Jak typować znane ligi piłkarskie?

Zdecydowana większość graczy zaczyna swoją przygodę z typowaniem zakładów bukmacherskich od znanych lig piłkarskich. Z pewnością duży wpływ na taki właśnie wybór ma fakt, że piłka nożna jest obecnie najpopularniejszą dyscypliną sportową na całym świecie. Co więcej, znane ligi piłkarskie trzymają naprawdę wysoki poziom, gwarantując nie tylko doskonałe emocje podczas oglądania meczów, ale dodatkowo zapewniając wysokie zarobki podczas typowania spotkań.

Planujesz wkroczyć do świata zakładów bukmacherskich? A może już grasz, jednak chciałbyś poznać sposób, który sprawi, że twoje typy będą jeszcze skuteczniejsze? Niezależnie od tego, czym się kierujesz, koniecznie powinieneś poznać podstawowe zasady typowania popularnych lig piłkarskich.

Najpopularniejsze ligi piłkarskie

Zanim przejdziemy do szczegółów, powinieneś poznać najpopularniejsze ligi piłkarskie, które podczas każdego spotkania zbierają na trybunach i przed telewizorami milionowe publiczności. Do tych zdecydowanie najlepszych należą:

 • angielska Premier League – w lidze startuje 20 najlepszych klubów, w których łącznie występuje 515 zawodników, łączna wartość ligi 9,85 mld euro,
 • hiszpańska LaLiga – w lidzie startuje 20 klubów, w których łącznie występuje 497 zawodników, łączna wartość ligi 5,03 mld euro,
 • włoska Serie A – w lidze startuje 20 klubów, w których występuje łącznie 582 zawodników, łączna wartość ligi 4,71 mld euro,
 • niemiecka Bundesliga – w lidze startuje 18 klubów, w których występie łącznie 505 zawodników, łączna wartość ligi 4,09 mld euro,
 • francuska Ligue 1 – w lidze startuje 20 klubów, w których łącznie startuje 553 zawodników, łączna wartość ligi 3,46 mld euro,
 • polska Ekstraklasa – w lidzie startuje 18 klubów, w których łącznie występuje 553 zawodników, łączna wartość ligi 254,58 mln euro.

Choć chciałoby się powiedzieć inaczej, to polska Ekstraklasa może się poszczycić tytułem znanej ligi piłkarskiej wyłącznie w naszym kraju. Na tle pozostałych topowych lig zapewnia znacznie słabszą jakość rozrywki, a pojedynki wyraźnie odstają od tych, znanych chociażby francuskiej Ligue 1. Niemniej w naszym kraju spotkania w ramach najwyższej polskiej ligi cieszą się naprawdę dużą popularnością.

Najpopularniejsze rynki na znane ligi piłkarskie

Rynki polecane do typowania w przypadku znanych lig piłkarskich nie różnią się znacząco od tych znanych nam z typowania piłki nożnej ogółem. Wśród tych cieszących się zdecydowanie najwyższym uznaniem wymienić należy takie pozycje jak:

 • wynik meczu – zadaniem gracza wybierającego ten rynek jest wskazanie, czy zwycięży drużyna gospodarczy, padnie remis, czy zwycięży drużyna gości. W przypadku znanych lig piłkarskich, zauważyć można, że wyraźnie częściej sukces należy do gospodarczy. Chcąc wytypować ten zakład, warto wziąć pod uwagę, gdzie spotkają się zawodnicy, a także w jakiej formie się znajdują. Co więcej warto zweryfikować, jak drużyny grają na początku spotkań ligowych, a także jak ich gra się zmienia wraz z nadchodzącym finałem. Wiele topowych drużyn na początku sezonu zdaje się grać bezpiecznie, przez co liczba strzelonych przez nich bramek może być wyraźnie niższa.
 • wynik meczu z podpórką – jeśli planujesz postawić zakład na zwycięstwo podczas spotkania mocno wyrównanych drużyn, możesz zdecydować się na zakład z podpórką, znany też zakładem z podwójnym wynikiem. Podobnie, jak w przypadku zakładu na wynik meczu, twoim zadaniem jest wytypowanie zwycięscy spotkania, przy czym możesz wskazać dwa wyniki, które w twojej ocenie mogą się pojawić.
 • BTTS – czyli zakład, że obie drużyny strzelą gola. Ten rynek jest szczególnie warty rozważenia, podczas typowania znanych lig piłkarskich. Jeśli planujesz postawić zakład na spotkanie drużyn, które słyną z agresywnej gry, z wyraźnie słabszą obroną, wówczas możesz być niemal pewny, że każdej z drużyn uda się strzelić przynajmniej jednego gola, zapewniając ci tym samym wygrany zakład.
 • Under/over liczba bramek – choć w przypadku mniej znanych lig rynek ten może się okazać problematyczny, to podczas typowania drużyn grających w topowych drużynach może być naprawdę dochodowy. Szczególnie, gdy planujesz postawić zakład na drużynę, która słynie z dynamicznej gry. Liczne bramki podczas spotkania to prawdziwy wyznacznik topowych lig. Dynamika w ich spotkaniach sprawia, że nie tylko nie będziesz się nudził podczas typowania, ale dodatkowo będziesz mógł wyrwać naprawdę wysoką wygraną od bukmachera.
Czytaj również:  Wybieramy najciekawsze typy na premier league 

