekreacyjnego jest gracz profesjonalny, który wychodzi z założenia, że stosując odpowiednie zasady gry można wyraźnie zwiększyć szanse na wygraną. Podstawą każdego gracza profesjonalnego jest przedmeczowa analiza, na podstawie której ustala się szanse na to, że mecz zakończy się określonym wynikiem. Następnie, na podstawie tego prawdopodobieństwa gracze oceniają, czy kursy bukmacherskie są opłacalne (metoda value bet). Gracz profesjonalny bardzo mądrze zarządza kapitałem, stosując jedną z technik, np. płaską stawkę.

Czytaj również:  Gdzie można pozyskać freebet bez depozytu w Polsce?

To profesjonalni gracze są najbardziej narażeni na uzależnienie od hazardu. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które wierzą, że da się zarabiać na zakładach bukmacherskich w perspektywie długofalowej. Rozsądni gracze wiedzą, że taka możliwość istnieje, ale w praktyce to bukmacher ma przewagę nad graczem. To bukmacher ustala zasady i pobiera marżę od każdego zakładu. I choć przemyślana, systemowa gra może przynieść dobre efekty, to doświadczeni gracze profesjonalni doskonale wiedzą, że nie istnieją sposoby, które mogłyby zagwarantować zysk.

Umiejętności czy szczęście – co wygrywa na zakładach?

To kolejna rzecz, która bardzo często odróżnia graczy rekreacyjnych od graczy profesjonalnych. Większość graczy rekreacyjnych uważa, że na zakładach bukmacherskich liczy się przede wszystkim szczęście. I niewątpliwie jest to podejście słuszne. Każde wydarzenie sportowe jest bowiem objęte czynnikami niezależnymi, które wpływają na wynik meczu. Nie mamy na nie wpływu. Gracze profesjonalni wierzą jednak, że da się te czynniki określić i na ich podstawie przewidzieć przebieg spotkania. To również jest podejście słuszne. Jeśli ktoś zna od podszewki rozgrywki, z pewnością ma większe szanse na prawidłowe wytypowanie zakładu od gracza, który po raz pierwszy widzi nazwy zespołów. Z drugiej strony, zdarzają się oczywiście sytuacje, w których to „farciarz” prawidłowo wytypuje wynik, a profesjonalny gracz polegnie pomimo wielu analiz i wiedzy. Umiejętności i wiedza na pewno pomagają, ale zawsze potrzebna jest odrobina szczęścia.

Popularne błędy dużej liczby nowych graczy

Często spotykanym typem graczy są osoby, które reagują emocjonalnie i pod wpływem tych emocji podejmują decyzję. Stąd jeden z najczęstszych błędów – obstawianie nieprzemyślanych zakładów za dużą stawkę, aby szybko się odegrać. To cecha graczy, którzy zawsze tracą. Nawet jeśli kilkukrotnie takie obstawianie zakończy się szczęśliwie, w szerszej perspektywie zawsze nadejdzie zakład, który nie wejdzie, a gracz straci wszystko, zamiast się odegrać. Mamy także graczy „nigdy więcej”, którzy po sromotnej porażce obiecują sobie, że nigdy więcej nie obstawią zakładu, ale gdy emocje trochę ochłoną, ponownie wpłacają pieniądze, aby postawić kolejne kupony.

Czytaj również:  Wyścigi konne typy

Jakie podejście do zakładów bukmacherskich jest prawidłowe?

Nawet sami bukmacherzy przekonują swoich klientów o tym, że zakłady bukmacherskie powinny przede wszystkim dostarczać emocji i nie powinny być traktowane jako źródło zarobku. W związku z tym, to rekreacyjni gracze są bliżej tego podejścia. Nie ma jednak nic złego w tym, co robią gracze profesjonalni, którzy chcą zmaksymalizować szanse wygranej oraz zminimalizować ryzyko strat. Jednak wybierając to podejście należy pamiętać o jednym – nie istnieją sposoby, które dawałyby gwarancję zysku. Nawet najbardziej doświadczeni profesjonalni gracze mogą tracić na zakładach bukmacherskich. Z tego względu, zakładów nigdy nie należy traktować jako sposobu na zarabianie pieniędzy.