Czy można obstawiać żużel na lodzie?

Żużel na lodzie, lepiej znany jako Ice Speedway to odmiana tradycyjnego żużla, w którym to motocykliści ścigają się na torach lodowych. Choć sport ten powstał wiele lat temu, to wiele osób w dalszym ciągu nie słyszało o jego istnieniu. W dzisiejszym artykule po krótce wyjaśnimy ci zasady tej dyscypliny, a także podpowiemy, czy legalni polscy bukmacherzy umożliwiają typowanie zakładów na tę kategorię sportową. Zapraszamy do lektury.

Żużel na lodzie – historia

Pierwsze zawody w żużlu na lodzie odbyły się jeszcze w latach trzydziestych XX wieku. Wówczas szybko zyskały wielkie uznanie szczególnie w Związku Radzieckim, gdzie rozgrywano różne odmiany tej dyscypliny. Pierwszy turniej o charakterze międzynarodowym odbył się w 1963 roku pod przewodnictwem FIM. Wówczas tytuł mistrza w zawodach indywidualnych zgarnął Boris Samorodow. W kolejnych latach organizowano Mistrzostwa Europy, by ponownie powrócić do Mistrzostw Świata.

Pierwszy występ Polaka w żużli na lodzie miał miejsce w 1965 roku, kiedy to w Mistrzostwach Świata udział wziął Mieczysław Połukard. Następnie do rywalizacji w 1967 roku stanął Norbert Śliwa, który w mistrzostwach zajął aż siódmą pozycję.

Od 2000 roku podjęto decyzję o tym, by mistrzostwa świata w żużlu na lodzie odbywały się równocześnie z Mistrzostwami Europy i tak jest do dziś.

Rozwój żużla na lodzie w Polsce

Z danych historycznych wynika, że pierwsze rozgrywki w żużlu na lodzie miały miejsce jeszcze w okresie przedwojennym. Jednak jako prawdziwe narodziny tego sportu w Polsce uznaje się rok 1964 kiedy to słynny działach Polskiego Związku Motorowego Bronisław Ratajczak we współpracy z mechanikiem Pawłem Łabickim przeprowadzili szereg działań zmierzających do dostosowania motocykli do wyścigów na śliskiej, lodowej nawierzchni. Już w kolejnym roku zorganizowane zostały pierwsze oficjalne zawody krajowe o nazwie „Srebrny Kolec IKP”. Wówczas tytuł zwycięscy należał do Mieczysława Połukarda, który podczas kolejnych lat brał udział w mistrzostwach organizowanych w Rosji.

W latach 70 i 80 XX wieku nastąpiła przerwa w rozgrywkach międzynarodowych żużla na lodzie organizowanych w Polsce, by ponownie po ponad dwudziestoletniej przerwie powróciły w 1995 roku w Warszawie. Co ciekawe, wówczas Polskę reprezentowali dwaj bracia z Rosji, Siergiej i Jurij Iwanow, z numerami 16 i 4.

Kolejne wydarzenie z tej dyscypliny w naszym kraju odbyło się w 2007 roku w Sanoku – Mistrzostwa Europy zostały wówczas przeprowadzone na sztucznym torze łyżwiarskim Błonie. Od tamtego czasu, do roku 2014 mistrzostwa, pod nazwą Ice Racing Sanok Cup organizowane były systematycznie, w drugiej połowie roku. Obecnie zrezygnowano z tego formatu. Rosjanie z pewnością najbardziej odczuli ten fakt, ponieważ to właśnie ich zawodnicy zajmowali w żużlu na lodzie najwyższe pozycje. Podczas rozegranych na przełomie wszystkich tych lat zawodów aż 22 razy kończyli bieg ze złotym medalem, srebro zdobiło szyję zawodników 20 raz a brąz 13, co łącznie dało zawodnikom aż 55 krążków. Przy drugich w kolejności Austriakach z 2 złotymi medalami widać naprawdę wyraźną przepaść.

Gdzie typować żużel na lodzie?

Obecnie w ofercie bukmacherów nie ma zakładów na żużel na lodzie. Jest to jednak prawdopodobnie związane z brakiem trwających rozgrywek. Żaden kraj nie prowadzi stałych konkursów ligowych w tej dyscyplinie sportowej, dlatego też braki w ofercie nie powinny nikogo dziwić.

Jednak osoby, które planują typować żużel na lodzie powinny zwiększyć swoją czujność wraz ze zbliżającym się sezonem rozgrywkowym. Mistrzostwa Świata w żużlu na lodzie odbywają się zwykle w pierwszej połowie stycznia. Tym samym już w grudniu w ofertach legalnych polskich bukmacherów powinny się pojawiać pierwsze rynki zdarzeń.

