Piłka 2014 – najważniejsze wydarzenia

Piłka nożna to dyscyplina sportu, w ramach której odbywają się różnego rodzaju mecze czy też turnieje oraz inne interesujące i emocjonujące wydarzenia. Każdego roku kibice mają możliwość śledzenia zmagań wielu gwiazd światowego formatu zarówno w meczach klubowych, jak również reprezentacyjnych. Pod względem wydarzeń piłkarskich, warto zwrócić uwagę między innymi na 2014 roku, w którym odbyło się wiele imprez i meczów, które spokojnie mogą nosić miano hitów. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Mistrzostwa Świata 2014

Jeśli chodzi o dyscyplinę, jaką jest piłka 2014 był rokiem wielu wydarzeń, wśród których bez wątpienia prym wiodą Mistrzostwa Świata odbywające się na terenie Brazylii. Był to turniej rozgrywany bez udziału polskiej reprezentacji, która niestety nie przebrnęła kwalifikacji. Sam turniej zakończył się wygraną Niemiec, dzięki czemu reprezentacja ta po raz czwarty w swojej historii wywalczyła złoto podczas Mundialu. W finale zespół Niemiec pokonał Argentynę 1:0, natomiast w meczu o 3 miejsce Holandia okazała się lepsza od gospodarzy, czyli Brazylijczyków, pokonując ich 3:0.

Turniej ten został zapamiętany ze względu na wspaniałą atmosferę oraz mnóstwo emocjonujących meczów, podczas których kibice mieli możliwość obserwowania w akcji najlepszych piłkarzy prezentujących nienaganną technikę i doskonałe umiejętności. Sensacją turnieju stał się mecz półfinałowy rozgrywany w Belo Horizonte, w którym reprezentacja Niemiec rozgromiła ekipę gospodarzy aż 7:1. Warto dodać, że królem strzelców tego turnieju został James Rodriguez.

Liga Mistrzów UEFA 2013/2014

Oczywiście biorąc pod uwagę dyscyplinę, jaką jest piłka 2014 był rokiem nie tyko spod znaku Mistrzostw Świata, ale również wielu krajowych i międzynarodowych rozgrywek klubowych. Tradycyjnie, jak co roku, w maju został rozegrany finał Ligi Mistrzów. Był to 22 sezon tych rozgrywek, w których tradycyjnie fazę grupową zaczęły 32 ekipy z najlepszych lig europejskich oraz drużyny, które przebrnęły przez drabinkę eliminacyjną. Rozgrywki te zostały zapamiętane ze względu na finał, w którym zagrały dwie drużyny z jednego kraju, a nawet z jednego miasta. Kibice mieli bowiem możliwość obserwowania derbów Madrytu pomiędzy Realem, który w półfinale wyeliminował Bayern Monachium (wygrana 1:o i 4:0), a Atletico, które poradziło sobie z Chelsea Londyn (remis 0:0 i wygrana 3:1). Mecz finałowy miał emocjonujący przebieg. Atletico od 36 minuty prowadziło 1:0 po bramce Diego Godina. Zespół ten już powoli cieszył się z tytułu, gdy w 3 minucie doliczonego czasu gry wyrównującą bramkę dla Realu strzelił Sergio Ramos. Gol ten podłamał ekipę Atletico i jednocześnie dodał skrzydeł Realowi, który w dogrywce zdobył jeszcze 3 bramki (Gareth Bale w 110 minucie, Marcelo w 118 minucie i Cristiano Ronaldo w 120 minucie) wygrywając ostatecznie 4:1.

Czytaj również:  Francja U21 - Włochy U21 analiza i typy

Liga Europy UEFA 2013/2014

Poza Ligą Mistrzów rozegrany został również turniej niższej kategorii znany wcześniej jako Puchar UEFA. Chodzi tutaj oczywiście o rozgrywki Ligi Europy UEFA, które pod obecną formą były rozgrywane w sezonie 2013/2014 po raz piąty. Pod hasłem piłka 2014 można znaleźć w sieci wiele informacji, które dotyczą również drugich pod względem prestiżu klubowych rozgrywek europejskich. Finał rozegrano 14 maja 2014 roku na stadionie Juventusu w Turynie. W fazie grupowej wystąpiło 48 drużyn. Fazę pucharową rozpoczęły 32 ekipy (24 zespoły z pierwszych i drugich miejsc w grupach oraz 8 zespołów z 3 miejsc w grupach Ligi Mistrzów). W finale zagrała Sevilla, która w ½ finału wyeliminowała Valencię dzięki lepszemu bilansowi bramek wyjazdowych (wygrana 2:0 i porażka 1:3). Jej przeciwnikiem była Benfica, która w półfinale pokonała Juventus 2:1 (w drugim meczu padł wynik bezbramkowy). Samo spotkanie finałowe miało niezwykle zacięty przebieg, ale żadnej z drużyn przez 90 minut regulaminowego czasu gry i 30 minut dogrywki nie udało się zdobyć gola. Spotkanie zakończyło się więc wynikiem bezbramkowym i o tytule mistrzowskim musiały przesądzić rzuty karne. Więcej zimnej krwi zachowali piłkarze Sevilli, którzy ostatecznie wygrali serię karnych wynikiem 4:2.

Piłka 2014 – inne ciekawe wydarzenia

Warto pamiętać, że w 2014 roku odbyło się również wiele innych ciekawych wydarzeń powiązanych z piłką nożną. Między innymi Cristiano Ronaldo zdobywał liczne nagrody indywidualne, takie jak tytuł najlepszego piłkarza roku FIFA czy też słynną Złotą Piłkę. Warto też wspomnieć o tym, że jak każdego roku, wyłaniani byli mistrzowie różnych krajów. Oto kilka przykładów zwycięzców popularnych lig w Europie 2014 roku:

Czytaj również:  FC Porto - Barcelona analiza i typy

Jeśli chodzi o polskie podwórko to w roku 2014 tytuł mistrzowski świętowała Legia Warszawa. Jak widać w 2014 roku działo się bardzo wiele ciekawych rzeczy, jeśli chodzi o piłkę nożną. Warto dodać, że w kolejnych latach również mieliśmy okazję oglądać wiele wspaniałych turniejów i meczów. Dobrze jest więc regularnie śledzić poczynania klubów, a także reprezentacji narodowych, zarówno pod kątem kibicowania, jak również obstawiania wyników meczów.