Wyścigi konne typy

Wyścigi konne bez wątpienia należą do kategorii sportów elitarnych. Jeszcze nie tak dawno temu rozrywka ta była wręcz zarezerwowana dla wyższych sfer. Choć w Polsce wyścigi konne nie zyskały tak dużej popularności jak choćby w Wielkiej Brytanii, to również posiadają swoich wiernych fanów, a co więcej ich liczba na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie urosła. Jeśli i ty planujesz typować tę dyscyplinę, powinieneś wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę, by twoje typy okazały się skuteczne.

Najpierw poznaj zasady wyścigów konnych

Jak w przypadku każdego innego sportu, by rozpocząć typowanie zakładów wzajemnych musisz przede wszystkim doskonale znać zasady panujące w tym sporcie. Jakie zasady obowiązują w wyścigach konnych?

Wyścigi konne, toczą się pomiędzy jeźdźcami (może być ich dwóch lub więcej). Każdy z nich dosiada konia, a wyścigi toczone są na odpowiednio do tego przygotowanym torze wyścigowym. Gonitwy mogą się różnić zarówno długością toru, jak również nawierzchnią, rasą koni czy sposobem, w jaki mają się one poruszać. Same zasady są banalnie proste. Konie rozpoczynają wyścig startując z boksów, a wyścig wygrywa ten duet (koń i jeździec), który pierwszy przekroczy linię mety, tutaj decyduje to, który łeb jako pierwszy przekroczy linię mety.

Poza tradycyjnymi wyścigami, można typować wyścigi z przeszkodami. Ciekawym urozmaiceniem są również wyścigi konne z sulkami, czyli pojazdami konnymi, gdzie konie kłusują, a galop skutkuje dyskwalifikacją.

Wyścigi konne – typy warte uwagi

Jeśli nigdy wcześniej nie typowałeś zakładów bukmacherskich, w tym w szczególności wyścigów konnych, to powinieneś poznać typy, które warto wziąć pod uwagę. Co ważne, w przypadku wyścigów konnych masz do wyboru zakłady jednogonitwowe lub wielogonitwowe.

Wśród zakładów jednogonitwowych można wyróżnić takie zakłady jak:

  • ZWC – zakład zwyczajny – jest to zdecydowanie najmniej skomplikowany typ zakładu, w którym zadaniem gracza jest wytypowanie zwycięzcy gonitwy,
  • PDK – zakład porządek – w tym zakładzie zadaniem gracza jest wskazanie, które konie znajdą się na pierwszych pozycjach. Z pewnością sporym ułatwieniem jest fakt, że gracz nie musi wskazywać kolejności pierwszej pary.
  • DWJ – zakład dwójka – zakład ten jest rozbudowaną wersją zakładu na porządek. Tutaj również zadaniem gracza jest wskazanie dwóch jeźdźców, którzy zajmą pierwsze pozycje, jednak w tym wariancie konieczne jest przyporządkowanie ich zgodnie z miejscami, które zajmą.
  • TRJ – zakład trójka – w tym zakładzie obowiązują zasady analogiczne jak w zakładzie na dwójkę. W tym zakładzie jednak gracz musi jeszcze wskazać zawodnika, który zajmie trzecią pozycję.
  • CZW – zakład czwórka – jeszcze raz, zasady są analogiczne jak w przypadku zakładu dwójki i trójki, z tym że w tym wariancie zadaniem gracza jest wskazanie również zawodnika, który zajmie czwartą pozycję.
Czytaj również:  Jak obstawiać 4 ligę angielską?

W zakładach wielogonitwowych mamy do czynienia z zakładami, które stanowią kombinację zakładów jednogonitwowych. Tutaj wyróżnić możemy takie zakłady jak dubla (DBL), tripla (TPL), kwinta (KWN) oraz septyma (SPT). W przypadku dubla gracz ma obowiązek wskazać konie, które zajmą pierwsze miejsce podczas dwóch wyścigów, wówczas mamy do czynienia z zakładami DBL/ZWC lub pierwsze i drugie miejsce w dwóch wyścigach (DBL/DWJ) lub pierwsze, drugie i trzecie miejsce w dwóch wyścigach (DBL/TRJ). Wówczas dwie obstawiane gonitwy stanowią grupę rozrachunkową dla gracza.

Jakie konie typować?

Niestety na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie i w pełni skutecznie. Tak naprawdę wytypowanie właściwego konia zawsze wymagać będzie od ciebie przeprowadzenia szczegółowej analizy, a także odpowiedniej wiedzy i znajomości specyfiki wyścigów. Jeśli więc wcześniej nie miałeś do czynienia z tym sportem, powinieneś rozważyć, czy nie lepszym wyjściem byłoby, aby jeszcze przed rozpoczęciem typowania zakładów wzajemnych, zapoznać się ze światem wyścigów konnych.

Typując zakłady na wyścigi konne powinieneś brać pod uwagę szereg kryteriów, które mają bezpośredni wpływ na wynik wyścigu. Tymi najważniejszymi bez wątpienia będą wyniki ostatnich wyścigów, forma konia i dżokeja, a także doświadczenie i dotychczasowe sukcesy koni i jeźdźców.

Aby ułatwić sobie to zadanie możesz bazować na zaawansowanych statystykach, które bez trudu znajdziesz w sieci. Po odpowiednim przygotowaniu z pewnością docenisz niesamowitą zabawę, jaka wiąże się z wyścigami konnymi. Przy typowaniu zakładów wzajemnych musisz mieć jednak świadomość tego, że w każdej chwili, przez jeden błąd w analizie lub zwyczajne okoliczności, których nie sposób było przewidzieć, możesz bardzo szybko stracić swoje środki.

Podczas ostatnich wyścigów czarnymi końmi byli bez wątpienia Taymour i El Corazone. Jednak to Kaneshya wygrał nagrodę Iwana. Nie bez znaczenia okazał się tutaj jego rodowód, który choć nie budził pełnego zaufania, to okazał się dla wielu wielbicieli wyścigów konnych prawdziwym zaskoczeniem. Typując zakłady na wyścigi konne, warto brać pod uwagę te trzy konie, mając na uwadze, by każdy typ poprzeć wcześniejszą szczegółową analizą.

Czytaj również:  Poradnik o tym jak obstawiać