Site icon legalbukmacher.pl

Kiedy loty narciarskie wracają na Polskie ekrany? Sprawdź!

Kiedy loty narciarskie znów pojawią się w TV? Postanowiliśmy to sprawdzić! Skoki narciarskie cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród kibiców z całej Polski. Każdego roku przyciągają przed telewizory całe masy wiernych kibiców, którzy z wypiekami na twarzy śledzą zmagania naszych skoczków.

Choć największym zainteresowaniem bez wątpienia cieszą się konkursy w ramach Pucharu Świata, to całkiem sporo osób z przejęciem śledzi zmagania skoczków podczas lotów narciarskich.

Czym one są i kiedy rozpoczyna się sezon na loty? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Loty narciarskie – historia konkursu

Loty narciarskie są konkurencją sportową realizowaną w ramach skoków narciarskich. Tym co je wyróżnia jest fakt, że odbywają się na bardzo dużych, tzw. mamucich skoczniach, których punkt konstrukcyjny wynosi powyżej K-170.

Sama nazwa konkurencji wzięła się z długości skoków skoczków. W przypadku skoczni mamucich skoczkowie znacznie dłużej pozostają w powietrzu, co sprawia wrażenie lotu.

Z uwagi na to, że długość oddawanych skoków na skoczniach zwykłych i mamucich różniła się między sobą znacząco, Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) podjęła decyzję o podzieleniu skoków na dwie oddzielne dyscypliny: skoki narciarskie oraz loty narciarskie.

To z kolei pociągnęło za sobą kolejne zmiany, w tym utworzenie odrębnych mistrzostw świata w lotach narciarskich oraz Puchar Świata w lotach narciarskich.

Kiedy rozpoczęcie sezonu skoków narciarskich 2022/2023?

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych przymrozków kibice z całej Polski zaczynają wyczekiwać rozpoczęcia sezonu zimowych igrzysk w skokach narciarskich.

Puchar Świata 2022/2023 zacznie się już za chwilę. Pierwszy inauguracyjny konkurs odbędzie się już 5 listopada 2022 roku na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Z pewnością wokół skoczni nie zabraknie wiernych fanów tej dyscypliny sportowej.

Kolejne skoki w Polsce odbędą się już po nowym roku, 14 i 15 stycznia 2023 w Zakopanem. Tutaj skoczkowie oddawać będą skoki indywidualne oraz drużynowe.

Zakończenie sezonu Pucharu Świata zostało zaplanowane na 2 kwietnia 2023 roku i odbędzie się na skoczni w Planicy.

Kiedy loty narciarskie w sezonie 2022/2023?

Jeżeli zdecydowanie bardziej interesują cię loty narciarskie, to również i ich nie zabraknie w nadchodzącym sezonie. Puchar Świata w lotach narciarskich został rozpisany na sześć konkursów, z czego pierwsze dwa odbędą się 28 i 20 stycznia 2023 roku na skoczni w Bad Mitterndorf.

Kolejne cztery loty skoczkowie oddadzą 18 i 19 marca 2023 roku na skoczni w Vikersund i ostatnie skoku zaplanowane zostały na 31 marca 2023 i 02 kwietnia 2023 na skoczni w Planicy.

Jak obstawiać loty narciarskie?

Niezależnie od tego, czy planujesz typować skoki narciarskie, czy Twoja uwaga koncentruje się wokół lotów narciarskich, zawsze powinieneś odpowiednio się przygotować do postawienia zakładu.

Aby zwiększyć swoją skuteczność powinieneś kierować się ściśle określonymi zasadami. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas typowania zakładów bukmacherskich.


Wydaje się, że loty narciarskie to ten moment w sezonie Pucharu Świata w skokach, na który najbardziej czekają zarówno kibice, jak i sami zawodnicy. Przyjemnie jest bowiem śledzić loty poza 200 metr, a nawet w pobliżu 250 metra, a więc ćwierć kilometra.

