Jak w tym sezonie wyglądała żużlowa Ekstraliga polska? Kogo można było obstawiać?

Żużlowa Ekstraliga w roku 2022 była wyjątkowo emocjonująca. Po raz pierwszy od 2011 roku powrócono do rozbudowanej fazy play off, w której występowało sześć zespołów, a rywalizacja o medale zaczynała się od ćwierćfinału. Kto na początku sezonu był obstawiany jako faworyt do mistrzostwa? A jak finalnie zakończyła się żużlowa Ekstraliga polska w roku 2022?

Które drużyny występowały w Ekstralidze żużlowej 2022?

Podobnie jak w poprzednich latach, w Ekstralidze żużlowej występowało osiem zespołów. Były to drużyny: Sparta Wrocław (obrońca tytułu z 2021 roku), Motor Lublin,  Włókniarz Częstochowa, Stal Gorzów Wielkopolski, Apator Toruń, Unia Leszno, GKM Grudziądz oraz TŻ Ostrów Wielkopolski (beniaminek). Przed rozpoczęciem sezonu podjęto decyzję o powróceniu do formatu z rozszerzoną fazą play off. Po raz ostatni Ekstraliga polska na żużlu była rozgrywana w ten sposób w roku 2011.

Jak wygląda format z rozbudowaną fazą play-off? Sześć najlepszych zespołów po fazie zasadniczej rozpoczyna walkę o medale od etapu ćwierćfinału? Zwycięzca rundy zasadniczej jedzie z szóstym zespołem, drugi z piątym, a trzeci z czwartym. Zwycięzcy dwumeczu awansują do półfinału. Grono to uzupełnia jeden przegrany zespół z najlepszym bilansem. Korzyścią drużyn z wyższych miejsc było również prawo do rozgrywania pierwszego meczu na wyjeździe i rewanżowego na swoim stadionie.

ekstraliga polska

Ekstraliga polska – Zespoły z Zastępstwem Zawodnika

Przed rozpoczęciem sezonu, w związku ze zbrojną agresją Rosji na Ukrainę włodarze PZM podjęli decyzję o wykluczeniu z rozgrywek żużlowców rosyjskiej i białoruskiej narodowości. W trzech klubach rosyjscy zawodnicy mieli odgrywać kluczową rolę, a co za tym idzie, zespoły te miały możliwość stosowania Zastępstwa Zawodnika. Zgodnie z tą zasadą, każdy zawodnik mógł pojechać dodatkowy bieg w miejsce nieobecnego. Taki przywilej przysługiwał Motorowi Lublin (za Grigorija Łagutę), Sparcie Wrocław (za Artioma Łagutę) oraz Apatorowi Toruń (za Emila Sajfudinowa).

Które drużyny były typowane na mistrza kraju?

Przed rozpoczęciem sezonu Ekstraliga polska 2022 miała trzech faworytów, którzy mieli powalczyć o medale. Były to zespoły: Sparty Wrocław (obrońca tytułu) Motoru Lublin (wicemistrz z 2021) oraz Stali Gorzów. Jak się okazało, typerzy byli bardzo blisko, ponieważ Motor i Stal pojechały w finale o mistrzostwo kraju. Na minus zaskoczyła jedynie Sparta Wrocław, która odpadła już na etapie ćwierćfinału z Włókniarzem Częstochowa, który ostatecznie sięgnął po brąz. Zaskakująco dobrze spisywał się natomiast Apator Toruń z rewelacyjnie spisującym się Robertem Lambertem. Toruń zajął ostatecznie czwarte miejsce. Zgodnie z oczekiwaniami przedsezonowymi, Ekstraliga polska okazała się zbyt mocna dla drużyny z Ostrowa Wielkopolskiego, która przegrała wszystkie 14 meczów fazy zasadniczej i tym samym spadła z ligi. Siódme miejsce dające utrzymanie zajął GKM Grudziądz.

Czytaj również:  Piast Gliwice – Raków Częstochowa analiza i typy
ekstraliga polska

Ekstraliga polska – Koziołki z historycznym sukcesem

Motor Lublin napisał niesamowitą historię. W roku 2017 klub za sprawą grupy entuzjastów ponownie zawitał na żużlowej mapie Polski i od razu awansował do I ligi. W sezonie 2018 lublinianie wygrali 1. Ligę żużlową i zameldowali się Ekstralidze. Koziołki były skazywane na pożarcie, ale dzielnie postawiły się silniejszym zespołom zajmując szóste miejsce w sezonie 2019. Taki sam wynik Koziołki osiągnęły w roku 2020, ale tutaj warto zauważyć, że Motor przegrał mecz o awans do play-off zaledwie jednym punktem meczowym! Różnica między szóstym Motorem i drugą Stalą wyniosła zaledwie 2 punkty.

W roku 2021 nadszedł największy sukces klubu z nad Bystrzycy. Motor Lublin sięgnął po pierwsze w historii wicemistrzostwo kraju, ustępując w finale Sparcie Wrocław. W 2022 roku Koziołki były bezkonkurencyjne w fazie zasadniczej, pewnie zajmując pierwsze miejsce. W ćwierćfinale Motor pokonał Unię Leszno, a w półfinale Apator Toruń. W pierwszym meczu finałowym Koziołki przegrały ze Stalą aż 51-39 i wydawało się, że Gorzów może czuć się spokojnie z doskonale spisującymi się Bartoszem Zmarzlikiem i Martinem Vaculikiem. Jednak w rewanżu Koziołki udowodniły, że nie ma rzeczy niemożliwych wygrywając 53-37 i zdobywając pierwsze mistrzostwo w historii. Ekstraliga polska na żużlu w tym sezonie była naprawdę niezwykle emocjonująca.

ekstraliga polska

Żużlowa Ekstraliga polska – gdzie można obstawiać zakłady?

Żużel to sport cieszący się w Polsce szczególnym zainteresowaniem. To właśnie nasz kraj może się pochwalić najmocniejszą ligą żużlową na całym świecie, a jest nią Ekstraliga polska. Nie dziwi fakt, że w Polsce nie brakuje kibiców, którzy chcą obstawiać zakłady bukmacherskie na mecze Ekstraligi. Jeśli szukasz dobrej oferty zakładów na żużel, godnym polecenia jest legalny bukmacher Superbet, w którym znajdziemy bogatą ofertę zakładów bukmacherskich na sporty motorowe. Teraz ponownie czeka nas kilka miesięcy przerwy, ale już w kwietniu 2023 roku rozpocznie się kolejny sezon! Tymczasem najlepsze zespoły mają już gotowy skład!

Czytaj również:  Jakie typy mundial warto wziąć pod uwagę?