O czym pamiętać typując znane ligi piłkarskie?

Jeśli planujesz przystąpić do typowania znanych lig piłkarskich, powinieneś wiedzieć, że również w przypadku rozgrywek na najwyższym poziomie nie możesz zapominać o statystykach i analizie informacji. Chcąc zwiększyć skuteczność swoich typów musisz być na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi informacjami ze świata sportu.

Pamiętaj przy tym, by poza własnymi analizami, na bieżąco śledzić przewidywania ekspertów piłkarskich. Wysoka popularność piłki nożnej sprawia, że te są dostępne niemal na całym świecie. Zatem zamiast chaotycznie stawiać swoje pierwsze zakłady, postaw na wiedzę i doświadczenie ekspertów, którzy na co dzień zajmują się analizami piłkarskimi.

Piłka nożna jest najczęściej i najchętniej obstawianą dyscypliną sportu. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ kibiców znanych drużyn nie brakuje, większość graczy ma swoje ulubione drużyny, ligi, które śledzą, a zapewne do nich należą te spośród 5 najlepszych aktualnie w Europie. Wysoki poziom gry, mnóstwo gwiazd, sporo emocji sprawiają, że typy właśnie z tego typu rozgrywek najczęściej znajdują się na kuponach u wielu graczy. Jakie zatem ligi należą do najlepszych i najpopularniejszych? Jak takie ligi obstawiać? Odpowiedzi na te pytanie znajdziecie poniżej. Zapraszamy.

Które ligi należą do najlepszych i najpopularniejszych?

Oczywiście popularność, a siła danej ligi to dwa różne aspekty, które w niektórych przypadkach całkowicie nie idą ze sobą w parze. Przykładem na pewno jest PKO Bank Polski Ekstraklasa, której nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Chociaż w rankingu UEFA nasza najlepsza liga znajduje się dopiero w 3 dziesiątce to na pewno jest o wiele chętniej obstawianą niż Portugalia, Holandia, czy Belgia, które znajdują się tuż za plecami TOP 5, które poniżej przedstawiamy. Nasze polskie podwórko to dużo informacji na temat poszczególnych klubów, więc nam łatwiej jest obstawiać właśnie te rozgrywki, dlatego też ta liga otwiera nasz ranking. 18 klubów, 34 kolejki po 9 spotkań w każdej z nich daje łącznie aż 306 spotkań i możliwości typowania przez cały sezon.

W zestawieniu nie może zabraknąć królowej wśród lig europejskich, a więc Premier League. Tę uznaje się oficjalnie za najmocniejszą. Nie tylko dlatego, że z dużą chęcią wędruje tu duża liczba piłkarskich gwiazd, ale także ze względu na bardzo duże możliwości finansowe z przychodów telewizyjnych. W Anglii mamy do czynienia z 20 klubami. Stąd też mamy 38 kolejek, 10 meczów w każdej, a to daje łącznie aż 380 spotkań przez cały sezon.

Znane ligi piłkarskie to także hiszpańska La Liga. Ta może należeć aktualnie do ulubionych, a to ze względu na to, że w Barcelonie od początku sezonu z powodzeniem gra Robert Lewandowski, a przecież to w Hiszpanii rozgrywa się największy mecz na świecie, a więc El Clasico. Stąd też nie dziwić powinno duże zainteresowanie tymi rozgrywkami. La Liga liczy sobie 20 drużyn, 38 kolejek, po 10 spotkań w każdej, co daje 380 spotkań na cały sezon.

Włoska serie A również należy do znanych lig piłkarskich. Aktualnie to chyba rozgrywki, do których należy największa liczba polskich piłkarzy. Jednak rywalizacja na szczycie tabeli co roku jest bardzo ciekawa, od pewnego czasu mistrz zmienia się co sezon i dlatego jest to tak bardzo emocjonujące. Liga ta składa się z 20 drużyn, a więc mamy do rozegrania 38 kolejek. 10 spotkań w każdej z serii daje łącznie 380 spotkań przez cały sezon.

