Warunki legalnego obstawiania zakładów online

Obstawianie zakładów bukmacherskich w Polsce jest możliwe jedynie u bukmacherów posiadających stosowną licencję wydaną przez Ministerstwo Finansów. Jest to efekt ustawy hazardowej, która weszła w życie w 2009 roku, natomiast finalny kształt branży bukmacherskiej nadała w 2017 po nowelizacji. W tym artykule dowiesz się, jakie warunku muszą spełniać gracze, którzy chcą obstawiać zakłady bukmacherskie w Polsce.

Ustawa hazardowa w kontekście usług bukmacherskich

Zgodnie z obowiązującą ustawą hazardową w Polsce takie usługi mogą świadczyć wyłącznie firmy posiadające stosowną licencję Ministerstwa Finansów. Oddzielna licencja obowiązuje na przyjmowanie zakładów bukmacherskich przez Internet, a osobna na zakłady w punktach naziemnych. Na ten moment, 23 firmy bukmacherskie mają możliwość świadczenia usług online, natomiast 9 z nich dodatkowo uzyskało licencję potrzebną do prowadzenia punktów naziemnych. Legalni bukmacherzy muszą spełniać określone wymogi, w tym odpowiedzialnej gry. Od 2017 roku obowiązuje Rejestr Stron Blokowanych, który ma za zadanie zablokować dostęp do zagranicznych stron hazardowych użytkownikom korzystającym z Internetu w Polsce.

Kto może legalnie obstawiać zakłady bukmacherskie w Polsce?

Z usług bukmacherów mogą korzystać użytkownicy pełnoletni, którzy nie pełnią ważnych funkcji publicznych, np. polityka. Zakładów bukmacherskich nie powinni obstawiać również sportowcy biorący czynny udział we współzawodnictwie. Osoby, które chcą obstawiać zakłady muszą założyć konto, a to wiąże się z udostępnieniem odpowiednich danych osobowych, a także skanu lub zdjęcia dokumentu tożsamości. Niezbędne jest także ustawienie limitów osobistych na dzienne, tygodniowe i miesięczne obstawianie zakładów. Użytkownicy rejestrujący konto składają także deklarację, że pieniądze wykorzystywane na zakłady pochodzą z legalnych źródeł dochodu.

Jakie warunki trzeba spełnić aby obstawiać zakłady?

Podstawowym warunkiem jest oczywiście ukończenie 18. roku życia. Tylko pełnoletnie osoby mają możliwość legalnego korzystania z usług firm bukmacherskich. Drugi warunek to posiadanie ważnego dokumentu tożsamości – dowodu osobistego lub paszportu. Jest on niezbędny do potwierdzenia tożsamości. Aktualnie, bukmacherzy obsługują szybką rejestrację konta, która pozwala obstawiać zakłady bez weryfikacji. Konto tymczasowe ma jednak pewne ograniczenia – górny limit stawki, a także brak możliwości wypłacania pieniędzy. W związku z tym, warto jak najwcześniej przejść proces weryfikacji. Kolejnym warunkiem niezbędnym do obstawiania zakładów bukmacherskich w Polsce jest posiadanie dochodów pochodzących z legalnych źródeł.

Czytaj również:  Gdzie wykorzystać darmowy zakład bez depozytu?

Na czym polega weryfikacja tożsamości w serwisie bukmacherskim?

Weryfikacja tożsamości, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu sprawdzenie, czy gracz w trakcie rejestracji konta podał prawdziwe dane osobowe. Polega to na załączeniu skanu lub zdjęcia dokumentu tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty lub paszport). Na podstawie dokumentu bukmacher potwierdza dane i aktywuje konto pełne, które umożliwi obstawianie zakładów bez górnego limitu i wypłacanie pieniędzy z konta. Wypłacanie pieniędzy na konto bankowe często wymaga również potwierdzenia miejsca zamieszkania. W tym celu należy załączyć dokument, na którym widnieją nasze dane wraz z adresem. Może to być aktualny wyciąg z rachunku bankowego.

Czy weryfikacja tożsamości jest konieczna?

Wielu bukmacherów obsługuje szybką rejestrację konta. Wystarczy podać najważniejsze dane osobowe, w tym PESEL, aby otworzyć konto. Jest to jednak konto tymczasowe, a to oznacza, że istnieje górny limit stawek na zakłady (po jego wyczerpaniu gracz traci możliwość dalszego obstawiania), a ponadto, z konta tymczasowego nie można wypłacić pieniędzy. W wielu przypadkach pojawiają się także ograniczenia w korzystaniu z promocji powitalnych i bonusów. Co za tym idzie, szybka rejestracja jest jedynie udogodnieniem dla tych osób, które chcą po prostu szybko obstawić zakład u konkretnego bukmachera, ale w dalszej perspektywie weryfikacja konta jest konieczna.

Podatki na zakładach bukmacherskich w Polsce

Gracze obstawiający zakłady bukmacherskie w Polsce muszą być także świadomi podatków. Na szczęście nie nastręcza to dodatkowych obowiązków względem fiskusa, ponieważ o wszelkie formalności musi zadbać bukmacher. Istnieją dwa rodzaje podatków bukmacherskich: 12-procentowy podatek od stawki każdego zakładu i 10-procentowy podatek od jednorazowej wygranej powyżej 2280 zł. To oznacza, że przy obstawianiu każdego zakładu finalna stawka jest mniejsza o 12%, np. 88 zł zamiast 100 zł. Czasami można jednak liczyć na promocje, w których to bukmacher opłaca podatek. Jeśli chodzi o ten drugi podatek, za każdym razem, gdy wygrana z kuponu przyniesie więcej niż 2280 zł, do gracza trafi kwota uszczuplona o 10% podatku.

Czytaj również:  Jak obstawiać 4 ligę angielską?