Pamiętaj jednak, że w przypadku tak mało popularnych wydarzeń sportowych oferta bukmacherska będzie raczej mocno ograniczona. Większość operatorów zakładów wzajemnych z pewnością ograniczy się do typów na zwycięzcę turnieju.

Warto wówczas pamiętać, że choć obecnie tytuł najlepszych zawodników w tej kategorii należał do przedstawicieli Rosji, to w związku z obecna sytuacją na świecie zawodnicy zostali wykluczeniu z udziału w wydarzeniach sportowych o charakterze międzynarodowym. Warto więc odpowiednio przygotować się do typowania, zwracając szczególną uwagę na statystyki pozostałych zawodników.

Czytaj również:  Zakłady bukmacherskie: jakie są rodzaje graczy?

Jeśli jednak żaden z legalnych polskich bukmacherów nie utworzy zakładów na żużel na lodzie to pamiętaj, by nie szukać propozycji zakładów w podziemiu bukmacherskim. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zakłady sportowe zawierać można wyłącznie w legalnie działających punktach. Zawieranie zakładów u operatorów, którzy nie uzyskali zgody na organizację zakładów wzajemnych może się wiązać z naprawdę nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym wysokimi karami finansowymi.

Pamiętaj przy tym, że wielu legalnych polskich operatorów zakładów wzajemnych na bieżąco poszerza swoją ofertę o zakłady w kategoriach sportów niszowych, więc istnieje duża szansa na to, że również żużel na lodzie znajdzie się w ofercie któregoś z nich.


Sporty motorowe w naszym kraju, a zwłaszcza żużel to jedna z tych dyscyplin, w których mamy bardzo duże tradycje i sukcesy, także w obecnym czasie, stąd też jest to jedna z chętniej śledzonych, a także obstawianych dyscyplin. Jazda po żużlu jest więc czymś naturalnym, ale czy ktoś uświadamia sobie, jak może wyglądać jazda motorem po lodzie? Jest taka dyscyplina, nazywa się Ice Speedway i w tej dyscyplinie również regularnie rozgrywa się zawody Mistrzostw Świata czy Europy. Czy ten sport można obstawiać? Czy w tej dyscyplinie Polska odnosi jakieś sukcesy? Odpowiedzi na te, jak i pozostałe pytania poszukamy w tym artykule.

Co to jest Ice Speedway?

Rozgrywki żużla na lodzie może i nie są popularne w naszym kraju, więc większość osób czytając ten artykuł będzie zastanawiać się, o co chodzi. Na świecie jest to norma. Po raz pierwszy tego typu zawody rozegrano już w 1924 roku w Szwecji, a stało się to tak popularne, że w następnych dekadach sport ten rozprzestrzenił się na wiele pobliskich państw. Żużel na lodzie dotarł także do Rosji, gdzie w okresie wojennym zapraszano na trybuny ważne postacie i odbywały się wówczas jazdy pokazowe na lodzie.

Dopiero od 1963 roku zaczęto rozgrywać poważne rozgrywki. Na początku był to Puchar FIM, dopiero rok później nadano mu nazwę Mistrzostw Europy. Od 1966 roku mamy do czynienia także z Mistrzostwami Świata w tej odmianie żużla. Te odbywają się do dziś.

Czy Polska ma cokolwiek wspólnego z tym sportem? Przez kilka lat, konkretnie od 2007 do 2014 roku w naszym kraju rozgrywano Ice Racing Sanok Cup. Tylko raz zdarzyło się, aby nasz reprezentant stanął na podium. Było to w 2012 roku. Wówczas to III miejsce zajął Grzegorz Knapp. Tak naprawdę jest to nasza największa gwiazda w tym sporcie. W Sanoku zazwyczaj dominowali Rosjanie, ponieważ na 7 edycji oni wygrywali w 4, a 2 razy zdarzyło się nawet tak, że reprezentanci tego właśnie kraju zajmowali całe podium, więc oni muszą czuć się najbardziej rozczarowani z powodu zaprzestania rozgrywania tego turnieju na terenie Polski, aczkolwiek wątpliwe, by w obecnej sytuacji mogliby oni brać udział.

Rosjanie mocno zdominowali ten sport. Warto powiedzieć, że od 2003 do 2021 roku zawsze mistrzem świata zostawał Rosjanin. Dopiero w ubiegłym roku ta seria została przerwana przez Szweda Martina Haarahiltunena. Aż 8 razy i to pod rząd mistrzem świata zostawał jeden zawodnik. Był nim Nikołaj Krasnikow, który dwukrotnie także wygrywał turniej w Sanoku.

