Jak plasują się zarobki piłkarza ekstraklasy?

Wielu młodych chłopców będących pasjonatami sportu marzy o tym, aby zostać piłkarzami w swoim dorosłym życiu. Nic w tym dziwnego, ponieważ grając profesjonalnie w piłkę, na dobrym poziomie, można nie tylko realizować swoje pasje związane z osiągnięciami sportowymi, ale również możliwe jest zarabianie sporych pieniędzy. Oczywiście zarobki najlepszych zawodników na świecie są ogromne i często sięgają kwoty kilkuset milionów złotych rocznie. W przypadku polskich rozgrywek, takie dochody są nie do pomyślenia, ale i tak umożliwiają one godziwe życie na wysokim poziomie. Warto więc dowiedzieć się jak wyglądają zarobki piłkarza ekstraklasy.

Piłkarze i ich obowiązki

Wysokość dochodów piłkarza jest oczywiście uzależniona od jego umiejętności, poziomu rozgrywkowego czy też budżetu klubu, a także od skuteczności, za którą często przewidywane są różne kwoty bonusowe w kontraktach. Zarabianie na piłkarskiej pasji stało się marzeniem wielu młodych chłopców. Oczywiście bycie piłkarzem jest z pewnością niezwykle opłacalną profesją, ale osiągnięcie sporych dochodów wiąże się z wieloma trudami związanymi z konkurencją na rynku piłkarskim. Osiągnięcie wysokiego poziomu sportowego oraz finansowego wiąże się z koniecznością posiadania nie tylko talentu, ale również wykonywania ciężkiej pracy podczas treningów.

Nawet po podpisaniu kontraktu, profesjonalny zawodnik musi codziennie brać udział w treningach (nawet 2-3 każdego dnia), uczestniczyć w meczach domowych i wyjazdowych, zgrupowaniach, a także brać udział w akcjach marketingowych organizowanych przez klub. Nie jest to więc tak łatwe jak mogłoby się to wydawać.

Opłacalność gry w piłkę nożna na terenie Polski

Patrząc na średnie zarobki piłkarza ekstraklasy można stwierdzić, że zawodowe uprawianie piłki nożnej jest jak najbardziej opłacalne na obszarze naszego kraju. Nawet w niższych ligach (np. na 5 poziomie rozgrywkowym) można znaleźć kluby, które płacą swoim graczom po kilka tysięcy złotych miesięcznie, jednak są to raczej wyjątkowe sytuacje. Najlepsze zarobki notuje się na szczeblu centralnym, czyli w 2, 1 lidze i ekstraklasie. Wiadomo, że ze względu na najwyższy poziom rozgrywkowy, zawodnicy biorący udział w rozgrywkach ekstraklasy zarabiają najwięcej.

Czytaj również:  Holandia - Chorwacja analiza i typy

Co warto wiedzieć o przeciętnym i najwyższym wynagrodzeniu w ekstraklasie?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, zarobki piłkarza ekstraklasy są uzależnione od różnych czynników. Można jednak spokojnie przyjąć, że średnie pensje zawodników grających w ekstraklasie sięgają kwot na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Trudno jest wskazać jednoznaczną kwotę, ponieważ składa się na nią wielkość kontraktu, różnego rodzaju bonusy czy też współprace marketingowe z różnymi sponsorami. Oznacza to, że jedyną opcją zapoznania się z dochodami ekstraklasowych piłkarzy jest po prostu ich oszacowanie. Od wielu lat do grona najlepiej zarabiających piłkarzy ekstraklasy zaliczany jest Artur Jędrzejczyk grający w Legii Warszawa. Jego miesięczne wynagrodzenie wynosi ponad 200 tysięcy złotych. Na spore kwoty mogą liczyć również piłkarze Lecha Poznań oraz innych klubów, które zdobywały pieniądze w związku z różnymi sukcesami i awansami w europejskich pucharach.

Przykładowi piłkarze ekstraklasy i ich orientacyjne zarobki

Gra w polskiej ekstraklasie jest z pewnością bardzo dochodowym zajęciem pod warunkiem trafienia do dobrego klubu i reprezentowania wysokiego poziomu sportowego. Najlepsi zawodnicy są w stanie generować wysokie dochody. Poniżej przedstawiona jest lista graczy wraz z ich orientacyjnymi dochodami. Warto pamiętać, że są to wartości szacowane, które mogą odbiegać od rzeczywistości, a także po pewnym czasie mogą się zmienić w wyniku podpisania nowego kontraktu albo transferu do innego klubu. Lista przykładowych graczy ekstraklasy z ich dochodami wygląda następująco:

  • Artur Jędrzejczyk – około 201 110 zł,
  • Bartosz Kapustka – około 177 450 zł,
  • Filip Mladenović – około 172 718 zł,
  • Kamil Grosicki – około 165 620 zł,
  • Mikael Ishak – około 163 254 zł.

Oczywiście wielu innych piłkarzy również zarabia kwoty przekraczające 100 000 zł miesięcznie. Muszą jednak reprezentować odpowiednio wysoki poziom i grać w najlepszych polskich zespołach.

Co trzeba zrobić, aby zostać piłkarzem ekstraklasy w Polsce?

Przede wszystkim potrzebna jest smykałka do piłki nożnej, talent oraz regularne i sumienne treningi od najmłodszych lat. Ekstraklasa jest najwyższym poziomem rozgrywkowym w Polsce, więc trzeba wyróżnić się na tle konkurencji nienaganną techniką, odpowiednim zrozumieniem taktycznym czy też możliwościami z zakresu motoryki i przygotowania fizycznego. Dodatkowo warto zastanowić się nad współpracą z menadżerem, który zadba o promocję piłkarza, a także będzie negocjować kontrakty w jego imieniu. Takie wsparcie stanowi doskonałe ułatwienie dla osoby, która może po prostu nie mieć kontaktów w środowisku piłkarskim lub najzwyczajniej w świecie nie wie jak skutecznie sprzedać swoje umiejętności.

Czytaj również:  Rumunia U21 - Hiszpania U21 analiza i typy

Jak widać warto ciężko trenować i pracować nad swoimi umiejętnościami piłkarskimi, ponieważ zarobki piłkarza ekstraklasy są więcej niż przyzwoite. Dodatkowo wyróżniający się gracze mają szanse na podpisanie kontraktu z którymś klubem z Zachodu, a tam można liczyć na jeszcze większe pieniądze niż w Polsce.