Jak rozpoznać legalnego bukmachera?

rejestracja u bukmachera

W Polsce od 2009 roku obowiązuje ustawa hazardowa, która sprawia, że obstawianie zakładów bukmacherskich jest możliwe wyłącznie u legalnych bukmacherów posiadających ważną licencję Ministra Finansów. To na klientach ciąży odpowiedzialność za wybór legalnego bukmachera, a pomyłkę, wbrew pozorom, dość łatwo. W tym miejscu powiemy zatem, jak rozpoznać legalnego bukmachera w Polsce.

Gdzie można legalnie obstawiać zakłady bukmacherskie w Polsce?

Od 2009 roku obstawianie zakładów bukmacherskich w Polsce jest możliwe wyłącznie u tych firm bukmacherskich, które działają zgodnie z obowiązującą ustawą hazardową. Zgodnie z jej zapisami, legalny bukmacher musi posiadać zezwolenie wydawane przez Ministerstwo Finansów. Istnieją dwa rodzaje licencji: pierwsza na świadczenie usług przez Internet, a druga na świadczenie usług w punktach naziemnych. Na ten moment w Polsce funkcjonują 23 firmy posiadające pierwszy rodzaj licencji, z czego 9 z nich posiada również drugą licencję. Licencje są wydawane na okres pięciu lat.

Gracze z Polski nie mogą natomiast obstawiać zakładów bukmacherskich u zagranicznych bukmacherów, którzy nie posiadają ważnej licencji. Grożą za to surowe kary finansowe. Niestety, wielu zagranicznych bukmacherów obchodzi obowiązujące w naszym kraju przepisy i rejestr stron blokowanych i wciąż adresuje swoją ofertę do graczy z Polski. Tymczasem, odpowiedzialność zawsze dotyka klientów, którzy nawet bez złych intencji mogą założyć konto nie tu, gdzie trzeba.

Legalny bukmacher – czyli jaki?

Legalny bukmacher w Polsce musi spełniać kilka podstawowych wymogów. Firma musi posiadać odpowiednią formę prawną – zwykle jest to spółka z o.o. lub spółka akcyjna. Taka firma musi dysponować także minimalnym kapitałem zakładowym na poziome 2 milionów złotych. Do rozpoczęcia działalności w Polsce potrzebna jest licencja wydawana przez Ministerstwa Finansów na okres pięciu lat. Bukmacherzy mogą starać się o licencję uprawniającą do urządzania zakładów wzajemnych przez Internet lub licencję uprawniającą do urządzania zakładów w punktach naziemnych. Część firm działających w naszym kraju posiada obie te licencje.

Czytaj również:  Ile trwa weryfikacja konta u bukmachera?

O przyznanie licencji Ministra Finansów mogą ubiegać się firmy zarejestrowane w Polsce lub posiadające w naszym kraju swój oddział lub przedstawicielstwo. Wynika to z innego obowiązku, a mianowicie odprowadzania dwóch rodzajów podatków: 12-procentowego podatku od stawki każdego zakładu oraz 10-procentowego podatku od jednorazowej wygranej powyżej 2280 zł. Legalny bukmacher musi także sporządzić regulamin odpowiedzialnej gry, który ma na celu zmniejszać ryzyko uzależniania od hazardu wśród użytkowników. Taki regulamin musi być zatwierdzony prze Ministerstwo i umieszczony na stronie nie później, niż w dniu uruchomienia działalności.

Jak sprawdzić, czy bukmacher jest legalny w Polsce?

Zastanawiasz się, w jaki sposób rozpoznać legalnego bukmachera w Polsce? Na szczęście jest to bardzo proste. Wystarczy sprawdzić adres strony internetowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, tylko legalni bukmacherzy mogą świadczyć usługi hazardowe na domenie „pl”. Inne strony są momentalnie blokowane przez Rejestr Stron Blokowanych. Został on wprowadzony w 2017 roku i zawiera strony, do których dostępu nie powinni mieć gracze z Polski. Dostawcy Internetu przestrzegają tego zapisu i blokują dostęp do stron obecnych w rejestrze. Jeśli zatem strona wybranego bukmachera kończy się na „pl” i można tu znaleźć numer licencji oraz regulamin odpowiedzialnej gry, masz stuprocentową pewność, że jest to legalny w Polsce bukmacher internetowy.

Uwaga na zagranicznych bukmacherów

Pomimo obowiązującej ustawy hazardowej duża część zagranicznych firm bukmacherskich stara się obejść przepisy i rejestr stron blokowanych, co niestety w wielu przypadkach się udaje. Takie serwisy są dostępne w języku polskim i obsługują polską walutę. Drobnym druczkiem możemy przeczytać, że z usług takiej strony mogą korzystać osoby, które nie znajdują się aktualnie w Polsce, a w procesie rejestracji zazwyczaj nie da się wybrać naszego kraju. Niestety, część graczy popełnia błąd i rejestruje konto w takim serwisie. O ile sama rejestracja nie jest jeszcze problemem, o tyle obstawienie zakładu u zagranicznego bukmachera bez licencji jest naruszeniem obowiązującej ustawy. Grozi za to kara finansowa w wysokości kilkunastu tysięcy złotych.

Czytaj również:  Dlaczego przy rejestracji konta u bukmachera muszę podać numer PESEL?

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze bukmachera?

Rejestrując konto w serwisie bukmacherskim gracze mogą liczyć na bonus powitalny. Nie może zatem dziwić fakt, że wielu użytkowników zwraca uwagę przede wszystkim na to, jak wysoki bonus można zgarnąć przy zakładaniu nowego konta. Tutaj warto wspomnieć, że przy rejestracji często należy zaakceptować regulamin oferty powitalnej, a czasami istnieje możliwość wykorzystania kodu promocyjnego oferującego ekskluzywny bonus. Z promocji można skorzystać już po zakończeniu rejestracji, ale warto jak najwcześniej zadbać o pomyślne zweryfikowanie konta.