Czytaj również:  O tym, jak obstawiać zakłady bukmacherskie w sposób skuteczny

Pomimo odejścia Roberta Lewandowskiego wydaje się, że zainteresowanie Bundesligą nie zmalało. Bayern Monachium wciąż rządzi i dzieli, ale za jego plecami dzieją się bardzo ciekawe rzeczy. Gra tych rozgrywek jest emocjonująca. W niemieckiej ekstraklasie występuje 18 zespołów, mamy rozegrania 34 kolejki, po 9 spotkań w każdej z nich, a to daje łącznie 306 spotkań przez cały sezon.

Oglądanie trio Messi – Mbappe – Neymar w Ligue 1 to prawdziwa satysfakcja. Stąd też uznawane za 5 najmocniejsze rozgrywki w Europie muszą znaleźć się w naszym rankingu. Ciekawie wygląda sytuacja za plecami klubu zarządzanego przez arabskich szejków. Rozgrywki te liczą sobie 20 drużyn. 38 kolejek i 10 spotkań w każdej z nich daje łącznie do rozegrania 380 pojedynków.

Wyróżniliśmy PKO Bank Polski Ekstraklasę na pierwszym miejscu, ponieważ są to nasze rodzime rozgrywki, chociaż nie należą do najmocniejszych w Europie, a są ligi, które obstawia się częściej, głównie dla emocji i chęci oglądania takich spotkań. Patrząc jednak na popularność wśród graczy nasza rodzima liga na pewno należy do tych popularnych.

znane ligi piłkarskie

Najczęściej grane typy na znane ligi piłkarskie

Mamy do czynienia z piłką nożną, a więc w tym przypadku oferta na znane ligi piłkarskie nie będzie znacząco różnić się od tej na spotkania lig mniej znanych. Mowa tutaj oczywiście o podstawowych zakładach, stąd też znajdziemy tu propozycje między innymi:

 • wynik spotkania, czyli ta najpopularniejsza z opcji, gdzie potrzeba jedynie wytypować, która z drużyn w danym meczu zdobędzie punkty, czy też dojdzie do ich podziału
 • podwójną szansę, a więc jest to zminimalizowanie ryzyka zwycięstwa. Tutaj do wygranej danej drużyny możliwe jest dołączenie ewentualnego remisu. Poza opcjami 1X bądź X2 można zagrać również typ 12, gdzie remis wystąpić nie może
 • liczbę bramek, czyli to, co tygrysy lubią najbardziej. Nie brakuje chyba graczy, kibiców, którzy włączając jakiś mecz liczą przede wszystkim na grad goli. W przypadku tych pierwszych czasami jest to również jak najmniejsza ich ilość
 • typ na gola dla obu drużyn, a więc propozycja warta polecenia, jeśli mamy do czynienia z drużynami, które mocno stawiają na grę ofensywną, bądź ich gra w obronie nie należy do zbyt mocnych punktów.
 • Wśród innych, jakże popularnych zakładów można znaleźć także handicap, który może być czymś w rodzaju podwyższenia kursu bądź też zminimalizowania ryzyka
 • Na naszej liście nie może zabraknąć także zakładów łączonych, które powodują, że kursy stają się o wiele wyższe, zaś prawdopodobieństwo wcale spaść nie musi w przypadku połączenia ze sobą dwóch różnych typów jak wygrana, czy podwójna szansa i liczba goli bądź BTTS.

W przypadku piłki nożnej mocno polecamy grę na żywo, ponieważ w bardzo łatwy sposób można przeanalizować to, co dzieje się na boisku, wówczas typowanie może być prostsze, ponieważ łatwiej jest przewidzieć, chociażby na podstawie statystyk, co może wydarzyć się w następnych minutach. Chociaż w tym przypadku ilość możliwych typów jest nieco niższa, gdyż większość propozycji z oferty przedmeczowej wygasa i jest niedostępna, to większe prawdopodobieństwo trafienia konkretnego typu jest właśnie w czasie rozgrywania spotkania.

Jakich rozgrywek najlepiej unikać?

