Co to jest kupon bukmacherski?

Kupon bukmacherski stanowi dowód zawarcia zakładu. Jest to forma umowy zawierana pomiędzy graczem a operatorem zakładów bukmacherskich. Na mocy takiej umowy bukmacher zobowiązuje się do zapłacenia określonej kwoty swojemu klientowi, o ile ten prawidłowo wytypował wyniki wydarzeń sportowych zawartych na kuponie. W tym miejscu wskażemy, czym dokładnie jest kupon bukmacherski, a także, jakie są jego elementy.

Jakie informacje są zawarte na kuponie bukmacherskim?

Na kuponie bukmacherskim niezbędne są wszystkie informacje potrzebne do rozliczenia zakładu zawartego przez gracza w serwisie bukmacherskim lub punkcie naziemnym. Oto elementy, które są zawarte na każdym kuponie bukmacherskim:

  • Rodzaj kuponu – gracze mogą obstawiać zakłady pojedyncze (solo), zakłady akumulacyjne (ako) lub też zakłady systemowe. Poniżej omówimy poszczególne rodzaje kuponów.
  • Selekcje – są to wydarzenia sportowe wraz z obstawionym przez Ciebie wynikiem meczu. Każda selekcja posiada kurs. Jeśli jest to zakład pojedynczy, na kuponie znajduje się tylko jedna selekcja. W przypadku zakładów ako i system są to przynajmniej dwa zdarzenia.
  • Całkowity kurs – kurs bukmacherski wyznacza ewentualną wygraną wraz ze stawką. W przypadku zakładów AKO i system kurs całkowity to iloczyn kursów wszystkich selekcji na kuponie.
  • Stawka – jest to kwota, za jaką gracz obliguje się postawić zakład. Stawka nie jest równa wpisanej kwocie, ponieważ 12% idzie na podatek od stawki. A zatem, jeśli na kuponie wpiszesz 10 zł, finalna stawka wyniesie 8,80 zł (jest to wyszczególnione na kuponie).
  • Ewentualna wygrana – inaczej EW. Jest to iloczyn stawki i kursu całkowitego. Jeśli stawka wynosi 100 PLN, a kurs 3,00 EW to 100 x 3,00 = 300 zł. Jeśli EW jest wyższa niż 2280 zł, gracz zostanie poinformowany, że od takich wygranych odejmowane jest 10% podatku.
  • Informacje dodatkowe – na kuponie znajduje się data i godzina zawarcia zakładu. Znajdziemy tu także kod kreskowy lub kod QR, który pozwala na szybkie odnalezienie kuponu w systemie i sprawdzenie wyniku (przydatne w przypadku zakładów zawieranych w punktach naziemnych).
Czytaj również:  Ile trwa weryfikacja konta u bukmachera?

Na kuponie bukmacherskim zawartym przez Internet dostępna będzie także funkcja cashout, która pozwala pod pewnymi warunkami zamknąć kupon przed czasem.

Jaką rolę odgrywa kupon bukmacherski?

Zakład to coś w rodzaju umowy zawieranej przez gracza i bukmachera. Na mocy tej umowy gracz typuje wyniki wydarzeń sportowych i stawia na nie pieniądze, a bukmacher zobowiązuje się do wypłacenia określonej kwoty zgodnie z danymi na kuponie, jeśli gracz prawidłowo wytypuje wyniki. Kupon bukmacherski jest zatem dowodem zawarcia zakładu pomiędzy graczem i bukmacherem. Na podstawie kuponu gracz ma prawo oczekiwać wypłaty środków, jeśli kupon zostanie rozliczony poprawnie. W zakładach naziemnych kupon ma formę paragonu wydrukowanego przez kasjera.

Rodzaje kuponów bukmacherskich: Solo, Combi, System

Istnieje kilka rodzajów zakładów bukmacherskich, które wpływają na kształt kuponu. Najpowszechniejsze są zakłady pojedyncze określane jako solo lub single. Na takim kuponie zawarta jest tylko jedna selekcja (typowany wynik meczu). Kurs tej selekcji jest także kursem całkowitym. Jeśli gracz doda przynajmniej dwie selekcje, może obstawić zakład combi lub system. Ten pierwszy oznacza, że kursy poszczególnych selekcji stworzą kurs całkowity (iloczyn kursów selekcji). Aby taki zakład został rozliczony jako wygrany, wszystkie zawarte na nim selekcje muszą zostać rozliczone jako wygrane. Zakład systemowy to swoiste połączenie dwóch poprzednich. Gracz na jednym kuponie może tworzyć różne wariancje zakładów. Załóżmy, że gracz obstawi trzy selekcje (A, B, C). Na kuponie systemowym można obstawić trzy zakłady pojedyncze (A, B, C), a także cztery zakłady kombinacyjne (AB, AC, BC, ABC). W ten sposób można postawić kilka zakładów na jednym kuponie.

Jak obstawić kupon bukmacherski?

W serwisie internetowym należy wybrać selekcje. W tym celu klika się w kurs bukmacherski przypisany do wyniku, który się typuje. Po dodaniu odpowiednich selekcji wystarczy wybrać stawkę zakładu i potwierdzić kupon. W przypadku zakładów na żywo potwierdzenie trwa kilka sekund, a jeśli kurs ulegnie w tym czasie zmianie, należy ponownie potwierdzić zakład już na nowych warunkach. W punktach naziemnych selekcje można wybrać na trzy sposoby: przygotować kupon przez Internet, napisać na kartce typowane wyniki lub przekazać je ustnie kasjerowi. Teraz wpłacamy pieniądze jako stawkę zakładu, a kasjer drukuje paragon będący odwzorowaniem kuponu.

Czytaj również:  Jak grać legalnie u bukmacherów?

Czy zawarty kupon bukmacherski można anulować?

Postawionego kuponu nie można anulować. W przypadku serwisów internetowych dostępna jest jednak funkcja cashout, która pozwala zamknąć zakład przed czasem i odebrać gwarantowaną wygraną (w przedziale od 0,01 zł do EW). Wysokość cashoutu zależy od tego, jak blisko jest do prawidłowego rozliczenia kuponu, im bliżej, tym wyższa kwota. Z Cashoutu nie można jednak skorzystać, gdy zakłady nie idą po naszej myśli i w danym czasie są rozliczane jako przegrywające. Kupon może zostać także unieważniony przez samego bukmachera. Tutaj dobrym przykładem są odwołane mecze lub zakłady których nie dało się rozliczyć (np. gracz postawił bramkę zawodnika, który nie pojawił się w składzie).