Matty Cash – profil zawodnika

Matty Cash to prawy obrońca Aston Villi i to właśnie w barwach tego klubu miał swój debiut w Premier League. Co szczególnie ciekawe, ten znany zawodnik piłkarski ma polskie korzenie. Jego dziadkowie pochodzili z Polski, a sam Matty Cash stara się o uzyskanie paszportu polskiego. Chcesz lepiej poznać tego zawodnika? Koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.

Matty Cash – podstawowe informacje

Matty Cash urodził się 7 sierpnia 1997 roku w Anglii. Jako syn słynnego piłkarza Stuarta Casha nie mógł podążyć inaczej i zainteresował się światem footballu.

Tym co wzbudza szczególne zainteresowanie zawodnikiem, jak jego pochodzenie. Matka Matty’ego Casha – Barbara jest córką polskich emigrantów pochodzącego ze Stanisławowa Ryszarda oraz pochodzącej z Brańska Janiny. Dziadek Casha został w 1940 roku deportowany przez Rosjan na Syberię. Wraz z nim deportowane zostały jego matka i siostry. Na zesłaniu spędzili niemal 2 lata, po czym zostali uwolnieniu w wyniku układu Sikorski-Majski. Po długotrwałej wędrówce udało im się jednak znaleźć nowe, lepsze miejsce do życia i tak na pokładzie statku RMS Scythia dopłynęli do Liverpoolu. W ten sposób znaleźli ciepłe schronienie w Wielkiej Brytanii.

Mając na uwadze swoją historię Matthew Cash zdecydował się na złożenie wniosku o potwierdzenie polskiego obywatelstwa. W październiku 2021 roku udało mu się je uzyskać na zasadzie ius sanguinis.

Początki kariery sportowej Casha

Będąc synem piłkarza Matthew Cash w zasadzie nie mógł postąpić inaczej. W związku z tym, jeszcze w 2010 roku rozpoczął naukę w akademii angielskiego klubu Wycombe Wanderers. Jednak z uwagi na trudną sytuację finansową rodziny w 2012 roku musiał zrezygnować z dalszych treningów. Wówczas zdecydował się na dołączenie do drużyny FAB Academy, gdzie następnie kontynuował swoją przygodę z piłką nożną w latach 2013-2014.

Do pierwszego zespołu został włączony w 2016 roku grając w Nottingham Forest. Jednak jego kariera w tym klubie nie trwała zbyt długo, ponieważ już 4 marca 2016 roku trafił do Dagenham & Redbridge, gdzie następnie zadebiutował podczas swoich pierwszych meczów już w klasie seniorów. Swoją pierwszą  bramkę w karierze strzelił 12 marca 2016 roku. Choć spotkanie z Hartlepool United ostatecznie okazało się przegrane, to w wyniku 1:3 bramka należała właśnie do młodego Matthew.

Czytaj również:  Juventus Turyn – SSC Napoli analiza i typy

5 sierpnia 2016 zaledwie 19 letni zawodnik podpisał swój trzyletni w pełni profesjonalny kontrakt z Nottingham Forest, a już następnego dnia zadebiutował podczas pierwszego spotkania zespołu. Wówczas podczas rywalizacji z Burton Albion jego drużyna pokonała swoich rywali wynikiem 4:3.

Tym co sprawiło, że kibice na całym świecie wstrzymali oddech, była kontuzja młodego zawodnika. Podczas meczy z Aston Villą doznał poważnej kontuzji – złamania kości piszczelowej, która całkowicie wykluczyła go z gry na okres kolejnych trzech miesięcy.

Na szczęście uraz okazał się mniej poważny niż zakładano i tym samym Matty Cash powrócił do gry. Liczne sukcesy i naprawdę wysoka jakość prezentowana na murawie sprawiły, że podczas sezonu 2019/2020 decyzją kibiców został wybrany najlepszymi piłkarzem sezonu w Nottingham Forest.

Podczas kontraktu z tym klubem Matty Cash rozegrał łącznie aż 141 meczów, podczas których zdobył 13 bramek, a także notując 14 asyst.

Przejście do Aston Villa

W związku z tym, że kontrakt Matthew z Nottingham Forest dobiegał końca, zawodnik otrzymał propozycję transferu do Aston Villa. 3 września 2020 roku kontrakt ten podpisał, łącząc się z angielskim klubem na kolejnych pięć lat. Jednak decyzja ta okazała się jak najbardziej słuszna. Klub Aston Willa należy do czołówki najlepszych drużyn w Anglii, co potwierdzają aktywne udziały w pierwszej klasie rozgrywkowej tego kraju czyli Premier League. Nie bez znaczenia jest również kwota transferu, która oscylowała w okolicach aż 16 milionów funtów.

Obecnie Matty Cash zajmuje w klubie Aston Villa pozycję obrońcy.

Grając w Aston Villa Matty Cash stara się dać z siebie jak najwięcej. Poniekąd wymusza to na nim prestiż rozgrywek. Jednak co ciekawe, od momentu przystąpienia do tego znanego klubu Matty Cash odnotowuje znacznie więcej kontuzji. Tylko na przestrzeni lat 2020 – 2022 miał ich aż sześć, z czego dwukrotnie doszło do kontuzji uda, raz wystąpiły stłuczenie, kontuzja ścięgna Achillesa i raz kontuzja mięśnia.

Czytaj również:  Włochy - Ukraina analiza i typy

Do najświeższej kontuzji doszło podczas przygotowywania się do spotkania Aston Villa vs. Southampton. Tuż po meczu z Manchesterem City u Casha pojawił się uraz mięśnia, który wyraźnie utrudniał mu dalsze treningi. Na chwilę obecną jeszcze nie wiadomo, jak potoczy się dalsza rekonwalescencja zawodnika, jednak możemy być pewni, że jak zawsze, podczas meczu da z siebie wszystko. Nie pozostaje nam nic innego, jak liczyć na to, że po uzyskaniu polskiego obywatelstwa 9Matthew Cash zasilni naszą reprezentację piłki nożnej i wraz z Robertem Lewandowskim poprowadzi naszą drużynę do finału mistrzostw świata.669