W Mistrzostwach Europy także rządzi jedna nacja. Od 1999 roku tylko 2 razy zdarzyło się, aby na najwyższym stopniu podium nie stanął Rosjanin. Za każdym razem dominację przerywał Austriak i właśnie kierowca z tego kraju jest aktualnym obrońcą tytułu. To Harald Simon. Co ciekawe 3 ostatnie edycje Mistrzostw Starego Kontynentu odbywały się na terenie naszego kraju. Gospodarzem był zawsze Tomaszów Mazowiecki. W ostatnim roku do spółki z Sanokiem.

Czytaj również:  Jak analizy meczów wpływają na typowanie?

Drużynowo Rosja także rządzi w tym sporcie. Mistrzem świata są nieprzerwanie od 2003 roku, zaś od 1993 roku nie wygrali tylko 2 razy, gdyż pokonali ich Szwedzi. To są 2 największe nacje w tym sporcie, które posiadają swoją zawodową ligę i tam chętnie przychodzą najlepsi żużlowcy na świecie.

Patrząc zatem na te wszystkie statystyki widać wyraźnie, jak bardzo ten sport został zdominowany przez Rosjan i chociaż należy on raczej do sportów niszowych to jednak dobrą decyzją było zawitanie żużla na lodzie w okresie II wojny światowej. Nacja ta szybko ten sport polubiła i jest do tej pory najlepszym krajem. W normalnej odmianie żużla aż tak dobrze im nie idzie, aczkolwiek mają swoich przedstawicieli w światowej czołówce, więc sporty motorowe nie są dla tego wielkiego państwa niczym obcym.

Oferta bukmacherska na Ice Speedway

Tak naprawdę mamy do czynienia ze sportem, który w naszym kraju nigdy nie był i zapewne nigdy nie będzie popularny, stąd też raczej niezbyt duże zainteresowanie żużlem na lodzie u bukmacherów. Obecnie oczywiście nie toczy się rozgrywek w tej dyscyplinie sportu, stąd też nie powinien nikogo dziwić fakt, że u żadnego z polskich legalnych bukmacherów niedostępna jest oferta na ten sport. Jeszcze przez co najmniej 2 tygodnie ona się nie pojawi.

Być może tę będzie można zaobserwować u kilku firm bukmacherskich wraz z końcem stycznia, ponieważ wówczas w szwedzkim Ornskoldsvik odbędzie się runda eliminacyjna Indywidualnych Mistrzostw Świata. Nie jest jednak powiedziane, że tak na pewno będzie, skoro żadna firma bukmacherska nie podjęła się dodania oferty. Ta jeśli już będzie to raczej tylko w przypadku zwycięzcy turnieju. Jeśli jednak przeglądając ofertę gracz nie natknie się na żadną propozycję na ten sport to wiadome jest, że firmy po prostu tym sportem się nie zainteresowały i ta nie pojawi się zarówno w zakładach online, a także w punktach naziemnych.

Od momentu wybuchu wojny wiadome jest, że rosyjscy sportowcy w większości dyscyplin są wykluczeni z rywalizacji. Nie inaczej jest w tym przypadku toteż kolejny rok niemożliwe będzie potwierdzenie przez nich dominacji w żużlu na lodzie. Chcąc obstawić ten sport należy zatem przeanalizować ofertę, która się pojawi, ponieważ na pewno faworytem powinien być w takim przypadku kierowca ze Szwecji bądź z Austrii. Z jednej strony wydaje się, że sprawa może być mocno utrudniona, ponieważ do tej pory wiadomo było, kto rządzi w tym sporcie. Teraz możemy być świadkami, w sumie przez kolejny rok, zmiany na szczycie, być może wkroczenia kolejnej reprezentacji do czołówki światowej. Rok temu z niezłej strony pokazał się jeden z Czechów, który był blisko brązowego medalu.

żużel na lodzie

Ice Speedway także w Polsce w tym roku

Poza rozgrywanymi Mistrzostwami Świata i ich początkiem jeszcze w tym miesiącu dla kibiców tej odmiany żużla mamy dobrą wiadomość, ponieważ już w lutym, konkretnie w dniach 25-26, na torze lodowym “Błonie” w Sanoku odbędą się Indywidualne Mistrzostwa Europy z udziałem najlepszych kierowców na Starym Kontynencie. Aktualnie możliwy jest zakup biletu i oglądanie rywalizacji z perspektywy trybun.

Rok temu w Sanoku rywalizowano nie tylko w Mistrzostwach Europy, ale był to jeszcze turniej o Puchar Burmistrza Sanoka, w tym roku od tego formatu odstąpiono. W Polsce bardzo chętnie organizuje się te zawody, te wypadają zazwyczaj bardzo dobrze, dlatego też chętnie wraca się do jazdy w Sanoku, czy też Tomaszowie Mazowieckim.

