Weryfikacja konta u bukmachera, a skan dowodu osobistego – wymagania do obstawiania przez internet.

Rejestracja i weryfikacja konta w serwisie bukmacherskim wymaga udostępnienia wielu danych. Wiąże się to z obowiązującymi przepisami, które reguluje obowiązująca w naszym kraju ustawa hazardowa. Jednym z wymogów przy rejestracji konta jest załączenie skanu dowodu osobistego. Wielu graczy ma obawy, że ich dane nie będą bezpieczne i zastanawiają się, czy można tego uniknąć. W tym miejscu powiemy kilka słów o tym, czym jest weryfikacja konta u bukmachera.

Na czym polega weryfikacja konta?

Zakłady bukmacherskie w Polsce mogą obstawiać polscy obywatele, którzy ukończyli 18. rok życia. Cudzoziemcy będą mieli możliwość obstawiania zakładów jedynie po otrzymaniu karty pobytu. Aby zweryfikować tożsamość klienta i sprawdzić, czy podane przez niego dane w procesie rejestracji były prawdziwe, legalny bukmacher wymaga załączenia skanu lub zdjęcia dokumentu tożsamości. Taki dokument musi zawierać: Imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, a także zdjęcie. Bukmacherzy wymagają również potwierdzenia adresu zamieszkania. W tym celu należy załączyć dokument, na którym widnieją dane osobowe wraz z adresem. Może to być chociażby wyciąg z konta. Na podstawie tych dokumentów bukmacher będzie w stanie potwierdzić tożsamość użytkownika.

Dlaczego bukmacher wymaga skanu dokumentu tożsamości?

Ponieważ tylko w ten sposób może zweryfikować tożsamość swoich klientów. Wymagają tego obowiązujące w naszym kraju przepisy, zgodnie z którymi, zakłady bukmacherskie w Polsce mogą obstawiać jedynie pełnoletni obywatele Polski lub pełnoletni cudzoziemcy z kartą pobytu. Jednocześnie, procedura KYC (Know Your Customer) ma charakter międzynarodowy i jest stosowana nie tylko przez bukmacherów, ale również przez brokerów czy też giełdy internetowe. W związku z tym, osoby, które chcą obstawiać zakłady bukmacherskie muszą się po prostu liczyć z tym, że potrzebne są pewne formalności, które pozwolą bukmacherowi dopełnić wszystkich kwestii prawnych.

Jakie dokumenty tożsamości są uznawane?

Jeśli chodzi o dokument tożsamości, zgodnie z obowiązującą definicją jest to dokument, na którym widnieje: imię i nazwisko, obywatelstwo, numer identyfikacyjny (PESEL), data urodzenia. Taki dokument musi również posiadać zdjęcie. Jeśli chodzi o weryfikację konta u bukmachera, najczęściej wykorzystywane są oczywiście dowody osobiste, choć część klientów posługuje się paszportem. A co z prawem jazdy? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo jazdy nie jest dokumentem tożsamości i nie może być wykorzystane do weryfikacji danych.

Czytaj również:  Czym jest e kupon?

Pewien kłopot mają natomiast obywatele innych krajów, którzy chcą obstawiać zakłady w Polsce. Turyści praktycznie nie mają takiej możliwości poza punktami naziemnymi. W lepszej sytuacji są osoby, które przyjechał do Polski na dłużej i uzyskały kartę pobytu. Jest ona honorowana przy weryfikacji konta. Bukmacherzy wymagają również potwierdzenia adresu zamieszkania. W tym celu klienci mogą wykorzystać dokument, na którym widać: datę wystawienia, dane osobowe i adres zamieszkania. Może to być rachunek lub wyciąg z konta bankowego z okresu ostatnich trzech miesięcy.

Skan czy zdjęcie dokumentu tożsamości?

W regulaminie bukmachera zazwyczaj spotkamy się z informacją, że wymagany jest skan dokumentu tożsamości. W praktyce jednak, bukmacherzy nie są aż tak ortodoksyjni i jeśli nie masz w domu skanera, nie musisz biec do punktu xero. W zupełności wystarczy wyraźne zdjęcie, które będzie spełniać dwa warunki: musi być wyraźne, tak, aby dało się odczytać wszystkie informacje, a dwa, będzie zrobione w taki sposób, aby można było zobaczyć na zdjęciu wszystkie cztery krawędzie. W przypadku dowodu osobistego wymagane są zdjęcia obu stron dokumentu. W przypadku, gdy dowód osobisty straci ważność, bukmacher poprosi Cię o załączenie nowego dokumentu tożsamości.

Czy można zweryfikować konto bez skanu dowodu osobistego?

Część graczy obawia się załączania swojego dokumentu tożsamości z obawy o to, że informacje na nim zawarte wyciekną do Internetu i narażą na padnięcie ofiarą oszustwa. Warto jednak wiedzieć, że legalni bukmacherzy internetowi stosują bardzo nowoczesne zabezpieczenia, dzięki czemu, dane osobowe klientów są w pełni bezpiecznie. Dlatego też, można bezpiecznie załączyć skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości, nie martwiąc się o to, że dane wypłyną na skutek ataku hackerskiego.

Załóżmy jednak, że nie masz przekonania do zabezpieczeń bukmacherów internetowych. Czy w związku z tym nie będziesz miał możliwości obstawiania zakładów? Nie do końca. Istnieje bowiem pewien sposób. Konto u bukmachera możesz założyć także w punkcie naziemnym, a pracownik zweryfikuje Twoje dane na miejscu. W ten sposób można nawet dokonać depozytu na konto płacąc w kasie. Nie wszyscy bukmacherzy internetowi prowadzą jednak działalność naziemną. Z tego sposobu będzie można skorzystać u następujących bukmacherów: Superbet, STS, Fortuna, Traf – Zakłady Wzajemne, LV BET, forBET, BestBet, BetFan i GO BET.

Czytaj również:  Jak rozpoznać legalnego bukmachera? Rejestracja u bukmachera.