Liga hiszpańska 2 – typy i analizy

Wiele osób kocha hiszpańską piłkę ze względu na wysoki poziom sportowy oraz emocjonujące mecze pomiędzy klasowymi zespołami. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w większości krajów europejskich, również w Hiszpanii mamy do czynienia z więcej niż jednym poziomem rozgrywkowym. Oprócz La Liga będącej najwyższą ligą na terenie Hiszpanii, istnieje też liga hiszpańska 2 znana pod nazwą Segunda Division, a także kolejne, niższe poziomy rozgrywkowe. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat różnych ciekawych typów oraz analiz związanych z zapleczem piłkarskiej ekstraklasy w Hiszpanii.

Liga hiszpańska 2 – podstawowe informacje

Pod nazwą Segunda Division kryje się drugi poziom rozgrywkowy w Hiszpanii stanowiący bezpośrednie zaplecze ekstraklasy znanej jako La Liga. Prezentowana liga składa się z 22 drużyn, które rozgrywają ze sobą mecze każdy z każdym, zarówno na własnym obiekcie, jak również na wyjeździe. Jest to więc standardowy system ligowy, w którym każda ekipa spotyka się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie grając w jednej rundzie mecz domowy i w kolejnej mecz wyjazdowy albo odwrotnie. Punktacja wygląda tak samo jak w przypadku wszystkich rozgrywek na świecie, czyli 3 punkty za wygraną, 1 punkt za remis dla każdej z drużyn i 0 punktów za porażkę.

Oczywiście liga hiszpańska 2 każdego sezonu dość mocno zmienia swój skład. Jest to spowodowane tym, że 3 drużyny zyskują awans do Primiera Division (mistrz i wicemistrz ligi oraz zwycięzca turnieju barażowego rozgrywanego pomiędzy drużynami, które zajęły miejsca od 3 do 6), a ich miejsce zajmują spadkowicze z La Liga. Dodatkowo zespoły z miejsc 19-22 spadają do niższej ligi i są zastępowane przez 4 ekipy, które uzyskały awans z niższego poziomu. Innymi słowy zmianie ulega aż 7 z 22 zespołów co sprawia, że Segunda Division jest dość nieprzewidywalna i przez to bardzo ciekawa zarówno dla kibiców, jak i dla osób specjalizujących się w typowaniu meczów.

Czytaj również:  Hellas Verona – Lecce analiza i typy

Na co zwracać uwagę podczas typowania meczów Segunda Division?

Warto pamiętać, że tak obszerna liga jak Segunda Division stanowi niezwykle interesującą kopalnię ofert oraz możliwości dla ludzi, którzy interesują się sportem, piłką nożną oraz typowaniem i obstawianiem różnorodnych zakładów bukmacherskich. Trzeba pamiętać, że typowanie wymaga nie tylko znajomości dyscypliny czy też danej ligi, ale również wielu ważnych aspektów powiązanych z szeroko pojętą analizą meczową. Dobrze jest więc uwzględniać w swoich analizach następujące kwestie:

  • Aktualna forma zespołów – na krótko przed meczem dobrze jest sprawdzić formę każdej z drużyn w ostatnich pojedynkach ligowych. Na podstawie takich informacji można dowiedzieć się ile meczów strzela i traci dana ekipa, jakie są jej wyniki domowe i wyjazdowe, a także możliwe jest ustalenie czy zespół jest obecnie w lepszej formie czy też może znajduje się w dołku. Taka analiza jest najlepszym wyznacznikiem formy drużyn i pozwala na łatwiejsze oraz bezpieczniejsze ustalanie typów.
  • Bilans bezpośrednich meczów – jeśli chodzi o ten element analizy to jest on również ważny, ale należy podchodzić do niego z pewną rezerwą. Może się bowiem okazać, że ostatnie mecze były rozgrywane wiele miesięcy albo nawet lat temu i drużyny były zupełnie inne pod względem na przykład składów, trenera, kartek, kontuzji i ogólnej sytuacji kadrowej albo ligowej. Bezpośrednie mecze pokazują jednak sytuacje, w których jakaś drużyna zwyczajnie pasuje albo nie pasuje konkretnej ekipie. Analiza takich spotkań jest też ważna w przypadku ligowych hitów albo spotkań derbowych.
  • Sytuacja ligowaliga hiszpańska 2 jest rozległa i często na kilka kolejek przed końcem sezonu wiele drużyn wie, że nie grozi im spadek ani nie walczą o awans. W przypadku meczów drużyn, które mają już jasną sytuację, można spodziewać się różnych wyników związanych z tym, że piłkarze nie będą dawać z siebie wszystkiego lub z tym, że trener wystawi rezerwowy skład.
  • Problemy ze składem – na krótko przed meczem dobrze jest prześledzić ewentualne braki zawodników w danej drużynie. Mogą one być spowodowane pauzowaniem za otrzymane kartki lub leczeniem kontuzji. Szczególnie braki podstawowych zawodników mogą znacząco wpłynąć na poczynania danej drużyny i spadek jej formy.
Czytaj również:  Górnik Zabrze – Cracovia analiza i typy

Co jeszcze warto wiedzieć o typowaniu Segunda Division?

Przede wszystkim, należy pamiętać, że oferta legalnych bukmacherów działających w Polsce (takich jak na przykład Superbet) obejmuje szeroki wybór zakładów i typów dotyczących 2 ligi hiszpańskiej. Można więc obstawiać wyniki meczów, wyniki z przewagą bramkową (tzw. handicap), łączną liczbę bramek, żółte i czerwone kartki, rzuty rożne, dokładne wyniki, rezultaty do przerwy, itp. Większość takich typów powinna opierać się o szczegółową analizę formy oraz statystyk konkretnych zespołów. Jest to mozolne i odpowiedzialne zadanie, które może jednak dać wymierne efekty w postaci sporych wygranych. Nie bez znaczenia są również zakłady długoterminowe, takie jak na przykład typowanie zwycięzcy ligi albo drużyn, które wywalczą awans do La Liga.

W każdym przypadku istotne jest rozsądne zarządzanie bankrollem  granie za odpowiedni procent swoich środków, aby uniknąć utraty wszystkich pieniędzy na jednym nietrafionym zakładzie. Kolejną ważną sprawą jest odpowiedzialna gra i ustalenie miesięcznego limitu ewentualnych wpłat w przypadku utraty całego bankrollu. Pozwoli to uniknąć bankructwa oraz uzależnienia spowodowanego dalszą uporczywą grą po to, aby odegrać się jak najszybciej.