Czytaj również:  Wszystko na temat obstawiania tenisa

W tym roku będzie trzymać kciuki za Michała Knappa, który powoli stara się wejść do europejskiej czołówki. Rywalizuje z najlepszymi zawodnikami od 2020 roku. Wówczas był trzynasty, rok później dwunasty, a rok temu jedenasty. Widać więc u niego stały progres. Jeśli dalej tak będzie piął się o oczko w górę to w tym roku powinien realnie zająć miejsce 10.

Rywalizacja rozłożona będzie na 2 dni. Najpierw czeka nas faza zasadnicza z udziałem 20 biegów. Tak samo jak w przypadku klasycznej odmiany żużla każdy z kierowców będzie musiał uczestniczyć w 5 biegach. Punkty będą sumowane, powstanie tabela, a 2 najlepszych żużlowców automatycznie uzyska awans do fazy finałowej. W barażu o pozostałe 2 miejsca udział wezmą kierowcy z miejsc od 3 do 6. Dwaj najlepsi awansują do wielkiego finału. Odbędą się 2 takie turnieje, a punkty wywalczone na przestrzeni 2 dni wyłonią mistrza Europy, jak i zawodników ze srebrnym i brązowym medalem.

Wspominaliśmy o tym, że aktualnym obrońcą tytułu jest Harald Simon, ale warto powiedzieć o nim kilka słów więcej, ponieważ to przypadek niesamowity. Austriak zdobył tytuł w ubiegłym roku mając aż 53 lata. Osoby, które stały z nim na podium, a byli to Luca Bauer z Włoch oraz Jimmy Olsen ze Szwecji. Ci dwaj łącznie mają niewiele więcej lat od Austriaka. Pokazuje to tylko, że żużel na lodzie to zdecydowanie sport dla każdego, nie ma znaczenia wiek, jeśli tylko posiada się odpowiednie umiejętności.

żużel na lodzie

Żużel na lodzie jest specyficzny i niebezpieczny

W ostatni weekend w Ornskoldsvik w Szwecji odbyła się rywalizacja ligowa. Wówczas dało się zauważyć, że jest to sport niezwykle niebezpieczny i bardzo trudny, ponieważ kierowcy często mają do czynienia nie tylko z lodem, ale zazwyczaj są to dosyć ciężkie warunki pogodowe. W niedzielę w Szwecji padał gęsty śnieg, co mocno utrudniało rywalizację, a co za tym idzie powodowało dużą ilość upadków u zawodników. Poza tym mocno utrudniona była widoczność, gdyż wiał mocny wiatr, a dodatkowo było dosyć ciemno. Zawody ostatecznie udało się przeprowadzić do samego końca.

Na pewno takich sytuacji, jak ta powyższa było, jest i będzie w przypadku żużla na lodzie o wiele więcej. Wydaje się, że jest to trudniejsza odmiana niż jazda na typowym torze żużlowym, odbywa się to w trudnych terminach, gdzie w wielu krajach panują niesprzyjające warunki pogodowe. Najlepsi kierowcy świata są do tego przyzwyczajeni, aczkolwiek ma to wpływ na ich bezpieczeństwo.

żużel na lodzie

Czy warto obstawiać żużel na lodzie?

Nie jest powiedziane, czy rzeczywiście bukmacherzy przygotowują ofertę na Mistrzostwa Świata i Europy, niemniej jednak opis tego sportu pokazuje, że jest on niezwykle ciekawy i emocjonujący. Ma swój klimat i specyfikę, którego nie posiada wiele innych sportów. Stąd też śledzenie zmagań najlepszych kierowców na  świecie jest czymś świetnym.

Na pewno jest to sport mniej znany, stąd też typowanie samych zawodów nie byłoby łatwe, ponieważ nie do końca znana jest wszystkim aktualna hierarchia w tym sporcie zwłaszcza po wykluczeniu Rosjan z rywalizacji. Chcąc coś takiego obstawić konieczna jest wręcz analiza formy danych zawodników, którzy rywalizują w lidze szwedzkiej. Stamtąd zapewne pojawi się znaczna grupa kierowców, którzy będą rywalizować w najbliższych dwóch jakże ważnych i prestiżowych turniejach w Szwecji i w Polsce.

Poza tym jest to coś zupełnie innego, aczkolwiek od wielu lat trwa to w Polsce to zapewne większość osób nawet nie miała o tym pojęcia. Stąd też warto śledzić sytuację w serwisach bukmacherskich, ponieważ już pod koniec stycznia, a następnie pod koniec lutego może pojawić się oferta na dwa wspomniane już wcześniej turnieje. Polak prawdopodobnie nie odegra głównej roli, ale nie znaczy to, że zabraknie emocji.