Nawet sami skoczkowie wypowiadają się bardzo pozytywnie o największych skoczniach świata i locie o długości blisko 10 sekund. W tym sezonie ten moment zbliża się wielkimi krokami. Sprawdźmy zatem, jak wygląda kalendarz tego sezonu i szanse poszczególnych zawodników na dobrej jakości osiągnięcia.

O skoczniach mamucich słówko

Największe skocznie świata, a więc takie, gdzie punkt konstrukcyjny jest zazwyczaj na 200 metrze potocznie nazywa się skoczniami mamucimi. Na przestrzeni lat jednak tego rodzaju obiekty uznawano inaczej, gdyż przed kilkudziesięcioma laty osiągano o wiele mniejsze odległości i rekordy świata były o wiele uboższe niż dzisiaj.

Aktualnym rekordzistą świata pozostaje Austriak Stefan Kraft, który w marcu 2017 roku na skoczni w Vikersund osiągnął odległość 253.5 metrów, był to skok ustany i uznany za nieoficjalny rekord. Pół metra więcej osiągnął Rosjanin Dimitrij Wasiliew, ale wówczas doznał on upadku.

Co ciekawe w historii lotów narciarskich rekordzistami świata było 3 Polaków. W 1935 roku 95 metrów osiągnął Stanisław Marusarz, w 1987 roku 194 metry skoczył Piotr Fijas, natomiast w 2003 roku Adam Małysz oddał skok na odległość 225 metrów. Aktualnym rekordzistą świata w ilości oddanych skoków poza 200 metr pozostaje Kamil Stoch.

Kiedy loty narciarskie w sezonie 2022/23?

Na pierwszy weekend z lotami narciarskimi trzeba będzie poczekać do końca stycznia. Wówczas w dniach 28 i 29 pierwszego miesiąca nowego roku zawodnicy rywalizować będą w austriackim Bad Mitterndorf o rozmiarze 235 metrów.

Następnie 18 i 19 marca rywalizacja będzie odbywać się w norweskim Vikersund, natomiast sezon zakończy rywalizacja na skoczni Velikanka w Planicy, gdzie odbędą się łącznie 3 konkursy. Jeden drużynowy 1 kwietnia, a także 2 indywidualne 31 marca, a także 2 kwietnia.

Jak wyglądają rekordy poszczególnych skoczni? W Bad Mitterndorf najdłuższy skok oddał Peter Prevc, który 16 stycznia 2016 roku oddał skok na odległość 244 metrów. Puchar Świata na popularną Kulm wraca po 3 latach przerwy.

W sezonie 2019/20 odbyły się 2 konkursy indywidualne, a jednym ze zwycięzców był wówczas Piotr Żyła. To jedno z dwóch zwycięstw Polaków tutaj, gdyż w 2005 roku triumfował także Adam Małysz. Ogółem Polacy stawali tutaj 5 razy na podium (3 razy Adam Małysz, raz Piotr Żyła i raz Kamil Stoch).

Rekordzistą skoczni w Vikersund pozostaje wspomniany Stefan Kraft. Ogółem na Vikersundbakken 5 razy oddano skok na co najmniej 250 metrów. Raz zdarzyło się, aby to Polak zwyciężał w konkursie. Był nim Kamil Stoch w 2017 roku. W konkursach drużynowych nasza reprezentacja 2 razy zajmowała 2 miejsce. Indywidualnie ogółem Polacy 4 razy stawali tutaj na podium (Raz Kamil Stoch, raz Adam Małysz, raz Piotr Fijas, raz Stanisław Bobak).

Najdłuższy ustany skok na Letalnicy oddał Ryoyu Kobayashi. 24 marca 2019 roku skoczył na odległość 252 metrów. Przez 2 lata rekord skoczni dzierżył Kamil Stoch, który osiągnął pół metra mniej. Ten w Planicy wygrywał 3 razy, tyle ile Adam Małysz. Raz wygraliśmy w konkursie drużynowym. Polacy aż 13 razy stawali tutaj na podium. (2 razy Piotr Fijas, 6 razy Adam Małysz, 2 razy Piotr Żyła i 3 razy Kamil Stoch). Drużynowo 4 razy byliśmy w najlepszej trójce.

