Czy można obstawiać żużel na lodzie?

Żużel na lodzie, lepiej znany jako Ice Speedway to odmiana tradycyjnego żużla, w którym to motocykliści ścigają się na torach lodowych. Choć sport ten powstał wiele lat temu, to wiele osób w dalszym ciągu nie słyszało o jego istnieniu. W dzisiejszym artykule po krótce wyjaśnimy ci zasady tej dyscypliny, a także podpowiemy, czy legalni polscy bukmacherzy umożliwiają typowanie zakładów na tę kategorię sportową. Zapraszamy do lektury.

Żużel na lodzie – historia

Pierwsze zawody w żużlu na lodzie odbyły się jeszcze w latach trzydziestych XX wieku. Wówczas szybko zyskały wielkie uznanie szczególnie w Związku Radzieckim, gdzie rozgrywano różne odmiany tej dyscypliny. Pierwszy turniej o charakterze międzynarodowym odbył się w 1963 roku pod przewodnictwem FIM. Wówczas tytuł mistrza w zawodach indywidualnych zgarnął Boris Samorodow. W kolejnych latach organizowano Mistrzostwa Europy, by ponownie powrócić do Mistrzostw Świata.

Pierwszy występ Polaka w żużli na lodzie miał miejsce w 1965 roku, kiedy to w Mistrzostwach Świata udział wziął Mieczysław Połukard. Następnie do rywalizacji w 1967 roku stanął Norbert Śliwa, który w mistrzostwach zajął aż siódmą pozycję.

Od 2000 roku podjęto decyzję o tym, by mistrzostwa świata w żużlu na lodzie odbywały się równocześnie z Mistrzostwami Europy i tak jest do dziś.

Rozwój żużla na lodzie w Polsce

Z danych historycznych wynika, że pierwsze rozgrywki w żużlu na lodzie miały miejsce jeszcze w okresie przedwojennym. Jednak jako prawdziwe narodziny tego sportu w Polsce uznaje się rok 1964 kiedy to słynny działach Polskiego Związku Motorowego Bronisław Ratajczak we współpracy z mechanikiem Pawłem Łabickim przeprowadzili szereg działań zmierzających do dostosowania motocykli do wyścigów na śliskiej, lodowej nawierzchni. Już w kolejnym roku zorganizowane zostały pierwsze oficjalne zawody krajowe o nazwie „Srebrny Kolec IKP”. Wówczas tytuł zwycięscy należał do Mieczysława Połukarda, który podczas kolejnych lat brał udział w mistrzostwach organizowanych w Rosji.

Czytaj również:  Nowe zakłady bukmacherskie w Polsce

W latach 70 i 80 XX wieku nastąpiła przerwa w rozgrywkach międzynarodowych żużla na lodzie organizowanych w Polsce, by ponownie po ponad dwudziestoletniej przerwie powróciły w 1995 roku w Warszawie. Co ciekawe, wówczas Polskę reprezentowali dwaj bracia z Rosji, Siergiej i Jurij Iwanow, z numerami 16 i 4.

Kolejne wydarzenie z tej dyscypliny w naszym kraju odbyło się w 2007 roku w Sanoku – Mistrzostwa Europy zostały wówczas przeprowadzone na sztucznym torze łyżwiarskim Błonie. Od tamtego czasu, do roku 2014 mistrzostwa, pod nazwą Ice Racing Sanok Cup organizowane były systematycznie, w drugiej połowie roku. Obecnie zrezygnowano z tego formatu. Rosjanie z pewnością najbardziej odczuli ten fakt, ponieważ to właśnie ich zawodnicy zajmowali w żużlu na lodzie najwyższe pozycje. Podczas rozegranych na przełomie wszystkich tych lat zawodów aż 22 razy kończyli bieg ze złotym medalem, srebro zdobiło szyję zawodników 20 raz a brąz 13, co łącznie dało zawodnikom aż 55 krążków. Przy drugich w kolejności Austriakach z 2 złotymi medalami widać naprawdę wyraźną przepaść.

Gdzie typować żużel na lodzie?

Obecnie w ofercie bukmacherów nie ma zakładów na żużel na lodzie. Jest to jednak prawdopodobnie związane z brakiem trwających rozgrywek. Żaden kraj nie prowadzi stałych konkursów ligowych w tej dyscyplinie sportowej, dlatego też braki w ofercie nie powinny nikogo dziwić.

Jednak osoby, które planują typować żużel na lodzie powinny zwiększyć swoją czujność wraz ze zbliżającym się sezonem rozgrywkowym. Mistrzostwa Świata w żużlu na lodzie odbywają się zwykle w pierwszej połowie stycznia. Tym samym już w grudniu w ofertach legalnych polskich bukmacherów powinny się pojawiać pierwsze rynki zdarzeń.

Pamiętaj jednak, że w przypadku tak mało popularnych wydarzeń sportowych oferta bukmacherska będzie raczej mocno ograniczona. Większość operatorów zakładów wzajemnych z pewnością ograniczy się do typów na zwycięzcę turnieju.

Czytaj również:  Czym jest tpay i co daje nam podczas obstawiania?

Warto wówczas pamiętać, że choć obecnie tytuł najlepszych zawodników w tej kategorii należał do przedstawicieli Rosji, to w związku z obecna sytuacją na świecie zawodnicy zostali wykluczeniu z udziału w wydarzeniach sportowych o charakterze międzynarodowym. Warto więc odpowiednio przygotować się do typowania, zwracając szczególną uwagę na statystyki pozostałych zawodników.

Jeśli jednak żaden z legalnych polskich bukmacherów nie utworzy zakładów na żużel na lodzie to pamiętaj, by nie szukać propozycji zakładów w podziemiu bukmacherskim. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zakłady sportowe zawierać można wyłącznie w legalnie działających punktach. Zawieranie zakładów u operatorów, którzy nie uzyskali zgody na organizację zakładów wzajemnych może się wiązać z naprawdę nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym wysokimi karami finansowymi.

Pamiętaj przy tym, że wielu legalnych polskich operatorów zakładów wzajemnych na bieżąco poszerza swoją ofertę o zakłady w kategoriach sportów niszowych, więc istnieje duża szansa na to, że również żużel na lodzie znajdzie się w ofercie któregoś z nich.