W przypadku znanych lig piłkarskich, ewentualnie spotkań, które rozgrywane są z ich udziałem czasami niektóre z nich warto sobie odpuścić. W tej grupie na pewno znajdują się krajowe puchary. Często dochodzi do sytuacji, że faworyt chce po prostu awansować dalej i do boju posyła najczęściej rezerwowych zawodników, bądź też młodzież, aby ci mieli możliwość ogrania się w pierwszej drużynie. Rywale, chociaż często niżej notowani dają z siebie absolutnie wszystko i pomimo tego, że kursy są mocno rozbieżne to nie zawsze dochodzi do pogromu (przykład to ostatnie spotkanie pucharowe z udziałem Realu Madryt przeciwko Cacereno wygrane raptem 1:0).

Czytaj również:  Jak obstawiać 4 ligę angielską?

Wydaje się, że spotkania towarzyskie również bardzo często potrafią być trudne do przewidzenia, chociaż często wydaje się, że są to spotkania o nic, więc wówczas może padać dużo bramek. Tutaj najczęściej dochodzi do rotacji w składzie, wymieniany jest cały skład i często takie mecze tracą na jakości, długi czas w zasadzie nic się nie dzieje.

Do takich rozgrywek należy wymienić także te słabsze bądź rozgrywane w innej strefie czasowej, ponieważ raczej niewiele osób interesuje się takimi ligami, jest bardzo dużo niewiadomych, trudno o zweryfikowanie podanych informacji na temat składów bądź absencji.

znane ligi piłkarskie

Co opłaca się obstawiać?

W przypadku znanych lig piłkarskich zapewne znajdą się takie propozycje, z których warto skorzystać. Wiele zależy oczywiście od samego typera. Jeśli ktoś lubi emocjonować się rozgrywkami przez cały sezon, ma swoją ulubioną drużynę, a ta należy do mocnych w lidze, wówczas dobrym rozwiązaniem może być typ długoterminowy na zdobycie przez nich mistrzostwa kraju. Możliwe jest także rozwiązanie w drugą stronę. Jeśli drużyna ma nikłe szanse na to, aby walczyć o coś więcej niż tylko utrzymanie, wówczas typ na byt w lidze na następny sezon bądź miejsce spadkowe jest również niezłym pomysłem.

Jeśli jednak mamy takich, którzy nie lubią grać w ten sposób i wolą typy na tu i teraz, wówczas wykorzystanie oferty na znane ligi piłkarskie, które rozgrywają swoje mecze zazwyczaj w weekend i jest ich dosyć sporo będzie najlepszym rozwiązaniem. Spośród 6, które wymienione zostały wyżej, na pewno wśród nich będzie ta, którą dany gracz mocniej się interesuje i śledzi regularnie. Gra w tym kierunku, a więc typowanie rozgrywek, o których ma się choćby podstawową wiedzę może dać o wiele lepsze rezultaty. Tutaj najlepszym rozwiązaniem mogą być propozycje, gdzie w grę nie wchodzi remis, a są to na przykład gole, kartki, czy rzuty rożne, a więc elementy bardzo często grane w zakładach bukmacherskich.

Samo analizowanie tego, co dzieje się aktualnie, kolejka po kolejce, sprawdzanie sytuacji kadrowej, kto ile strzela i traci bramek na pewno będzie bardzo pomocne w wybraniu odpowiednich selekcji do swojego kuponu. W Internecie nie brakuje stron, na których takiego rodzaju statystyki są prowadzone. Warto więc poświęcić temu parę minut, zagłębić się. Wówczas wybór odpowiedniej propozycji będzie o wiele łatwiejszy.

Nie inaczej jest w przypadku analiz na tego typu ligi od ekspertów, których również w Internecie nie brakuje, a to na pewno może być bardzo przydatne źródło informacji. Tacy ludzie prezentują także swoje własne propozycje, z których jak najbardziej można skorzystać bądź chociaż się nimi sugerować.

dania anglia mecz

Czy warto typować znane ligi piłkarskie?

Odpowiedź na powyższe pytanie może być w zasadzie tylko jedna. TAK! Mamy tu do czynienia z bodajże najbardziej popularnym sportem i najczęściej śledzonymi rozgrywkami w naszym kraju, a także w Europie. Wiedza graczy na ten temat na pewno jest odpowiednia, stąd też ryzyko popełnienia błędu na pewno jest mniejsze niż w przypadku obstawiania lig egzotycznych.

Poza tym najlepsze 5 lig europejskich, jak i nasza PKO Bank Polski Ekstraklasa co kolejkę dostarczają nam wielu emocji, pięknych bramek, nieudanych zagrań, parad bramkarzy i wielu innych. To wszystko co weekend można śledzić na ekranie telewizorów i jednocześnie obstawiać. Piłka nożna jest zatem pięknym sportem, a mając możliwość śledzenia popisów gwiazd w topowych ligach na pewno gra w zakładach bukmacherskich staje się przyjemniejsza.