W tym sezonie małej Kryształowej Kuli bronić będzie Słoweniec Żiga Jelar, który wygrał klasyfikację w lotach narciarskich przed swoim rodakiem TImim Zajcem. Wielu pewnie pamięta, jak wówczas ogromna była dominacja skoczków słoweńskich. W pierwszej piątce tej klasyfikacji było aż 4 zawodników z tego kraju.

Pomimo tego, że Polacy raczej nie są uznawani za typowych lotników to sukcesy na mamucich skoczniach mamy dosyć duże, stąd też wydaje się, że nadzieje związane z tymi konkursami są niemałe.

Kto faworytem poza polskimi skoczkami?

Zawodników, którzy mają typową duszę lotnika jest bardzo dużo. Widać to po ich rekordach życiowych, czy też bardzo dobrej formie na przestrzeni danego sezonu. W aktualnym wśród faworytów do wygrywania konkursów na wyżej wymienionych skoczniach jest bardzo dużo, ponieważ w tym gronie można wymienić na pewno Słoweńców, Norwegów, ale także Austriaków i Niemców.

Na tym na pewno nie koniec, ponieważ nie raz zaskakiwali Japończycy z Ryoyu Kobayashim na czele, zaś pamiętamy przypadki, że do życia budzili się w takich przypadkach reprezentanci mniejszych państw jak Stany Zjednoczone, Finlandia czy Szwajcaria pokazując, że są tu zawodnicy z typową duszą lotnika. Stąd też te konkursy zapowiadają się fascynująco.

Jak obstawiać loty narciarskie?

W rzeczywistości oferta na loty narciarskie nie powinna znacząco różnić się od tej, jaką możemy obserwować w konkursach na skoczniach średnich, czy też dużych. Wszak to normalny konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich, stąd też na pewno pojawią się typy na zwycięzcę konkursu, jak i możliwość wytypowania skoczków, którzy zajmą miejsce na podium. Z jakich propozycji będzie można zatem wybierać w tego typu konkursach?

Oczywiście, aby skutecznie typować loty narciarskie warto uwzględnić kilka składowych, które mogą mieć duży wpływ na sukces gracza. Po pierwsze to na pewno prezentowana przez zawodnika forma. Trudno zakładać, aby zawodnik, który nie osiągał sukcesów w sezonie, nie stawał na podium nagle stał się jednym z faworytów do wygranej.

Wśród nich znajdować się będą ci, którzy walczą o Kryształową Kulę, a także ci, którzy w ubiegłych latach potrafili latać daleko na skoczniach mamucich. Stawka faworytów może ulec zmianie, aczkolwiek nieznacznej. Mamy nadzieję, że do nich będzie można ponownie zaliczyć reprezentantów Polski.

Poza tym istotne są tutaj warunki pogodowe i wiatr na skoczni. Zawodnicy w wysokiej formie poradzą sobie w niemal każdych warunkach i będą potrafili odlecieć nawet przy wietrze w plecy, jednak reszta stawki po prostu sobie nie poradzi. Przy dobrych warunkach i mocnym wietrze pod narty możemy śledzić dużo dalekich skoków.

Na pewno przy typowaniu lotów narciarskich pierwszym typem, który pojawi się w ofercie bukmachera będzie zwycięzca konkursu. Dotyczy to oczywiście zarówno kwalifikacji, prologu, który może pojawić się przy Raw Air w Vikersund, jak i samego konkursu.

Jak dało się zauważyć poza samym zwycięzcą możliwe było typowanie dużej grupy zawodników i możliwość zajęcia przez nich miejsca na podium, w czołowej 6, TOP 10 i najlepszej 15. Możliwości zatem tutaj było bardzo dużo i nie inaczej może być w tym przypadku.

