Liga Konferencji – opis turnieju i zapowiedź finału 2022

Liga Konferencji to nowe rozgrywki europejskie zapoczątkowane w sezonie 2021/2022. Są określane mianem Ligi Europy 2, ponieważ są rozgrywane na niemal identycznych zasadach, tyle tylko, że stanowią niższy szczebel rozgrywkowy. Celem było zwiększenie liczby miejsc w europejskich rozgrywkach oraz uproszczenie Ligi Europy. Dzięki Lidze Konferencji, w fazie grupowej rozgrywek europejskich występuje w sumie 96 zespołów. Po 32 na Ligę Mistrzów, Ligę Europy i Ligę Konferencji.

Liga Konferencji – nowy format w europejskim futbolu

W poprzednich sezonach Liga Europy była już mocno rozrośnięta. Rywalizacja w 10 grupach sprawiała, że meczy było naprawdę dużo i trzeba je było rozgrywać także w środy. UEFA podjęła zatem decyzję o tym, żeby zmniejszyć Ligę Europy do formatu Ligi Mistrzów: osiem grupy po cztery zespoły, z zachowaniem zasady, że w 1/16 finału mierzą się zespoły z trzecich miejsc fazy grupowej w Lidze Mistrzów z zespołami z drugich miejsc fazy grupowej Ligi Europy. Zwycięzcy grup przechodzą bezpośrednio do 1/8 finału i czekają na wyłonienie zwycięzców rundy 1/16.

Stworzono także Ligę Konferencji, która odbywa się na analogicznych zasadach, tyle tylko, że prestiżem znajduje się szczebel niżej. Z tego względu jest określana mianem Ligi Europy 2. Zespoły, które zajmą trzecie miejsce w fazie grupowej Ligi Europy spadają do Ligi Konferencji, gdzie grają mecz 1/16 finału. Ponadto, tak jak zwycięzca Ligi Europy zapewnia sobie udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów w przyszłym sezonie, tak zwycięzca Ligi Konferencji wystąpi w Lidze Europy.

Na jakich zasadach odbywa się Liga Konferencji?

Do rywalizacji w Lidze Konferencji przystępuje 184 zespoły, które zajmą dostatecznie wysokie miejsce w swojej lidze krajowej, ale nie dość wysokie, aby awansować do Ligi Mistrzów lub Ligi Europy. Kwalifikacje wyłonią 32 zespoły, które zagrają w fazie grupowej. Ta składa się z 32 zespołów podzielonych na 8 grup po 4 zespoły. Rozgrywki są prowadzone podobnie jak w Lidze Europy i Lidze Mistrzów. W fazie grupowej każdy zespół rozgrywa po dwa mecze z każdym rywalem: mecz u siebie i mecz wyjazdowy. Do fazy pucharowej awansują 2 najlepsze zespoły. Zwycięzca grupy przechodzi automatycznie do 1/8 finału, natomiast zespoły z drugich miejsc zmierzą się w 1/16 finału z drużynami, które zajęły trzecie miejsce w fazie grupowej Ligi Europy. Zwycięzca Ligi Konferencji zapewnia sobie udział w fazie grupowej Ligi Europy w przyszłym sezonie (o ile oczywiście nie wywalczy kwalifikacji do Ligi Mistrzów, zajmując wysokie miejsce w lidze krajowej).

Kiedy odbywają się mecze Ligi Konferencji?

Mecze Ligi Konferencji, podobnie jak Liga Europy mają odbywać się w czwartek, chociaż niektóre spotkania mogą być przesunięte na środę lub wtorek, jeśli pozwoli to uniknąć kolidowania z meczami w rozgrywkach krajowych. Spotkania rozpoczynają się o godz. 18:00 i 21:00. Gracze zainteresowani obstawianiem zakładów bukmacherskich na Ligę Konferencji na pewno zastanawiają się nad tym, gdzie oglądać mecze na żywo. Prawo do transmitowania nowych rozgrywek pozyskała platforma Viaplay.

Liga Konferencji 2021/2022

Dawniej Liga Europy była określana mianem Pucharu Pocieszenia, jako iż występowały tu słabsze zespoły, które nie dały rady awansować do Ligi Mistrzów. Poziom futbolu w Europie poszybował jednak ku górze, czego dowodem jest silna obsada Ligi Konferencji. Zupełnie nietrafione okazały się przewidywania, że w Lidze Konferencji zabraknie mocnych zespołów. Dowodem jest także obsada meczu finałowego. Zmierzą się w nim zespoły, które grały od początku w Lidze Konferencji, a nie spadły z Ligi Europy, by rywalizować od 1/16 finału.

Czytaj również:  Nasze propozycje na typy na ekstraklase

W gronie najmocniejszych zespołów fazy grupowej Ligi Konferencji mogliśmy wyróżnić: Gent, AS Romę, Alkmaar, Feyenoord, Slavię Praga, Union Berlin, Basel, Tottenham czy Rennes. Nie wszystkim z tych zespołów udało się przebrnąć fazę grupową. Od Ligi Konferencji odbiły się chociażby: Tottenham czy Union Berlin. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że niektórym zespołom całkowicie nie zależało na dobrych wynikach w tych rozgrywkach, o czym świadczyły mocno rezerwowe składy. Dzięki temu, do fazy pucharowej awansowało sporo słabszych zespołów, dla których oznaczało to wymierny zastrzyk finansów. To kolejny czynnik, który poprawia poziom Ligi Konferencji.

AS Roma – Feyenoord. Zapowiedź finału Ligi Konferencji 2021/2022

W finale pierwszej edycji Ligi Konferencji zmierzą się AS Roma oraz Feyenoord. Oba te zespoły od początku rywalizowały w tych rozgrywkach. Roma zwyciężyła w grupie C wyprzedzając Bodo/Glimt, Zorię Ługańsk oraz CSKA Sofię. Feyenoord w grupie E wyprzedził Slavię Praga, Union Berlin i Haifę. Czyim łupem padnie pierwsza Liga Konferencji? Faworytem tego meczu będzie AS Roma z kursem 2,33. Kurs na zwycięstwo Feyenoordu wyniosi 3,05, a remis 3,45. Kursy pochodzą z serwisu legalnego bukmachera Superbet. A zatem, choć krytycy podważali sens tworzenia Ligi Konferencji, w finale tych rozgrywek zmierzą się dwie uznane marki. Finał odbędzie się 25 maja na stadionie Air Albania.