Kim jest analityk sportowy?

Analityk sportowy, to osoba, która łączy w sobie liczne umiejętności. Dla uzyskania wysokiej skuteczności musi wykazywać się ścisłym umysłem, a przy tym zachować pełną fachowość. Analityk sportowy odgrywa niezwykle istotną rolę podczas przygotowywania oferty bukmacherskiej. Większość analityków pracuje właśnie w zakładach bukmacherskich, gdzie odpowiadają za przygotowanie oferty, oceniając prawdopodobieństwo wystąpienia danego typu. W tego typu profesji z pewnością dobrze odnajdą się zawodowi typerzy, którzy przez lata nabyli cenne doświadczenie w typowaniu zakładów wzajemnych i tym samym zgłębili wiedzę o tym, w jaki sposób powstają kursy bukmacherskie.

Analityk sportowy – co powinieneś o nim wiedzieć?

Branżowe serwisy internetowe i fora pełne są ofert pracy, w których poszukiwani są analitycy sportowi, często nazywaniu również analitykami bukmacherskimi. Zdecydowanie najczęściej oferty te kierowane są bezpośrednio od operatorów zakładów wzajemnych, którzy poszukują osoby odpowiedzialnej za obsługę kursów na wydarzenia sportowe.

Profesjonalny analityk sportowy w swojej pracy wykorzystuje profesjonalne narzędzia, które pozwalają mu oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia określonego wyniku i tym samym określenia odpowiedniego kursu bukmacherskiego. Sam zakres obowiązków analityka sportowego uzależniony jest od firmy, w jakiej będzie pracował, jednak bez wątpienia najważniejszym obowiązkiem jest opracowanie odpowiedniej oferty kursowej na wydarzenia sportowe.

Choć analityk sportowy pozostaje w ukryciu, to właśnie jego praca stanowi podstawę do późniejszego przetwarzania informacji. Za każdym razem, gdy czytasz artykuły eksperckie lub słuchasz audycji sportowej, w której dziennikarze rozmawiają o szansach danego zawodnika lub drużyny, na zwycięstwo, to możesz być pewien, że w swoich wypowiedziach bazują na pracy wykonanej przez analityka sportowego.

Czy analityk sportowy i analityk bukmacherski to to samo?

I tak i nie. W rzeczywistości profesje te są niemal identyczne. Zadaniem jednego i drugiego analityka jest określenie szansy na wystąpienie określonego rezultatu spotkania. Analitycy oceniają szanse każdego z zawodników, a w swojej analizie opierają się na najnowszych informacjach i swoim doświadczeniu. Analizują wszystkie najważniejsze kryteria, takie jak styl gry, formę zespołu/zawodnika, statystykach i wszystkich pozostałych informacjach, które mogą mieć realny wpływ na wynik spotkania.

Czytaj również:  Czym jest regulamin odpowiedzialnej gry?

Co ciekawe analityk sportowy podobnie jak typer musi dokładnie zweryfikować każdy szczegół,, aby móc obliczyć prawdopodobieństwo danego zdarzenia. Jednak co warte podkreślenia, analitycy sportowi często mają dostęp do znacznie szerszej wiedzy, co pozwala im na skuteczniejsze określanie wysokości kursów na wybrane wydarzenie.

Analityk sportowy – zakres obowiązków

Wśród głównych obowiązków analityka sportowego bez dwóch zdań należy wymienić ciągłe monitorowanie ofert przedmeczowych i w formule na żywo. Wielu bukmacherów, chcąc zwiększyć swoje szanse na wysokie zyski, decyduje się na korzystanie z usług zewnętrznych analityków sportowych, którzy odpowiedzialni są za dostarczanie kursów. Jednak również w takich sytuacjach nie rezygnują z własnych analityków, których zadaniem jest dodatkowe zweryfikowanie zaproponowanych wartości kursowych.

Świat sportu jest niezwykle dynamiczny, dlatego operatorzy zakładów wzajemnych musza na bieżąco weryfikować nadchodzące informacje, kładąc szczególny nacisk na te, które mogą mieć realny wpływ na wynik spotkania. Kontuzja głównego zawodnika czy nagła decyzja trenera o wystawieniu drugiego składu może całkowicie odmienić losy spotkania, wówczas analityk sportowy będzie musiał wprowadzić stosowne korekty do kursów.

Choć głównym zadaniem analityka sportowego jest ocena prawdopodobieństwa wystąpienia określonego rezultatu podczas spotkań sportowych, to warto pamiętać, że coraz więcej legalnych polskich bukmacherów decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty zakładów na wydarzenia ze świata polityki czy rozrywki. W takich sytuacjach również konieczne okaże się wsparcie analityka, jednak o nieco innej specjalizacji.

Jak zostać analitykiem sportowym?

Analityk sportowy nie musi mieć ukończonych studiów wyższych, bo tak naprawdę nie ma kierunku, który odpowiadałby tematyce jego działań. Choć dla potencjalnych kandydatów jest to spore ułatwienie, to dla bukmacherów daje dodatkową pracę. Ci w trakcie rekrutacji muszą przeprowadzić szereg testów, które pozwolą określić poziom wiedzy i umiejętności kandydatów do pracy.

Czytaj również:  Co to znaczy draw?

Idealny kandydat na anliatyka sportowego musi się wyróżniać odpowiednią wiedzą ze świata sportu oraz umiejętnościami analitycznymi na wysokim poziomie. Z pewnością atutem kandydata będzie wykształcenie ścisłe. Praca analityka sportowego w głównej mierze opiera się na rachunku prawdopodobieństwa.

Co ciekawe, w roli analityka sportowego doskonale sprawdzą się wielbiciele zakładów wzajemnych. Profesjonalni gracze doskonale znają zasady powstawania kursów bukmacherskich. Szczególnie dobrze po drugiej stronie odnajdą się osoby, które w swojej grze stosowały systemy bukmacherskie. Wówczas istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że odpowiedzą na wymagania bukmachera i tym samym zyskają nowy etat, w którym pensja brutto oscyluje w okolicach 3500 – 6000 zł brutt.