Wśród innych popularnych typów na pewno można znaleźć rywalizację zawodników. W większości przypadków oferta jest tutaj ciekawa, ponieważ można znaleźć wyrównaną parę z wysokimi kursami z obu stron. W takim przypadku warto przeanalizować, jak wyglądała postawa zawodników w treningach czy seriach próbnych, gdyż nie jest to prosta rzecz do typowania.

W rywalizacji zawodników można również zauważyć pary, w których jest zdecydowany faworyt i dosyć niski kurs w jego kierunku. W takich parach oczywiście może pojawić się niespodzianka, gdyż taki zawodnik wylosuje bardzo złe warunki, co skończyć się może bardzo krótkim skokiem, stąd też radzimy takich opcji unikać. Są po prostu nieopłacalne z wielu czynników.

Wśród typów na loty narciarskie można będzie zauważyć także wiele innych, bardzo ciekawych opcji. Na pewno będą to propozycje na najlepszego zawodnika danej drużyny w konkursach indywidualnych. W Planicy dojdzie do jednego konkursu drużynowego, stąd też i tutaj będzie można wytypować zwycięzcę, miejsca na podium, a także rywalizację dwóch drużyn.

Poza tym można będzie zauważyć wiele propozycji dodatkowych, jak możliwość obstawienia, czy dany zawodnik może być na danym miejscu lub wyższym. To już tyczy się bardziej tych skoczków, którzy nie mają aż tak wielkich szans na końcowy sukces w danym konkursie. Niemniej jednak jest to bardzo ciekawa opcja.

Tak samo, jak w konkursach na skoczniach dużych, tak i tutaj będzie można spodziewać się propozycji na żywo, gdzie w trakcie trwania konkursu będzie można typować poszczególne pary, a także zwycięzcę konkursu w trakcie trwania drugiej serii, gdy do zakończenia zawodów pozostanie kilku skoczków.

Gdzie najlepiej typować loty narciarskie?

Skoki narciarskie są dyscypliną bardzo popularną wśród graczy w zakładach bukmacherskich, stąd też firmy bardzo chętnie oferują szeroko rozwiniętą ofertę na konkursy Pucharu Świata.

Nie inaczej będzie w przypadku lotów narciarskich. Bardzo ciekawie wygląda to u bukmachera Superbet, który posiada wszystkie wymienione wyżej opcje, a bardzo często lubi zaskakiwać swoich klientów czymś nowym.

Jest to bukmacher, który ma bardzo pochlebne opinie wśród wielu graczy i jest bardzo chętnie wybierany nie tylko ze względu na skoki narciarskie, ale wiąże się to z wieloma innymi czynnikami i dyscyplinami sportu. Pomimo tego wydaje się, że narodowy sport zimowy Polaków i ten bukmacher są bardzo dobrym połączeniem.

Czy warto typować loty narciarskie?

Patrząc na powyższe czynniki to wydaje się, że jak najbardziej warto obstawiać nie tylko loty narciarskie, ale ogółem cały sezon Pucharu Świata w skokach. Ten sport wiąże się w naszym kraju z dużymi tradycjami, przynosi bardzo duże emocje i to można przenieść na zakłady bukmacherskie i poszczególne konkursy.

Oferta przygotowana przez firmy sprawia, że naprawdę jest z czego wybierać i można emocjonować się tak samo rywalizacją Dawida Kubackiego z Halvorem Egnerem Granerudem i Anze Laniskiem, ale tak samo zawodników, którzy mogą walczyć o sam awans do 2 serii.

Podobnie jak Giovani Bresadola, Fatih Arda Ipcioglu i wielu innych, którzy zdążyli z bardzo dobrej strony pokazać się w tym sezonie, a serwisy bukmacherskie nie pozostają dłużni i takich zawodników umieszczają w swojej ofercie.

Rozwinięcie jej maksymalnie jest bardzo ważne i widać rozwój w tym kontekście. Ze względu na swoją specyfikę loty narciarskie będą budzić jeszcze większe emocje, stąd też czekamy na nie z niecierpliwością.

Exit mobile version